Gelbsti tvoros
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Nobertas USELIS:
„Stirnos ir kiškiai apgraužia ne tik obelaites. Jeigu pasninga gausiau, nukenčia ir jaunos slyvos, vyšnios, trešnės. Stirninai dar vasarą pridaro daug žalos, ragais trindami medelių liemenis ir nubraukdami didelius žievės plotus. Žiemą stirnos ir kiškiai mėgsta graužti vaismedžių šakeles, pakenkia kamienams. Dėl to sunkiau formuoti vaismedžius, sumažėja derlius.
Nuo miško kaimynų geriausiai apsaugo vielos tinklo tvora, bet jos aukštis turėtų siekti 2 m, be to, ji bent 20 cm gyliu turėtų būti įkasta į žemę. Antraip kiškiai gali prasikasti po ja, įlįsti per lapių olas. Sodininkai mėgėjai, auginantys nedaug vaismedžių, galėtų jų plotą žiemai aptverti bent laikina tinklo tvora.
Kai kurie sodininkai naudoja tinklelius atskirai kiekvienam vaismedžiui apsaugoti, bet jeigu užklumpa dideli speigai, ir sniego pripusto daug, gyvūnams vis tik pavyksta ,,apkarpyti“ šakeles. Sniegingą žiemą aprištų, apvyniotų vaismedžių šakeles taip pat sunku apsaugoti nuo kiškių ir stirnų.
O tepti vaismedžius repelentais vis dėlto rizikinga, nes jeigu žiema bus sunki, žvėrys iš bado gali nugraužti ir neskanias šakeles.
Dar daugiau žalos pridaro pelės: jų apgraužtas vaismedis neišgyvena, tenka sodinti naują. Nuodų pelėms dėlioti būtų galima jau rugpjūtį, bet tuo metu derlius dar nenuimtas, tad paprastai nuodų tenka padėti vėliau. Juos slėpkite vamzdeliuose ar kitais būdais, kad nesulestų paukščiai, ypač pravartu jų įberti į urvelius prie medžių. Nuodų patartina parinkti dviejų–trijų rūšių, nes ne visi pelėms gali patikti. Nuodyti paprastai tenka pakartotinai, o ypač pravartu – prieš susidarant nuolatinei sniego dangai.
Ir labai svarbu sode nepalikti aukštos žolės, kad pelės neturėtų kur slapstytis nuo paukščių ir kitų pavojų.“
,,Modernėja“ ir kiškiai
UAB ,,Naradava“ direktorius Saulius PALIJANSKAS:
‚Nuo vaismedžių šaknis ir kamienus graužiančių pelių sodams apsaugoti naudokite patikimą būdą – į dėžutes dėkite nuodus ir apdenkite šiaudais, kad jų nesulestų paukščiai.
Kad medelių žievės neapgraužtų kiškiai, apsaugos vielos tinklo tvora. Žiemą jas apžiūrėkite kas savaitę: ar neatsirado landų žvėrims, ypač ten, kur jauni medeliai, o žemė zuikiams prasikasti minkšta. Nepamirškite ir to, kad net aprišus jaunesnius medelius, kiškiai vis tik gali pasiekti viršutines šakas.
Tvorų priežiūra aktuali visus tris metų laikus, išskyrus vasarą. Bet šiuolaikiniai kiškiai ,,modernėja“ ir stengiasi pergudrauti žmones: vakare prasikasa angą po tvora, o ryte išlenda, tad visai išvengti nuostolių nepavyksta. Tokius zuikius belieka vaikyti.
pixabay.com nuotrauka
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos