Ashburn +18,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +18,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Kada mėgausimės arbatėle pas Užpalių dvaro administratorių?

2023/03/25


Užpalių dvare (Utenos r.) jau kvepia pabaigtuvėmis. Na, ne pačiame dvare, o dvaro sodybos administratoriaus name. Taip jau susiklostė, kad dvaro savininkas Pranciškus Sapiega, Lietuvos didžiojo kanclerio Mykolo Sapiegos sūnus, apie 1800 m. įsigijęs dvarą, jame negyveno. Dvarą valdė administratorius, kuriam ir buvo skirtas vienas iš pastatų.

Nors Pranciškus Sapiega ir negyveno dvare, bet iki mūsų dienų išlikę dvaro sodybos pastatai – jo pastangų ir, žinoma, pinigų rezultatas: apie 1802–1809 m. Pranciškus Sapiega visus sodybos pastatus perstatė iš naujo.

Kodėl prakalbome apie Užpalių dvarą? Užpalių miestelis dar 16 amžiuje ėmė kurtis kaip tik prie dvaro. Tad dvaras – labai svarbi Užpalių istorijos dalis, davusi impulsą plėtoti kultūrinį, politinį, ekonominį gyvenimą, plėsti švietėjišką veiklą. 1918 m. dvaro sodybos administratoriaus name įsikūrė valsčiaus valdyba, 1872 m. dvaro teritorijoje pastatytoje Šv. Nikolajaus cerkvėje veikusios pradinės rusų mokyklos bazėje 1915 metais įsteigta pradinė keturių skyrių mokykla. O 1921 m. buvo atidaryta 4 klasių progimnazija, iš kurios išaugo Užpalių gimnazija. Augant miesteliui jis tapo svarbiu prekybos centru, kuriam 1792 m. buvo suteiktos Magdeburgo teisės. Ne be reikalo Užpalių herbą puošia užrašas „Miestus augina prekyba“.

Mūsų dienomis Užpalių kraštas traukia turizmo ištekliais ir pagal juos yra vertinamas kaip viena perspektyviausių turizmo vystymui teritorijų Utenos rajone.

Užpaliuose yra 1898 m. pastatyta mūrinė, istorizmo stiliaus su neogotikos ir neoromanikos bruožais Užpalių Švč. Trejybės bažnyčia, šalia kurios – 1847 m. pastatyta mūrinė varpinė; kiekvieną atvykusįjį miestelio centre pasitinka paminklas Šv. Florijonui. Netoli Užpalių – įspūdingos gamtos sukurtos skulptūros: Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola. Retas kuris užsukęs į Užpalius neaplanko Krokulės šaltinio, esančio Lygamiškio kaime. O išlikusi buvusio dvaro sodyba yra reikšmingas šio krašto kultūros paveldo objektas.

Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namas – tai interpretuoto klasicizmo išraiškos, U formos plano, 1 a. su pastogėmis pastatas, Pranciškaus Sapiegos kartu su kitais dvaro pastatais. Dėl architektūrinio ir memorialinio pobūdžio vertingųjų savybių administratoriaus namas saugomas valstybės (objekto unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 26696), tačiau jo būklė neatitiko šiandieninių kultūros ir turizmo infrastruktūros sąlygų, bendruomenės poreikių, pastato energetinis efektyvumas buvo labai žemas, objektas nebuvo pritaikytas lankymui.

Siekdama minėtą administratoriaus namą pritaikyti turizmo reikmėms ir bendruomenės poreikiams, Utenos rajono savivaldybės administracija inicijavo namo atnaujinimą.

Pastato atnaujinimas pradėtas 2019 m. Siekdama sutelkti kultūros paveldo objekto atnaujinimui reikalingus finansavimo šaltinius, Utenos rajono savivaldybės administracija sėkmingai parengė 3 projektus.

Pirmasis, pradėtas įgyvendinti 2019 m., – „Užpalių dvaro išorės ir dalies vidaus patalpų rekonstrukcijos darbai, pritaikant patalpas kaimo bendruomenės poreikiams“. Buvo parengtas techninis projektas, kuriame numatyta pagal vietos bendruomenės išsakytus lūkesčius kompleksiškai sutvarkyti pastatą, pritaikant jį 8 veikloms, pradedant infocentru bei vaikų dienos centru ir užbaigiant virtuve).

2020 m. birželį parengtas investicijų projektas ,,Utenos r. Užpalių dvaro remontas“, kurio tikslas – rekonstruoti Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namą pagal statybos bei kultūros paveldo apsaugos ir vertybių išsaugojimo reikalavimus ir sukurti daugiafunkcę erdvę bendruomenės reikmėms ir turizmo plėtrai. 2021 m. pradėtas įgyvendinti trečiasis, baigiamasis namo atnaujinimo projektas ,,Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namo pritaikymas bendruomenės poreikiams, skatinant turizmą Utenos rajone“. Numatyta įsigyti baldus bei įrangą salei/infocentrui bei visuomeninės organizacijos, eksponavimo, arbatinės ir laikino apgyvendinimo patalpoms. Taip pat atlikti statybos darbai likusiai pastato daliai sutvarkyti.

Salės/infocentro patalpa bus įrengta ir pritaikyta naujų inovatyvių paslaugų kūrimui. Joje bus galima organizuoti plataus spektro renginius, plėtoti visuomeninių organizacijų veiklas, susiburti užpalėnams gražiam pabendravimui.

Pastato rūsio patalpoje numatyta kurti išskirtinę ekspoziciją, skirtą iškilios asmenybės – iš Užpalių valsčiaus kilusio Lietuvos geografo, keliautojo, visuomenės veikėjo, profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininko, profesoriaus Kazio Pakšto (1893–1960) idėjų ir vizijų pristatymui. Lankytojams bus įdomu susipažinti su „atsarginę“ Lietuvą kažkur Afrikoje ar Amerikoje planavusiu įkurti užpalėnu.

Susipažinę su išskirtine asmenybe, lankytojai galės užsukti į arbatinę pasimėgauti kvapnia užpalėnų arbatėle, o pasidairymui po Užpalių kraštą nusprendę skirti kelias dienas – apsistoti svečių kambariuose.

Prie Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namo atnaujinimo projektų ir dvaro įveiklinimo savo iniciatyvomis nemažai prisidėjo Užpalių bendruomenė.

Atnaujintame dvaro administratoriaus name kvepia pabaigtuvėmis. Statybos darbai užbaigti, netrukus bus įsigyta moderni įranga ir baldai. Beliks juo sustatyti ir naujam gyvenimui prisikėlusį administratoriaus namą atidaryti dar šiais metais. Viso pastato atnaujinimas su visais trimis projektais yra numatomas baigti vasarą. Neabejotinai naujos veiklos svariai prisidės prie šio vertingo kultūros paveldo objekto išsaugojimo ateities kartoms, sudarys sąlygas tolimesniam turizmo vystymui Užpalių krašte, prisidės prie turizmo plėtros visame Utenos rajone.

 

Utenos rajono savivaldybės administracijos informacija

Administratoriaus namo gyvavimas daug priklausys nuo vietos bendruomenės vieningumo, aktyvumo ir iniciatyvų.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...