Bistrampolio kleboniška
Seimas nubalsavo už tai, kad kaimo turizmo sodybos galėtų gaminti naminukę – alkoholinį gėrimą iki 65 laipsnių stiprumo, tačiau tik iki 100 litrų per metus. Naminę degtinę bus galima virti tik šeimos reikmėms arba degustacijoms vietoje. Įranga turės būti pažymėta, o likus dviem paroms iki proceso pradžios, naminės gamintojas apie tai privalės informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
Bistrampolio dvaro savininkas, klebonas dr. Rimantas Gudelis neslepia seniai laukęs šios žinios.
„Labai džiaugiuosi. Geras sprendimas. Žinau, kad ir kitose valstybėse restoranų savininkai gali gaminti ribotą kiekį alkoholio. Pavyzdžiui, Italijoje, Ispanijoje privatus sektorius ruošia vyną“, – kalbėjo R. Gudelis.
Paklaustas, ar Bistrampolio dvare gamins naminukę, šeimininkas šypsojosi: „Svarstysiu šią galimybę, nes turiu resursų. Tikslių detalių dar nežinau, bet tikrai samagoną gamins mano buvę kursiokai, visuomeninio maitinimo technologai, kurie yra jau pasiruošę, turi receptūrą. Gaminsim lygiai 100 litrų ir svečius vaišinsim naminuke, kuri vadinsis – Bistrampolio kleboniška. Tik pažymėkit, kad vartoti ją nelabai gerai, ypač dideliais kiekiais. Saikingai reikia tą daryti ir viskas bus gerai.“
Svečių naminuke nevaišins
Panevėžio rajone Abukauskinės kaime esančios kaimo turizmo sodybos „Vila Loreta“ savininkė Loreta Židonienė sako, kad sprendimą legalizuoti naminukės gamybą kaimo turizmo sodybose geras, tik keliami reikalavimai vargu ar leis kaimo turizmo verslininkams imtis tai daryti.
„Svečiams, atvykstantiems iš užsienio, būtų tikrai įdomu ir smalsu paragauti šį lietuvišką gėrimą ir nemanau, kad čia yra kažkas blogo. Paragavę naminukės į alkoholio liūną tikrai nepanirtų. Latvijoje gėrimą jau seniai leidžiama gaminti. Aš nesu prieš“, – sako L. Židonienė.
Bet savo sodyboje savininkė naminukės gaminti neplanuoja. „Kažkada galvojau, kad tą daryti būtų įdomu, bet tokie reikalavimai, kad netgi turiu pranešti, kada tiksliai naminukė bus varoma, man šiek tiek prasilenkia su normomis. Dėl to nusprendžiau naminukės negaminti, nors ir leidžiama, ir turistams tikrai patiktų“, – kalbėjo L. Židonienė.
Naminė degtinė neaktuali
Savo nuomone apie naminės degtinės gamybos legalizavimą pasidalijo ir Panevėžio rajono Mieliškių viensėdyje esančios sodybos „Pas Kęstutį“ savininkas Kęstutis Paslauskas.
„Girdėjau šią naujieną, bet aš tokiais dalykais neužsiimsiu. Esu dirbęs su maistu ir susidūriau su daugybe reikalavimų. Reikia tam sąlygų, savoj virtuvėj negalima gaminti. Gal kam ir aktualu, kas turi kokį ūkinį pastatą, bet man tikrai ne“, – kalbėjo K. Paslauskas.
Paįstrio seniūnijoje įsikūrusioje sodyboje „Upulupu“ naminė degtinė taip pat nebus gaminama.
„Mes esme už ramų poilsį, be telefonų, be interneto. Orientuojamės daugiau į tylos stovyklas, vaikų stovyklas, koncertines programėles, bet ne triukšmingoms šventėms, todėl naminukės gamyba mums visai neaktuali“, – teigė Rasa Urboneit.
Autorius Dovilė BARVIČIŪTĖ / JP.lt
Živilės VEČIORKUTĖS nuotr.: Bistrampolio dvaro savininkas, klebonas dr. Rimantas Gudelis neslepia seniai laukęs šios žinios: „Labai džiaugiuosi. Geras sprendimas. Žinau, kad ir kitose valstybėse restoranų savininkai gali gaminti ribotą kiekį alkoholio“.