Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024

Kaimo turizmo sodybos nežinioje dėl rytdienos

2020/12/18

LKTA prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė savo sodyboje.

Šalies kaimo turizmo sodybos per pirmąjį karantiną galėjo apgyvendinti pavienius asmenis arba šeimas. Juos apgyvendinti gali ir dabar, per antrąjį karantiną, tačiau tik teoriškai. Nežinia, kaip į kaimo turizmo sodybas dėl kelionių apribojimo patekti praktiškai. Dėl tokios nežinios vieni šių sodybų šeimininkai pyksta, kiti – nė kiek nesijaudina.

Tikisi išimties

„Esame visiškoje nežinioje. Dėl to kyla pyktis. Jei leidžiama teikti apgyvendinimo paslaugas, kodėl nesudaromos sąlygas atvažiuoti?“ – nesupranta Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė. Praėjusį sekmadienį Vyriausybė patvirtino nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“. Vienas jo punktas skelbia, kad draudžiama žmonėms vykti iš vienos savivaldybės į kitą. Tarp išimčių, kada galima vykti, kelionė į kaimo turizmo sodybą nėra numatyta. A. Vaitkuvienė viliasi, kad tokia išimtis vis dėlto atsiras, kai Vyriausybė priims naujus COVID-19 pandemijos valdymo priemonių patikslinimus. Vieni patikslinimai buvo priimti praėjusį pirmadienį.

Pavargo butuose

Pasak LKTA prezidentės, per pandemiją gyventi gamtoje skendinčiose sodybose yra saugiau ir fiziškai, ir psichologiškai. Tačiau ne visi šalies gyventojai jas turi. Neturintiesiems tokią saugią užuovėją gali suteikti ramaus poilsio kaimo turizmo sodybos, t. y. nedidukės, kuriose yra namelių, skirtų apgyvendinti vieną ar du asmenis, šeimą.

„Žmonės pavargo per pandemiją sėdėti ir dirbti butuose“, – tvirtina A. Vaitkuvienė. Pasak jos, nuo pirmojo karantino pradžios iki šiol nemažai žmonių kreipėsi į kaimo turizmo sodybas, prašydami jose izoliuotis arba apsigyventi vieni ar su šeima. Per pirmąjį karantiną reta sodyba drįso juos priimti, tačiau jam pasibaigus – įsidrąsino.

Atšaukė rezervacijas

Kai buvo matyti, kad sėlina antroji pandemijos banga ir ji bus grėsmingesnė už pirmąją, kai kurios kaimo turizmo sodybos atšaukė išankstines rezervacijas, jas perkelė arba užsakovams grąžino avansą.

„Mano šeimos kaimo turizmo sodyba – viena iš didesniųjų, skirta renginiams. Nors turėjome užsakymų, tarp jų – Kalėdų šventei ir Naujųjų metų sutiktuvėms, juos atšaukėme dar lapkričio pradžioje. Vieniems klientams grąžinome avansą, su kitais sutarėme vakarėlį ar seminarą, kitą renginį pas mus rengti, kai bus saugu tai daryti. Buvo įmonių, kurios saugiam laikui nukėlė net kalėdinį vakarėlį. Žmonės juk labai nori susitikti ir švęsti“, – sako kaimo turizmo sodybos Babriškių kaime, Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, šeimininkė, LKTA prezidentė dr. A. Vaitkuvienė.

Ir kiti „Ūkininko patarėjo“ kalbinti kaimo turizmo sodybų šeimininkai teigė, jog jie rezervacijas švęsti Kalėdas ir Naujuosius metus atšaukė lapkritį, kol nebuvo paskelbtas antrasis karantinas.

Gražinos Ulevičienės kaimo turizmo sodyboje.

Nerizikuoja

„Situacija grėsminga, todėl klientų nepriimame. Turbūt visą žiemą nepriimsime. Priimtume, jei situacija pagerėtų. Tačiau matyti, kad ji tik blogėja. Nėra reikalo rizikuoti nei savo, nei klientų sveikata. Reikia susitaikyti su realybe ir nerizikuoti“, – teigia kaimo turizmo sodybos Aukštadvaryje, Trakų rajone, šeimininkė Gražina Ulevičienė. Mirus vyrui, jai kaimo turizmo verslą padeda vystyti sūnus Marius. Jų prie ežero ir pušyno prigludusioje sodyboje yra atokių namelių. Kiekvienas skirtas vienam dviem asmenims arba šeimai.

Moteris sako vasarą priėmusi klientus labai atsakingai – dezinfekcinio skysčio prie namelio bei jame parūpinusi ir pan. Nuo rudens iki šiol sulaukianti miestiečių prašymų apgyvendinti, tačiau jiems griežtokai atsakanti: „Ne.“ Esą vienas atkaklus prašytojas atlyžo tik tada, kai ji tyčia pasakė labai didelę nuomos kainą.

G. Ulevičienė neneigia, kad labai praverstų pajamos, gautos už apgyvendinimą, Juk jos, mokytoja dirbusios 37 metus, pensija – mažesnė nei 400 Eur, o vaistų reikia, jie brangūs.

Monika Sadauskaitė-Pocė savo ir tėvų kaimo turizmo sodyboje.

Gana blaškytis

„Veiklą sustabdėme lapkričio pradžioje, kai imta kalbėti apie antrąją pandemijos bangą ir nė nežinojome, kad bus toks ilgas karantinas. Atšaukėme visas rezervacijas. Net vienos šeimos nepriimame. Neverta rizikuoti dėl kelių eurų. Juk ir tėvai vyresnio amžiaus, ir patiems baisu užsikrėsti, ir pasaugosime žmones, kurie norėjo pas mus švęsti Kalėdas, Naujuosius metus ar ilgesniam laikui apsistoti. Galbūt juos paskatinsime karantinuotis – mažiau lakstyti, blaškytis, pirkti. Ko dar reikia pirkti, kai netrūksta duonos, sviesto, kito būtino maisto? Šį laiką Dievas davė, kad sustotume ir apmąstytume savo gyvenimą, kitaip pažvelgtume į Kalėdų šventę. Pirmą kartą mūsų šeima pasirinko ramias Kalėdas ir tik sau“, – sako Monika Sadauskaitė-Pocė.

Jos ir tėvų kaimo turizmo sodyba – Antalkių kaime, Vilkijos seniūnijoje, Kauno rajone. Pasak Monikos, Kauno regione esančių kaimo turizmo sodybų savininkai bendrauja, ramina vienas kitą, jog bus geresnių metų.

„Jie taip pat dabar sustabdė kaimo turizmo verslą“, – tikina M. Sadauskaitė-Pocė. Jai juokinga, kai prekybininkai verkia, kad nepragyvens per karantiną. „Absurdas. Sumažinkime poreikius. Jei naujo drabužio nenusipirkome, su pižamomis švęskime Naujuosius metus. Visur jau peržengtos vartojimo ribos“, – sako jauna moteris.

Linki stebuklo

Pasak LKTA prezidentės dr. A. Vaitkuvienės, šįmet kaimo turizmo sulaukė perpus mažiau klientų nei per pernykštį sezoną. Vadinasi, gavo perpus mažiau pajamų.

„Sodybose nebuvo organizuojami verslo renginiai, konferencijos, nes į jas negalėjo atvykti pranešėjų iš užsienio. Buvo uždraustos pirtys. Mažiau organizuota ir stovyklų“, – kai kurias pandemijos lemtas priežastis, dėl kurių šįmet kaimo turizmo sodybose sumažėjo klientų, mini A. Vaitkuvienė. Esą lapkritį daugumą kaimo turizmo sodybų klientų sudarė medikai.

Kai kurie kaimo turizmo sodybų savininkai pasinaudojo šalies Vyriausybės sudaryta galimybe gauti kompensaciją už per pirmąjį karantiną prarastas pajamas. Kompensacijų dydis – nuo 257 Eur/mėn.

„Sunkiausia dėl prarastų pajamų tiems kaimo turizmo sodybų savininkams, kurie paėmę paskolą šiam verslui kurti ar plėtoti“, – teigia A. Vaitkuvienė.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

ŪP korespondentė

 

Autorės, Agnės VAITKUVIENĖS ir Monikos SADAUSKAITĖS-POCĖS nuotraukos

2020-12-18

Dalintis