Columbus +15,0 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +15,0 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Kaip apsaugoti automobilį nuo rūdžių?

2022/02/23

Permaininga žiema šiemet vairuotojams žarsto nemažai išbandymų – per keletą valandų kelio danga gali pasidengti sniegu ar ledu, staiga užklupti šlapdriba ar lietus. Tačiau vienas įkyriausių žiemos rūpesčių – padidėjusi grėsmė automobiliui rūdyti. Ją skatina drėgmė, šalčio ir šilumos šuoliai, gatvėse ir keliuose barstoma druska. Tačiau specialistai sako, kad koroziją galima ir pristabdyti, tik reikia tinkamai ir laiku pasirūpinti automobiliu.

auto prieziura ziemaSaugo keli sluoksniai

Saugantis korozijos automobilių kėbulai paprastai padengiami net keletu viršutinių sluoksnių – dažais, laku ir kita apsaugine danga. Jeigu jie neturi mechaninių pažeidimų, esant geram klimatui, korozija neturėtų atsirasti. Tačiau transporto priemones eksploatuojant lietuviškomis oro sąlygomis ši rizika išauga.

„Žiemą ledui ir sniegui tirpdyti ant kelio dangos beriami druskos ir smėlio mišiniai, kiti agresyvūs elementai, keliuose atsiranda atsipalaidavusių dangos gabaliukų, kurie esant sąlyčiui su automobilio kėbulu, gali mechaniškai pažeisti jo apsauginius sluoksnius“, – sako automobilių švaros centrų tinklo „Švaros broliai“ vadovas Algirdas Plečkaitis. 

Kodėl ji vis dėlto atsiranda?

Klimato ar temperatūros pokyčiai, tokie kaip nuolatinis lietus, šlapdriba ar sniegas, sudaro palankias sąlygas drėgmei oksiduotis su automobilio metalais, o druska ir jos mišiniai dar pagreitina koroziją.

„Prie automobilio kėbulo prilimpa daug sniego su druskomis, kurios nusėda ant paviršiaus, patenka į mechaninius kėbulo pažeidimus, ertmes tarp automobilių dalių, o pro apsaugas ir į vidinius automobilio sluoksnius. Čia užsistovėjęs sniego mišinys su druska sukelia didelę riziką dalims rūdyti. Tokios sankaupos pavojingiausios tuomet, kai po eksploatavimo dieną automobilis nakčiai paliekamas požeminėje aikštelėje ar garaže. Priešingai nei mano daugelis, žiemą, kai ant kėbulo ir vidinėse dalyse yra sniego su druskomis, automobilį laikant teigiamoje temperatūroje šis mišinys tirpsta ir suaktyvėja, tad metalines dalis rūdys gali pažeisti kur kas greičiau negu neigiamoje temperatūroje,“ – tikina A. Plečkaitis.

Prie rūdijimo taip pat gali prisidėti transporto priemonės amžius, medžiagos ir net vairavimo ypatumai. Senesni automobiliai anksčiau buvo gaminami be tam tikros apsaugos dangos, o laikui bėgant šie sluoksniai dėvisi ir plonėja. Taip pat dažnai nuvažiuojant ilgus atstumus ar važinėjant bekele priešais važiuojantis automobilis gali pakelti asfalto gabaliukus, žvyrą, akmenukus, juos išmesti ir mechaniškai pažeisti automobilio kėbulo dangą. Taip drėgmei priartėjus prie gryno metalo konstrukcijų jos ima rūdyti.

Veiksmingos priemonės

Korozijos galima išvengti reguliariai plaunant tiek automobilio kėbulą, tiek jo apačią – tai itin svarbu žiemą siekiant išvengti druskos sankaupų. O transporto priemonę laikant požeminėje aikštelėje ar garaže, svarbu įsitikinti, kad į patalpą automobilis patektų kuo švaresnis, sausesnis ir neturėtų užsilikusių sniego, druskos ar kitų reagentų mišinių.

„Svarbu ne tik nuplauti automobilį, bet ir jį nusausinti, kad visose ertmėse liktų kuo mažiau drėgmės. Tačiau vienas paprasčiausių korozijos prevencijos būdų yra reguliarus automobilio patikrinimas. Tai galima padaryti net patiems atkreipiant dėmesį į korozijai jautriausias vietas, o tiems, kurie nori dar efektyvesnės apsaugos, verta apsvarstyti ir specialią antikorozinę dangą,“, – pataria A. Plečkaitis.

Anot specialisto, korozija gali atsirasti bet kurioje automobilio kėbulo vietoje. Rūdys dažniausiai būna paviršinės ir jei jų netvarkysime, neretai jos prasiskverbia kiaurai, tad reguliarus patikrinimas gali padėti greitai ir efektyviai užkirsti kelią korozijai plitisti.

Labiausiai korozijos veikiamos vietos

Dažniausiai koroziją galima aptikti atidžiai apžiūrint daugiausia kontakto su aplinka turinčias automobilio vietas:

  • Kėbulą – patikrinkite, ar nepažeistas automobilio lako ar dažų sluoksnis, bet koks išorinis dažų pūslėtumas yra ankstyvas rūdžių požymis.
  • Duris – ši automobilio dalis nuolat siekiasi su drėgme, todėl svarbu apžiūrėti tiek vidaus, tiek išorės konstrukcijas.
  • Slenksčius po automobilio durimis – juos reiktų apžiūrėti ir iš apačios, nes ten paprastai prilimpa sniegas ir gali kauptis drėgmė.
  • Ratų arkas – šie virš padangų esantys išlenkimai linkę rūdyti, ypač senesnių automobilių, kurie paprastai neturi arkų įdėklų.
  • Visą apatinę automobilio apsaugą – ji apsaugo pagrindines vidines automobilio konstrukcijas, tad svarbu įsitikinti, ar eksploatuojant automobilį nėra nulūžusių šios apsaugos vietų, kurias reikėtų nedelsiant sutvarkyti, norint išvengti rūdžių skverbimosi į transporto priemonės svarbias dalis.
  • Bagažinės grindis – būtinai pakelkite kilimėlį ir patikrinkite, ar nėra rūdžių požymių.
  2022.02.21 Šaltinis - Kaimo laikraštis Susijusios temos - skaitykite: keliai žiemą; transporto priemonės; traktorių priežiūra žiemą

 

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Remigijus Žemaitaitis neteko Seimo nario mandato

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gegužės 2 d. priėmė sprendimą panaikinti Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio mandatą.
2024/05/02

Sode įsirengėte negilų gręžinį? Jį taip pat būtina registruoti

Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) primena: ir tą gręžinį, kurį patys įsirengėte sode, privaloma registruoti Žemės gelmių registre (ŽGR). Įteisinti reikia ir negilius, naudojamus sezoniškai ar tik daržams laistyti gręžinius. Taigi registruoj...
2024/05/02

„Pieno žvaigždės“ išmokės 6,3 mln. eurų dividendų

Viena didžiausių pieno perdirbimo įmonių šalyje „Pieno žvaigždės“, praėjusiais metais uždirbusi 13,3 mln. eurų audituoto grynojo pelno, šiemet dividendams skiria 6,3 mln. eurų, arba 0,14 euro akcijai.
2024/05/02

Ašara ant iškarpytos bažnyčios

Tautodailininkė Liongina Šufinskienė iš Gruzdžių (Šiaulių r.) popieriaus karpymu rimtai susidomėjo prieš keletą metų. Nors nuo vaikystės buvo linkusi prie įvairiausių gražių darbų, karpiniai labiausiai įtraukė ir nebepa...
2024/05/02

Prasideda pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas

Šiandien prasideda vienas svarbiausių procesų žemės ūkyje – kasmetis žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas, truksiantis iki birželio 21 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki liepos 1 d.
2024/05/02

Lietuvoje duris atveria dar vieni specializuoti slaugos ir socialinės globos namai

Kaišiadoryse atidaromi specializuoti slaugos ir socialinės globos namai – Strėvininkų globos namų padalinys. Šioje įstaigoje bus apgyvendinta 40 suaugusių ar senyvo amžiaus žmonių su sunkia negalia, dėl kurios jie negali gyvent...
2024/05/02

Užsiimantiems veislininkyste – galimybė gauti paramą

Balandžio 30 d. – gegužės 28 d. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) priima paraiškas iš norinčių gauti valstybės pagalbą konkursams, prekybos mugėms ir (arba) parodoms, kurios skirtos ūkinių gyvūnų veislininkystei populiarinti,...
2024/05/02

Šios gėlės nebijo ir 3 laipsnių šaltuko

Gerokai šiltesnė nei tikėjomės kovo pabaiga ne tik išrengė mus iš striukų ir paltukų. Puolėme sodinti gėles tikėdamiesi, kad sodyba anksčiau pasipuoš ilgai lauktais žiedais. Ir kiek daug nusivylimo, o kai kam ir a&scaro...