Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024
Ashburn +19,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 26 Geg 2024

Kaip pasirūpinti sodu ir daržu rugsėjį?

2014/09/02

Rugsėjis – paskutinis mėnuo, kuomet darbų sode ir darže dar netrūksta. Be to, tai itin svarbus metas rūpinantis vaismedžių ir uogakrūmių žiemojimu. O kol orai dar džiugina saulėtomis ir gana šiltomis dienomis, šie darbai gali būti išties malonūs.

Štai turintiems sodą, obuolių ir kriaušių gėrybes rekomenduojama nuskinti iki prasidedant pirmosioms šalnoms. Atsiminkite, kad nuskinti reikia ir puvinio ar ligų pažeistus vaisius – taip užkirsite kelią ligų plitimui. Nuskynus derlių, vaismedžius rekomenduojama pabarstyti fosforo ir kalio trąšomis.

Nuėmus derlių galima genėti medžius: išpjauti mažai derančias, ligų pažeistas obelų ar kriaušių šakas, taip pat pašalinti sparčiai augančius ūglius. Agronomai pataria stebėti, kuomet žiedgraužiai ima skraidyti aplink kriaušių medžius ir dėti kiaušinėlius – tai tinkamiausias laikas juos naikinti ir pirmąjį kartą nupurkšti (pakartotinai purkškite po apytikriai 10 dienų). Tiesa, prieš purškiant aviečių krūmus, išpjaustykite gerai derėjusius stiebus.

Ruduo – geriausias laikas sodinti vaismedžius, uogakrūmius, avietes. Pastarąsias sodinkite 0.5 m atstumu, palaistykite ir patręškite fosforo trąšomis.  Sodinant obelis bei kriaušes, patariama kasti 1.60 m gylio duobes, uogakrūmius – 0.5 m pločio ir 0.35 m gylio duobeles. Iškastą žemės sluoksnį sodininkai pataria sumaišyti su perpuvusiu mėšlu ar kompostu bei įberti mineralinių trąšų.

Pirmoji rugsėjo mėnesio dekada dar tinkama braškių sodinimui. Pasodinus daigus rekomenduojama braškes nupurkšti skystomis trąšomis Atlante. Neretai derantį braškyną puola erkutės – purškiamas ekologinis preparatas padės sustabdyti šią problemą.

Rugsėjį verta patręšti ir vėlyvuosius kopūstus, kadangi iki prasidedant šaltesniems orams šios daržovės dar aktyviai augina gūžius. Kopūstams rinkitės skystas trąšas Atlante (jos geriausiai pasisavinamos purškiant per lapus).

Prieš šaltąjį sezoną mineralinėmis trąšomis verta pastiprinti ir visus žiemojančius augalus: vaismedžius, uogų krūmus, daugiametes gėles.

Jei rudenį dar norite mėgautis ridikėlių, špinatų ar krapų derliumi, rugsėjo pradžioje juos sėkite į derlingą dirvožemį ir, jei ima trūkti šilumos, šių gėrybių daigus apdenkite agroplėvele. Norintiems žiemą mėgautis savo užaugintomis petražolėmis, jas pasėti patariama į vazonus ir iki šalnų pradžios laikyti lauke. Rugsėjis – taip pat puikus metas tręšti porus ir taip išauginti didesnes daržoves.

Surinkus šiltnamiuose brandintą derlių, pašalinkite visas augalų liekanas ir statinius. Pastaruosius rekomenduojama iškart dezinfekuoti. Tam naudojama sieros dūmadėžė. Taip pat pasirūpinkite ir dirvožemiu. Jei žemė šiltnamyje buvo nekeista keletą metų, nukaskite 15 cm sluoksnį ir užpilkite naujo. Šiltnamyje pastebėjus puvinius, juos dezinfekuokite. Tiesa, geriausia ligų prevencija yra visiškai pakeista šiltnamio žemė bei tinkamai dezinfekuotas jo statinys.

Surinkus lauke augusių daržovių derlių, augalų liekanas sunaikinkite kartu su šaknimis, kadangi jose vystosi ligos bei plinta kenkėjai. Taip pat nepamirškite išravėti piktžolių, kad šios nesuvešėtų. Taip pat perkaskite dirvą. Norint palaikyti jos derlingumą, sutvarkius patręškite kalio ir fosforo trąšomis.

Rudenį itin svarbu pasirūpinti ir per rūgščiu dirvožemiu: per didelis jūsų daržo pH trukdys augalams įsisavinti maisto medžiagas, todėl šie prasčiau derės. Žemės rūgštingumą nustatyti paprasta – tam galite naudoti privačiam naudojimui skirtus pH metrus. Dirvas kalkinti paprastai naudojami dolomitmilčiai, kurių sudėtyje yra magnio bei kalcio. Paprastai 10 kv. m dirvos kalkinimui sunaudojama apie 2-3 kg dolomitmilčių. Be to, pastarieji naudojami ir kaip magnio trąša.

Dirvas galima kalkinti ir gesintomis kalkėmis. Jų reikės 2-3 kartus mažiau nei dolomitmilčių. Pusę kalkių kiekio reikėtų berti prieš sukasant žemę, o kitą dalį – jau ant sukastos. Tiesa, nors ir nėra paprasta surinkti reikiamą kiekį, tačiau puikia kalkinimo priemone yra ir medžių pelenai. 10 kv. m dirvai reikia 1-1,5 kibiro pelenų.

Rugsėjis – geras laikas pasirūpinti ir veja. Jei norite išnaikinti visas plačialapes piktžoles – kiaulpienes,  gysločius, usnis ar kraujažoles – prieš prasidedant šaltajam sezonui veją paskutinį sykį nupurkškite herbicidu.

Dalintis
2024/05/26

Migruojančių paukščių daroma žala žemdirbiams: valdininkams – per kietas riešutas

Pastaraisiais metais pasėlius siaubiančių migruojančių paukščių problema vis labiau aštrėja. Paukščiai ne tik išlesa, bet ir ištrypia nemažus pasėlių plotus, o ūkininkams belieka tik pasibėdoti. Žemės ūkio minist...
2024/05/26

Kambariniai augalai keliauja į lauką. Ar žinote, ko jiems iš tiesų reikia?

Kai išnešame kambarinius augalus į lauką, prasideda jų vasaros atostogos. Iš tiesų, kai jie ten jaučiasi gerai, rudenį namo sugrįžta sustiprėję, išaugę. Bet kaip ir žmonėms, taip ir augalams reikia skirtingų sąlygų: vie...
2024/05/26

Parama jauniesiems ūkininkams – geriausia investicija

Nuo gegužės 31 iki birželio 28 d. priimamos paraiškos dotacijai ir lengvatinei paskolai gauti pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas&ldqu...
2024/05/26

Ant Gedimino kalno – inovatyvus garso ir vaizdo gidas su virtualiosios realybės integracija

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) ant Gedimino kalno pristato naujovę lankytojams – garso ir vaizdo gidą su virtualiosios realybės integracija. Šia pažangia technologija siekiama transformuoti lankytojų patirtį muziejuje, kviečiama...
2024/05/25

Svečiams pasiūlo žemaitiškų valgių – ruošia iš savo ūkyje užaugintų gėrybių

Kaimo turizmo sodyba ar ekologinis ūkis – kas svarbiau? Toks klausimas Žemaitijos širdyje, Telšių rajone, įsikūrusiai Gražinai Gaižauskienei ir sūnaus Manto šeimai veikiausiai nekyla. Abi veiklos gražiai papildo viena ki...
2024/05/25

Kaip saugiai naudoti augalų apsaugos produktus?

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) vertina augalų apsaugos produktų (AAP) riziką ir juos registruoja, vykdo AAP naudojimo kontrolę.
2024/05/25

Mūšis dėl Agrocheminių tyrimų laboratorijos išlikimo

Praėjusį trečiadienį įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje virė karštos diskusijos dėl Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) sprendimo likviduoti Agrocheminių tyrimų laboratoriją – vienintelę tokio ...
2024/05/25

Šalis, kurioje miškai neša laimę žmonėms – įspūdinga Pietų Korėjos miškų politika

Per pastaruosius 30 metų Pietų Korėjos vyriausybė įgyvendino įspūdingą miškų politiką. Čia veikia 147 vaikų darželiai miškuose, 9 miškų edukaciniai centrai, 166 poilsio rekreaciniai miškai, 47 miško terapijos cen...
2024/05/25

Degalai Lietuvoje išlieka pigesni nei Lenkijoje

Pastarąją savaitę benzino kainos Lietuvoje sumažėjo 0,3 proc., tuo tarpu dyzelino – 0,9 procento. Tai ketvirta savaitė iš eilės, kai vidutinės degalų kainos mūsų šalyje mažėjo. Per šį laikotarpį benzinas atpigo 0,04 Eur/...