Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Kaip verslams suefektyvinti talentų medžioklę universitetuose?

2023/02/15


Remiantis „Eurostat“ duomenimis 2022 m. laisvų darbo vietų skaičius Lietuvoje išaugo 10,24 proc., lyginant su 2021 m., o su 2020 m. – padidėjo net 114 proc. Užimtumo tarnybos duomenimis, 60 proc. įmonių teigia galintys įdarbinti apie 20 proc. darbuotojų, peršaši išvada, kad šie skaičiai ateityje tik didės. Darbo rinkos krizė dėl kvalifikuotų specialistų trūkumo – ne už kalnų.

Akivaizdu, kad senieji talentų paieškos būdai nebeveikia. Universitetai, turėdami ilgametę bendradarbiavimo su verslo organizacijomis patirtį, noriai dalinasi rekomendacijomis, kokie bendradarbiavimo metodai veikia efektyviai.

„Tvirtai tikiu, kad greitu metu didžiąją dalį studijų programų, dėstomų universitetuose, globos arba pilnai finansuos didžiosios verslo kompanijos arba tie, kurie greičiau susipras, kokį pranašumą šios investicijos atneš jau labai greitai“, – sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Strateginės partnerystės centro direktorė dr. Milena Seržantė.

Novatorė atkreipia dėmesį, kad kalbama ne tik apie pinigines investicijas, bet ir apie žmogiškųjų išteklių, jų kompetencijų ir laiko investicijas į verslus dominančias studijų programas. Svarbu paminėti ir tai, kad ši bendradarbystė bus nieko verta, jeigu universitetai svariu indėliu neprisidės ir iš savo pusės – užtikrindami visapusišką bendradarbiavimą ir suteikdami verslams galimybes maksimaliai įsitraukti į studijų programų valdymą. Pavyzdžiui, reikiamų žinių, programinės įrangos, mentorystės programų, dėstytojų praktinių žinių tobulinimą bei apsikeitimą su verslu.

Dr. Milena Seržantė pabrėžia, kad talentų medžioklę galima išskirstyti į keturių pakopų partnerystės lygius. Kuo aukštesnėje pakopoje yra verslas, tuo didesnį pranašumą jis turi prieš kitas organizacijas.

„Pirmoji pakopa – must have. Norint nors minimaliai integruotis į universiteto gyvenimą, pabendrauti su studentais tiesiogiai, visada siūlau pradėti nuo verslo atstovų paskaitų universitete, kvietimo į ekskursijas po įmonę. Taip pat – dalyvauti baigiamųjų darbų gynimuose, siūlyti jų temas. Tai geras būdas pasižvalgyti ir pakalbinti studentus tiesiogiai. Rekomenduoju atvykus į universitetą pakviesti ir žmogiškųjų išteklių atstovą, kuris stebėtų eigą ir po renginio galėtų pakalbinti talentingiausius studentus“, – dėmesį atkreipia VILNIUS TECH novatorė.

Antroji pakopa, anot jos – aktyvi integracija. Gana efektyviai veikia stipendijų skyrimas geriausiems studentams. Rekomenduotina pradėti tai daryti kartu su stojimo kampanijos į universitetus pradžia, tęsti ją visus metus, lygiagrečiai organizuojant renginius, susitikimus bei užtikrinant nuolatinę komunikaciją su studentais. Tai efektyvus, daug įmonei nekainuojantis būdas, kuriuo naudojantis galima pasiekti geriausius studentus. Tokiu būdu ne tik užtikrinama nuolatinė komunikacija su pačia talentingiausia tiksline grupe, bet ir didinamas studijų programos, rengiančios reikalingus specialistus, populiarumas.

„Trečiąją pakopą įvardyčiau, kaip pažengusį medžiotoją. Šią pakopa vykdo partnerystėje pažengusios įmonės, kurios ne tik steigia stipendijas geriausiems studentams, bet ir universitete įrengia savo vardo laboratorijas, įvairias mokymosi auditorijas ir kitas erdves. Mano subjektyvia nuomone, šios laboratorijos bus visiškai bevertės, jeigu bus kalbama apie patalpų remontą, programinės įrangos supirkimą bei logotipo pakabinimą. Tai turi būti erdvė, kurioje įmonė X nuolatos vykdo veiklas universitete, o universitetas, savo ruožtu, užtikrina, kad šioje laboratorijoje būtų ugdomos būtent tos kompetencijos, kurių reikia įmonės specialistams parengti. Tai turi būti erdvė, skirta nuolatiniams mokymams – tiek studentų, tiek dėstytojų“, – teigia VILNIUS TECH novatorė.

Strateginės partnerystės centro direktorė įvardija ir ketvirtąją pakopą – strateginį planavimą. Pasak jos, pažengę užsienio universitetai steigia aljansus arba konsorciumus su verslo partneriais, kurių pagrindinis susitarimas – ilgalaikės, mažiausiai  5 m. investicijos į tam tikras studijų programas ir jų vystymą. Dr. M. Seržantė pabrėžia, kad šios investicijos nėra vien tik finansinės. Jos apima ilgalaikį strateginį planavimą, kuris įtraukia visas tris anksčiau paminėtas pakopas bei numato ilgalaikį ir detalų studijų programos įgyvendinimo planavimą, vykdymą ir kokybės užtikrinimą viso studijų ciklo metu. Viso to rezultatas – alumnų ugdymas ir perengimas tolimesnei verslo-universiteto partnerystei.

 

VILNIUS TECH informacija

Alekso Jauniaus nuotr.

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...