Columbus +1,6 °C Nedidelis sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,6 °C Nedidelis sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024


Roma MĖČIENĖ
ŪP korespondentė 

Po gyvenimo klajonių Žemaitijos kaime įkūrė „Linksmybių salą“

2024/12/02


Jau nieko nebestebina, kai jauna šeima, palikusi miestą, jame turėtus gerai apmokamus darbus, nusiperka sodybą kaime ir įsikuria kur nors tarp miškų ar laukų viduryje. Dažniausiai taip pasielgia energijos sklidini, kūrybingi žmonės, kurie sėdėti ant pilvo susidėję rankas negali – vis ieško širdžiai mielos veiklos. Tokia ir Plungės r., Paukštakių sen., Tarvainių k., gyvenanti Jurgitos ir Virginijaus Gramauskų šeima. Grįžusių iš emigracijos norui apsigyventi kaime jų šeimos nesipriešino, mat abu gimė ir užaugo kaime, tad ko čia ir stebėtis, kad panoro grįžti ten, kur jų šaknys. Tačiau kai jie sugalvojo įkurti tik vaikų pramogoms skirtą „Linksmybių salą“, pritarimo nesulaukė. Nuo to juos atkalbinėjo Jurgitos šeima. Supratę, kad užsispyrėlių nuomonės nepakeis, artimieji, nors ir netikėdami sumanymo sėkme, ėmė jiems padėti. O pagalbos – ir darbu, ir lėšomis – tąkart jaunai šeimai labai reikėjo.

Emigrantai... laikinai

Gimę ir užaugę Stanelių k. (Paukštakių sen.), J. ir V. Gramauskai vieną dieną atsidūrė Londone. Po trečio kurso tuometėje Veterinarijos akademijoje Jurgita sumanė kokius tris mėnesius padirbėti Anglijoje. Tam pritarė ir Virginijus. Vaikinas iškart įsidarbino statybose, ji gavo valytojos darbą. Tie trys mėnesiai netruko prabėgti, bet sutaupyti tiek pinigų, kiek abu norėjo, nepavyko. Tuomet Jurgita pasiėmė akademines atostogas ir dar metams liko Londone. Jiems prabėgus, grįžo į Lietuvą ir tęsė studijas, o Virginijus toliau dirbo Anglijoje. Kai 2003-iaisiais Jurgita baigė studijas, juodu susituokė, ir į Londoną jau grįžo kaip šeima.

„Nenorėjau tęsti valytojos karjeros, – juokdamasi „Ūkininko patarėjui“ pasakojo J. Gramauskienė, – tad sugalvojau įkurti įmonę. Pasamdžiau keturias merginas ir ėmiausi joms vadovauti. Virginijui taip pat gerai sekėsi. Jis susidraugavo su vienu anglu ir drauge su juo dirbo dažytojais. Abu visuomet žinojome, kad ateis laikas ir grįšime namo – į Lietuvą. Tačiau iki tol norėjosi gyventi „normaliai“, tad 2006-aisiais pasiėmėme paskolą ir nusipirkome namą Londone. Tuoj po to ėmiau lauktis Jokūbo. Nė už ką nesutikau gimdyti ten, svetimame krašte, tad 2007-aisiais grįžome į Lietuvą, o namą Londone išnuomojome. Grįžę apsisprendėme – metas pasistatyti namą Lietuvoje ir grįžti visam laikui. Tuo metu statybų kainos buvo „kosminės“, tad nesunku atspėti, kad už viską mokėjom dvigubai ar net trigubai daugiau. Tarsi to būtų negana, Lietuvą užgriuvo ekonominė krizė.“

Gramauskai su vienų metų sūneliu 2009-aisiais grįžo į Angliją. Jurgita tam ruošėsi iš anksto – augindama Jokūbą, ji baigė masažo kursus, tad Londone, savo name, įrengė masažo kabinetą. Dar prieš išvykdami iš Lietuvos, abu tarvainiškiai tvirtai žinojo, kad išvažiuoja trumpam – gyvens ir dirbs tol, kol parduos namą Londone. Prireikė metų – 2010-aisiais namą pardavė ir, po širdimi nešiodama antrąjį sūnų, Jurgita, Virginijus ir mažasis Jokūbas išvažiavo namo – į Lietuvą. 2011-aisiais gimė Mykolas. O po ilgokos pertraukos gimė dukra – šiemet jau pirmokė – Barbora.

„Linksmybių saloje“ – vaikų juokas    

Šeima prie namų turi beveik 4 ha žemės. Tiek valdydamas, didelių kalnų nenuversi ir šeimai normalaus gyvenimo nesukursi. J. Gramauskeinei pasisekė – 2013-aisiais gavo darbą pagal specialybę. Ji – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės konsultantė. Tačiau ir jai, ir V. Gramauskaui norėjosi kažko daugiau. Mąstė apie kaimo turizmo sodybą, bet šis sumanymas dėl įvairių priežasčių nepatiko abiem. Nesinorėjo poilsiaujančiųjų keliamo triukšmo, kad vaikai matytų išgėrusius žmones, o to kaimo turizmo sodyboje tikrai nepavyktų išvengti. Tuomet vyrui ir šovė mintis sukurti oazę vaikams – taip atsirado „Linksmybių sala“.

linksmybiu sala

Kaip tik tuo metu Plungės r. savivaldybės Vietos veiklos grupė paskelbė priimanti investicijų į žemės teritorijas projektus. J. Gramauskienė pateikė vaikų pramogų centro „Linksmybių sala“ projektą. Jame nurodė, kad centras organizuos įvairias vaikų šventes, netradicines edukacines programas, teiks batutų nuomos ir apsilankymo centre paslaugas. Įvairiomis veiklomis bus siekiama skatinti vaikų smalsumą domėtis gyvąja gamta ir stiprinti jų iniciatyvumą. Visoms išvardytoms veikloms įgyvendinti bus pastatytas atskiras pastatas ir įrengta vaikų žaidimo aikštelė. Ir Gramauskams pasisekė – savo projektui įgyvendinti gavo 42 tūkst. Eur dotaciją. Dar apie 60 tūkst. Eur teko pridėti patiems.

Linksmybių sala

„Aš – veikli, Virginijus – darbštus, – pastebėjo ŪP pašnekovė. – Mes abu kilę iš to paties kaimo. Kartu mokyklą lankėm, jo sesuo buvo mano geriausia draugė. Virginijus buvo tylus, ramus ir ne kartą savo sesės klausė, kaip ši galinti su manimi draugauti? Jį tikriausiai glumino mano gyvumas, aktyvumas. O vėliau viskas susiklostė taip, jog tapome pora. Prieš mums išvažiuojant į Angliją, jo mama man pasakė, kad jaučiasi rami dėl Virginijaus, nes jis išvyksta drauge su manimi. Mes išvažiavome, o po savaitės ji mirė. Gaila, kad negalėjome į jos laidotuves grįžti...

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Jurgitos GRAMAUSKIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis