Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Kaip globoti paukščius ir gyvūnus žiemą?

2023/12/12


Kai iškrenta sniegas ir lauko termometro stulpelis svyruoja raudonų skaičių zonoje, dažniau prisimename mažuosius kaimynus – paukštelius. Kol ant krūmų yra likusių uogų, didžiausias sujudimas vyksta aplink juos, bet jeigu žiema gili ir šalta, lesalo gamtoje jiems sunkiau rasti. Tada mūsų pagalba itin svarbi. Tik ar nepridarome daugiau žalos nei naudos?

Laukinių paukščių globa žiemą

Visos laukinių paukščių rūšys natūraliai sutinkamos Lietuvoje yra saugomos įstatymu. Sniegui gausiai padengus Žemę, sutrumpėjus dienoms ir esant minusinei oro temperatūrai, likusiems žiemoti paukščiams tampa sudėtinga susirasti maisto.

Dėl šios priežasties galima šių gyvūnų globa, kurią pradėjus, tęsti reikia tol, kol pagerės sąlygos maisto susirasti patiems – lauke vidutinė oro temperatūra bus teigiama, šviesus paros laikas pailgės, žemė ir medžiai nebebus padengti sniego sluoksniu, šerkšnu.

Lesalas

Prie namų besilankantys paukščiai gali būti lesinami sėklomis, smulkintomis kruopomis, smulkintais riešutais (išvardinti maisto produktai gali būti įmaišyti į patirpintus taukus), nesūdytais lašiniais, uogomis (šaltekšnių, šermukšnių, gudobelių), obuoliais, kriaušėmis ir panašiais mūsų platumose natūraliai augančiais vaisiais, tačiau nelesinami citrusiniais, egzotiniais vaisiais.

Vandens paukščiams, likusiems žiemą, nepalankias aplinkos sąlygas (užšalusias marias, kurios paslepia natūralų maistą esantį vandenyje) padėsite ištverti naudodami grūdus, kurie yra tinkamiausias lesalas. Nuolatos lesinant balta duona, sutrinka vandens paukščių virškinimo sistemos veikla, jie ima viduriuoti ir dėl to praranda skysčius, kurių gali gauti tik iš sniego, kuris šaldo vidaus organus. Taip galima pakenkti globojamiems vandens paukščiams – antims ir gulbėms.

Lesale negali būti pridėtinės druskos, cukraus, konservantų, kitų maisto priedų – nelesinkite paukščių tamsia, rugine duona, saldumynais, sūdytais mėsos gaminiais ir pan. Taip pat lesalas negali būti sugedęs, apniktas pelėsio ar kenkėjų. Esant atodrėkiui, užsistovėjusį lesalą gali reikėti pakeisti nauju, senąjį išimant iš lesyklos, kitu atveju, globojamiems paukščiams galima pakenkti.

Lesyklos

Lesyklas paukščiams galima pagaminti įmantrias, kaip namelius arba naudoti buityje nebenaudojamas talpas, pvz., plastikinius butelius. Svarbiausia, kad lesalas nesudrėktų, išliktų sausas. Taip pat, prireikus turi būti patogu lesyklą išvalyti.

Lesyklą įrengti rekomenduojama plėšrūnams (plėšriesiems paukščiams, pvz., paukštvanagiams, naminėms ir sulaukėjusioms katėms) sunkiai pasiekiamose ar nepatogiose vietose. Patariama lesyklas įrengti šalia krūmų arba juose, į kurių tankias šakeles lesykloje besilankantys paukščiai galėtų perskristi pastebėję pavojų. Sklype esantys želdiniai ypatingai svarbūs. 

Žvėrių globa žiemą

Žvėrys (stirnos, šernai, briedžiai, lapės ir kt.) paprastai yra prisitaikę prie kintančių aplinkos sąlygų ir geba jas iškęsti. Medžiojamuosius gyvūnus žiemos metu, esant „baltajam badui“, paprastai globoja medžiotojai savo medžioklės plotų vienetų teritorijose esančiose viliojimo vietose. Tai užtikrina žvėrių laikymąsi miškuose, sumažina jų apsilankymus žmonių gyvenamosiose teritorijose. Todėl gyventojams, nerekomenduojame užsiimti žvėrių globa, nes gyvūnai gali būti pripratinami gauti maisto šalia gyvenamųjų teritorijų, o įgiję tokį įprotį, net ir po „baltojo bado“, gali sukelti rūpesčių ir problemų susijusių su gyventojų turtu ir sveikata ateityje.

 

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos informacija

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...