Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024
Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024

Kada mėgausimės arbatėle pas Užpalių dvaro administratorių?

2023/03/25


Užpalių dvare (Utenos r.) jau kvepia pabaigtuvėmis. Na, ne pačiame dvare, o dvaro sodybos administratoriaus name. Taip jau susiklostė, kad dvaro savininkas Pranciškus Sapiega, Lietuvos didžiojo kanclerio Mykolo Sapiegos sūnus, apie 1800 m. įsigijęs dvarą, jame negyveno. Dvarą valdė administratorius, kuriam ir buvo skirtas vienas iš pastatų.

Nors Pranciškus Sapiega ir negyveno dvare, bet iki mūsų dienų išlikę dvaro sodybos pastatai – jo pastangų ir, žinoma, pinigų rezultatas: apie 1802–1809 m. Pranciškus Sapiega visus sodybos pastatus perstatė iš naujo.

Kodėl prakalbome apie Užpalių dvarą? Užpalių miestelis dar 16 amžiuje ėmė kurtis kaip tik prie dvaro. Tad dvaras – labai svarbi Užpalių istorijos dalis, davusi impulsą plėtoti kultūrinį, politinį, ekonominį gyvenimą, plėsti švietėjišką veiklą. 1918 m. dvaro sodybos administratoriaus name įsikūrė valsčiaus valdyba, 1872 m. dvaro teritorijoje pastatytoje Šv. Nikolajaus cerkvėje veikusios pradinės rusų mokyklos bazėje 1915 metais įsteigta pradinė keturių skyrių mokykla. O 1921 m. buvo atidaryta 4 klasių progimnazija, iš kurios išaugo Užpalių gimnazija. Augant miesteliui jis tapo svarbiu prekybos centru, kuriam 1792 m. buvo suteiktos Magdeburgo teisės. Ne be reikalo Užpalių herbą puošia užrašas „Miestus augina prekyba“.

Mūsų dienomis Užpalių kraštas traukia turizmo ištekliais ir pagal juos yra vertinamas kaip viena perspektyviausių turizmo vystymui teritorijų Utenos rajone.

Užpaliuose yra 1898 m. pastatyta mūrinė, istorizmo stiliaus su neogotikos ir neoromanikos bruožais Užpalių Švč. Trejybės bažnyčia, šalia kurios – 1847 m. pastatyta mūrinė varpinė; kiekvieną atvykusįjį miestelio centre pasitinka paminklas Šv. Florijonui. Netoli Užpalių – įspūdingos gamtos sukurtos skulptūros: Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola. Retas kuris užsukęs į Užpalius neaplanko Krokulės šaltinio, esančio Lygamiškio kaime. O išlikusi buvusio dvaro sodyba yra reikšmingas šio krašto kultūros paveldo objektas.

Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namas – tai interpretuoto klasicizmo išraiškos, U formos plano, 1 a. su pastogėmis pastatas, Pranciškaus Sapiegos kartu su kitais dvaro pastatais. Dėl architektūrinio ir memorialinio pobūdžio vertingųjų savybių administratoriaus namas saugomas valstybės (objekto unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 26696), tačiau jo būklė neatitiko šiandieninių kultūros ir turizmo infrastruktūros sąlygų, bendruomenės poreikių, pastato energetinis efektyvumas buvo labai žemas, objektas nebuvo pritaikytas lankymui.

Siekdama minėtą administratoriaus namą pritaikyti turizmo reikmėms ir bendruomenės poreikiams, Utenos rajono savivaldybės administracija inicijavo namo atnaujinimą.

Pastato atnaujinimas pradėtas 2019 m. Siekdama sutelkti kultūros paveldo objekto atnaujinimui reikalingus finansavimo šaltinius, Utenos rajono savivaldybės administracija sėkmingai parengė 3 projektus.

Pirmasis, pradėtas įgyvendinti 2019 m., – „Užpalių dvaro išorės ir dalies vidaus patalpų rekonstrukcijos darbai, pritaikant patalpas kaimo bendruomenės poreikiams“. Buvo parengtas techninis projektas, kuriame numatyta pagal vietos bendruomenės išsakytus lūkesčius kompleksiškai sutvarkyti pastatą, pritaikant jį 8 veikloms, pradedant infocentru bei vaikų dienos centru ir užbaigiant virtuve).

2020 m. birželį parengtas investicijų projektas ,,Utenos r. Užpalių dvaro remontas“, kurio tikslas – rekonstruoti Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namą pagal statybos bei kultūros paveldo apsaugos ir vertybių išsaugojimo reikalavimus ir sukurti daugiafunkcę erdvę bendruomenės reikmėms ir turizmo plėtrai. 2021 m. pradėtas įgyvendinti trečiasis, baigiamasis namo atnaujinimo projektas ,,Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namo pritaikymas bendruomenės poreikiams, skatinant turizmą Utenos rajone“. Numatyta įsigyti baldus bei įrangą salei/infocentrui bei visuomeninės organizacijos, eksponavimo, arbatinės ir laikino apgyvendinimo patalpoms. Taip pat atlikti statybos darbai likusiai pastato daliai sutvarkyti.

Salės/infocentro patalpa bus įrengta ir pritaikyta naujų inovatyvių paslaugų kūrimui. Joje bus galima organizuoti plataus spektro renginius, plėtoti visuomeninių organizacijų veiklas, susiburti užpalėnams gražiam pabendravimui.

Pastato rūsio patalpoje numatyta kurti išskirtinę ekspoziciją, skirtą iškilios asmenybės – iš Užpalių valsčiaus kilusio Lietuvos geografo, keliautojo, visuomenės veikėjo, profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininko, profesoriaus Kazio Pakšto (1893–1960) idėjų ir vizijų pristatymui. Lankytojams bus įdomu susipažinti su „atsarginę“ Lietuvą kažkur Afrikoje ar Amerikoje planavusiu įkurti užpalėnu.

Susipažinę su išskirtine asmenybe, lankytojai galės užsukti į arbatinę pasimėgauti kvapnia užpalėnų arbatėle, o pasidairymui po Užpalių kraštą nusprendę skirti kelias dienas – apsistoti svečių kambariuose.

Prie Užpalių dvaro sodybos administratoriaus namo atnaujinimo projektų ir dvaro įveiklinimo savo iniciatyvomis nemažai prisidėjo Užpalių bendruomenė.

Atnaujintame dvaro administratoriaus name kvepia pabaigtuvėmis. Statybos darbai užbaigti, netrukus bus įsigyta moderni įranga ir baldai. Beliks juo sustatyti ir naujam gyvenimui prisikėlusį administratoriaus namą atidaryti dar šiais metais. Viso pastato atnaujinimas su visais trimis projektais yra numatomas baigti vasarą. Neabejotinai naujos veiklos svariai prisidės prie šio vertingo kultūros paveldo objekto išsaugojimo ateities kartoms, sudarys sąlygas tolimesniam turizmo vystymui Užpalių krašte, prisidės prie turizmo plėtros visame Utenos rajone.

 

Utenos rajono savivaldybės administracijos informacija

Administratoriaus namo gyvavimas daug priklausys nuo vietos bendruomenės vieningumo, aktyvumo ir iniciatyvų.

Dalintis
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Birželį žvejybos įmonės jau galės teikti paraiškas dėl pasitraukimo iš verslo

Aplinkos ministras pakeitė Išmokų ūkio subjektams už perleidžiamas teises į žvejybos kvotą apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašą, kuris buvo patobulintas, atsižvelgus į suderintas su Europos Komisija pasitraukimo iš žvejybo...
2024/05/29

Prasideda šaltsriubių sezonas – nustebinkime šeimą naujais skoniais

„Rožinę sriubą“ jau ima atpažinti ir kavinėse jos teirautis net užsieniečiai. Mūsų vasariniame meniu tradiciniai šaltibarščiai, žinoma, yra populiariausi. Tačiau kas norėtų atsisakyti išbandyti ir ką nors naujesnio...
2024/05/29

Ūkininkai priblokšti: margarinas geriau nei sviestas?

Vengrijoje kilo nemažas skandalas, kai viena didžiausių pasaulyje margarino gamintojų pradėjo ūkininkus šokiruojančią savo produkto reklamos kampaniją. Nacionaliniai žemės ūkio rūmai ir Pieno produktų taryba paragino bendrovę...
2024/05/29

Kauno pietrytiniam aplinkkeliui ir Vandžiogalos plentui – daugiau kaip 4 mln. eurų KPPP lėšų

Šiais metais Kauno miesto savivaldybė toliau įgyvendina du valstybei svarbius vietinės reikšmės kelių projektus – tiesiamas Kauno pietrytinis aplinkkelis (Ateities plento tęsinys) ir tęsiama šiaurės vakarinėje miesto dal...
2024/05/29

Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai 24 mėn. siūlomų fiksuotos kainos planų tarifus mažino skirtingai

Per savaitę, gegužės 28-ąją palyginti su 21-ąją, 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifus vienas tiekėjas mažino 1–2 proc., o kitas mažino 0,3–0,4 proc. Tuo tarpu siūlomų 12 mėn. fiksuotos kainos planų tarifai per savaitę kito skirtingai...
2024/05/28

Žaliąjį kursą sudirbo patys žalieji?

Dešimtys tūkstančių Lenkijos žemdirbių neseniai vėl sukilo protestuoti prieš Europos Sąjungos bendrąją žemės ūkio politiką ir kėlė radikalius šūkius – „Šalin žaliąjį susitarimą“, „Tegul Briuselis...
2024/05/28

Alytaus padangų gaisro byla: pažeidėjai sulaukia griežtos bausmės už žalą aplinkai

Alytaus apylinkės teismas pirmadienį priėmė nutartį Alytaus padangų gaisro byloje ir UAB „Ekologistika“ vadovui skyrė daugiau nei trejų metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant, taip pat priteisė per 6,6 mln. eurų žalos atlyginimo, bau...
2024/05/28

Žemaičių vyskupystės meno, istorijos ir memorialinis paveldas saugomas Varniuose

Šią savaitę Varniuose (Telšių r.) po rekonstrukcijos duris plačiajai visuomenei atveria Žemaičių vyskupystės muziejus. ŪP portalas turėjo išskirtinę galimybę čia apsilankyti dar iki tol. Varnių miestelis Žemaitijos krik&s...