Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Kaip šventiniu laikotarpiu gyvūnus apsaugoti nuo tykančių pavojų

2022/12/19


Artėjant didžiosioms metų šventėms, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai pataria, kaip gyvūnus augintinius apsaugoti nuo papildomo streso.

Šventinio stalo likučiai – ne skanėstas

VMVT specialistai įspėja, kad maitinti stalo vaišėmis augintinių nederėtų arba tą daryti reikėtų labai atsargiai. Kai kurie mums įprasti patiekalai sudėtyje turi produktų, kurie augintiniams yra toksiški:

  • Vynuogės ar razinos.
  • Svogūnai ir česnakai.
  • Šokoladas (itin pavojingas šunims).
  • Daug druskos ar cukraus turintys patiekalai.
  • Vištienos kaulai (dėl jų trapumo gali sužaloti gyvūną).

Svarbu apžiūrėti kelių dienų senumo maistą – gyvūnėliams negalima duoti supelijusių ar surūgusių produktų.

Augintinius maistu reikėtų lepinti saikingai, neapkrauti jų virškinimo sistemos. Tai geriausia daryti savo keturkojus draugus palepinant jiems įprastais skanėstais, pritaikytais jų mitybos sistemai.

Daiktai, dekoracijos per šventes

Namuose atsiradę nauji daiktai visuomet kelia augintinių susidomėjimą, o per šventes jų būstuose atsiranda daug ir įvairių. Nemanykite, kad jūsų katė nebandys žaisti su eglutės girliandomis ar kitais papuošimais. Apgalvokite, kokius žaisliukus perkate – reikėtų atsisakyti lengvai dūžtančių žaislų ar girliandų, į kurias įsipainiojęs gyvūnas galėtų žūti.

Katės mėgsta kramtyti įvairiausių augalų lapus, o tai gali tapti rimta problema. Puansetijos, amalai, lelijos, amariliai, filodendrai, difenbachijos gyvūnams gali sukelti vėmimą, viduriavimą, apatiją ar turėti dar rimtesnių pasekmių, tad atkreipkite dėmesį, kaip ir kuo dekoruojate namus.

Graužikai, triušiukai, jauni kačiukai ar šuniukai (jiems niežti dantys) gali nukentėti kramtydami elektrinių girliandų laidus. Į tai atsižvelkite išvedžiodami elektros prietaisų laidus.

Kai kurie gyvūnai bijo mirksinčių ar labai ryškiai šviečiančių lempučių, tad atkreipkite dėmesį į augintinio elgesį ir savijautą.

Gyvūnus dažniausiai itin domina tokie dalykai, kaip traškantys maišeliai, folija, dovanų pakavimo popierius, blizgučiai, stiklo papuošalai, žvakės. Laikykite juos atokiau, nes žaisdamas gyvūnas gali ne tik sujaukti namus, bet ir susižeisti.

Triukšmas ir garsai

Gyvūnus neįprasti garsai gąsdina ir kelia jiems stresą. Fejerverkai skleidžia ne tik triukšmą, bet ir šviesos blyksnius, todėl augintiniams kelia ypač didelį stresą. Baimingą reakciją gali išprovokuoti net ir šaunamo šampano garsas.

Didesnė dalis augintinių (ypač šunys ir katės) puola slėptis, isteriškai laksto po namus, loja, staugia, lekuoja, dreba ar be perstojo žiovauja. Jautresni gyvūnai gali pradėti šlapintis ar viduriuoti, prarasti apetitą net keletui dienų. Todėl geriau gyvūnus laikyti ramesnėje patalpoje, bandyti nukreipti jų dėmesį, sukurti jiems įprastą triukšmo foną (įjungti televizorių ar muziką) ir taip nuslopinti neįprastus garsus, juos glostyti ir paguosti balsu.

VMVT palaiko iniciatyvą atsisakyti fejerverkų šventiniu laikotarpiu bei susimąstyti apie šių gaminių daromą neigiamą poveikį aplinkai, žmonėms ir gyvūnams. Nusprendžiama visgi leisti fejerverkus, tai derėtų daryti kaip įmanoma atokiau nuo lauke laikomų šunų voljerų ar ūkinių pastatų, kuriuose laikomi gyvūnai.

Labai svarbu pasirūpinti, kad Jūsų augintinis būtų lengvai surandamas (jeigu jis netikėtai nuklystų). Pagelbės mikroschema gyvūno kūne ir registracija Gyvūnų augintinių registre – pasirūpinkite tai atlikti dabar, kad gyvūno netektis šventiniu laikotarpiu neapkartintų šventinės nuotaikos.

Gyvūnas – ne dovana

Taip pat verta visiems priminti, kad gyvūnas – ne dovana. „Gyvūnas neturėtų per šventes tapti dovana. Kiekvienais metais po švenčių padaugėja nebereikalingų, atsisakytų, iš namų išmestų gyvūnų, kurie vėliau sustirę nuo šalčio, alkani, ištroškę patenka į geradariškas gyvūnų globėjų rankas, gydomi, slaugomi ir vėl jiems ieškomi nauji namai “, – aiškino VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis. Anot jo, tokios dovanos vieni atsisako dėl atsirandančių alergijų, kiti dėl laiko stokos, dar kiti niekada net neplanavo turėti augintinių, o teko priimti tokią dovaną.

Taip pat nereikėtų susivilioti ir perkant kaip dovaną kokį nors egzotinį gyvūną, kuris nejaučia tokio didelio prieraišumo, pavyzdžiui, driežą. Juk jiems laikyti reikės specialių sąlygų, o jas užtikrinti gali ne visi. Nereikėtų dovanoti net ir smulkių gyvūnėlių – peliukų, žiurkėnų ar kokių nors paukščiukų, žuvyčių. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad juos auginti yra visiškai nesudėtinga.

Tad ruošdamiesi šventėms pasirūpinkime ir savo augintiniais.

 

VMVT informacija

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

VRK vadovė paskelbė atsistatydinanti

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė antradienį paskelbė atsistatydinanti.
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...