Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Kaip pasirūpinti sodu ir daržu rugsėjį?

2014/09/02

Rugsėjis – paskutinis mėnuo, kuomet darbų sode ir darže dar netrūksta. Be to, tai itin svarbus metas rūpinantis vaismedžių ir uogakrūmių žiemojimu. O kol orai dar džiugina saulėtomis ir gana šiltomis dienomis, šie darbai gali būti išties malonūs.

Štai turintiems sodą, obuolių ir kriaušių gėrybes rekomenduojama nuskinti iki prasidedant pirmosioms šalnoms. Atsiminkite, kad nuskinti reikia ir puvinio ar ligų pažeistus vaisius – taip užkirsite kelią ligų plitimui. Nuskynus derlių, vaismedžius rekomenduojama pabarstyti fosforo ir kalio trąšomis.

Nuėmus derlių galima genėti medžius: išpjauti mažai derančias, ligų pažeistas obelų ar kriaušių šakas, taip pat pašalinti sparčiai augančius ūglius. Agronomai pataria stebėti, kuomet žiedgraužiai ima skraidyti aplink kriaušių medžius ir dėti kiaušinėlius – tai tinkamiausias laikas juos naikinti ir pirmąjį kartą nupurkšti (pakartotinai purkškite po apytikriai 10 dienų). Tiesa, prieš purškiant aviečių krūmus, išpjaustykite gerai derėjusius stiebus.

Ruduo – geriausias laikas sodinti vaismedžius, uogakrūmius, avietes. Pastarąsias sodinkite 0.5 m atstumu, palaistykite ir patręškite fosforo trąšomis.  Sodinant obelis bei kriaušes, patariama kasti 1.60 m gylio duobes, uogakrūmius – 0.5 m pločio ir 0.35 m gylio duobeles. Iškastą žemės sluoksnį sodininkai pataria sumaišyti su perpuvusiu mėšlu ar kompostu bei įberti mineralinių trąšų.

Pirmoji rugsėjo mėnesio dekada dar tinkama braškių sodinimui. Pasodinus daigus rekomenduojama braškes nupurkšti skystomis trąšomis Atlante. Neretai derantį braškyną puola erkutės – purškiamas ekologinis preparatas padės sustabdyti šią problemą.

Rugsėjį verta patręšti ir vėlyvuosius kopūstus, kadangi iki prasidedant šaltesniems orams šios daržovės dar aktyviai augina gūžius. Kopūstams rinkitės skystas trąšas Atlante (jos geriausiai pasisavinamos purškiant per lapus).

Prieš šaltąjį sezoną mineralinėmis trąšomis verta pastiprinti ir visus žiemojančius augalus: vaismedžius, uogų krūmus, daugiametes gėles.

Jei rudenį dar norite mėgautis ridikėlių, špinatų ar krapų derliumi, rugsėjo pradžioje juos sėkite į derlingą dirvožemį ir, jei ima trūkti šilumos, šių gėrybių daigus apdenkite agroplėvele. Norintiems žiemą mėgautis savo užaugintomis petražolėmis, jas pasėti patariama į vazonus ir iki šalnų pradžios laikyti lauke. Rugsėjis – taip pat puikus metas tręšti porus ir taip išauginti didesnes daržoves.

Surinkus šiltnamiuose brandintą derlių, pašalinkite visas augalų liekanas ir statinius. Pastaruosius rekomenduojama iškart dezinfekuoti. Tam naudojama sieros dūmadėžė. Taip pat pasirūpinkite ir dirvožemiu. Jei žemė šiltnamyje buvo nekeista keletą metų, nukaskite 15 cm sluoksnį ir užpilkite naujo. Šiltnamyje pastebėjus puvinius, juos dezinfekuokite. Tiesa, geriausia ligų prevencija yra visiškai pakeista šiltnamio žemė bei tinkamai dezinfekuotas jo statinys.

Surinkus lauke augusių daržovių derlių, augalų liekanas sunaikinkite kartu su šaknimis, kadangi jose vystosi ligos bei plinta kenkėjai. Taip pat nepamirškite išravėti piktžolių, kad šios nesuvešėtų. Taip pat perkaskite dirvą. Norint palaikyti jos derlingumą, sutvarkius patręškite kalio ir fosforo trąšomis.

Rudenį itin svarbu pasirūpinti ir per rūgščiu dirvožemiu: per didelis jūsų daržo pH trukdys augalams įsisavinti maisto medžiagas, todėl šie prasčiau derės. Žemės rūgštingumą nustatyti paprasta – tam galite naudoti privačiam naudojimui skirtus pH metrus. Dirvas kalkinti paprastai naudojami dolomitmilčiai, kurių sudėtyje yra magnio bei kalcio. Paprastai 10 kv. m dirvos kalkinimui sunaudojama apie 2-3 kg dolomitmilčių. Be to, pastarieji naudojami ir kaip magnio trąša.

Dirvas galima kalkinti ir gesintomis kalkėmis. Jų reikės 2-3 kartus mažiau nei dolomitmilčių. Pusę kalkių kiekio reikėtų berti prieš sukasant žemę, o kitą dalį – jau ant sukastos. Tiesa, nors ir nėra paprasta surinkti reikiamą kiekį, tačiau puikia kalkinimo priemone yra ir medžių pelenai. 10 kv. m dirvai reikia 1-1,5 kibiro pelenų.

Rugsėjis – geras laikas pasirūpinti ir veja. Jei norite išnaikinti visas plačialapes piktžoles – kiaulpienes,  gysločius, usnis ar kraujažoles – prieš prasidedant šaltajam sezonui veją paskutinį sykį nupurkškite herbicidu.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...