Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023

Kaip yra prižiūrima kokie nauji maisto produktai patenka ant vartotojų stalo?

2023/02/03


Europos Komisija (EK) reaguodama į išaugusį vartotojų susidomėjimą naujuoju maistu – vabzdžiais ir jų miltais, parengė pranešimą, kuriame pateikia atsakymus į dažniausiai vartotojų užduotus klausimus daugelyje Europos šalių.

„Vartotojai patys sprendžia ką valgyti, kuriuos maisto produktus įsigyti. Tačiau labai svarbu, kad vartotojai žinotų, jog tai, ką jie valgo, yra saugu. Reglamentu dėl naujų maisto produktų EK užtikrina, kad nauji maisto produktai, pavyzdžiui, vabzdžiai, yra saugūs vartotojams ir yra tinkamai paženklinti. Todėl, prieš pateikiant bet kokį naują maisto produktą į rinką, Europos maisto saugos tarnyba (toliau – EFSA) turi atlikti griežtą mokslinį produkto saugos vertinimą. Tai dar kartą rodo, kad Europos Sąjungoje (toliau – ES) galioja vienos griežčiausių maisto saugos taisyklių pasaulyje“, - teigiama EK pranešime spaudai.

Kas yra naujas maistas?

Naujas maisto produktas – bet kuris maisto produktas, kuris ES nebuvo plačiai vartotas žmonių maistui iki 1997 m. gegužės 15 d.

Rinkai galima pateikti arba naudoti maisto produktuose kaip sudėtinę dalį tik į ES Naujų maisto produktų sąrašą įtrauktus naujus maisto produktus pagal tame sąraše nustatytas naudojimo sąlygas ir ženklinimo reikalavimus. Šis sąrašas pateikiamas Reglamente (ES) 2017/2470 ir yra nuolatos atnaujinamas, papildomas naujais produktais ar keičiant jau įtrauktų į sąrašą produktų naudojimo sąlygas.

Naujų maisto produktų reglamentas nustato, kad produktai turi būti saugūs vartotojams ir tinkamai paženklinti, vartotojas negali būti klaidinamas, o jei naujas maisto produktas yra skirtas pakeisti kitą maisto produktą, jis neturi skirtis taip, kad naujas maisto produktas keltų riziką vartotojo sveikatai.

Kaip suteikiamas leidimas naujam maisto produktui?

Naujas maistas yra įteisinamas Europos Sąjungoje centralizuotai.

Ketinanti tiekti naują maistą ES rinkai, įmonė pateikia prašymą Europos Komisijai dėl naujo maisto autorizavimo.

Tam, kad įvertinti ar naujas maisto produktas yra saugus vartotojams, EK kreipiasi į Europos maisto saugos tarnybą, kuri per 9 mėnesius, atsižvelgdama į turimus mokslinius įrodymus, turi įvertinti ar šis maistas nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

Po to EK prašo valstybių narių per 7 mėnesius nuo vertinimo paskelbimo pateikti nuomonę dėl teisės akto, suteikiančio leidimą teikti naują maistą Europos Sąjungos rinkai, t. y. įtraukimo į Naujo maisto sąrašą, projekto. Jei dauguma Europos Sąjungos šalių narių balsuoja teigiamai - produktą galima pateikti rinkai.

Kam konkrečiai suteikiami leidimai?

Leidimas suteikiamas tam produktui, dėl kurio kreipiasi pareiškėjas. Leidime taip yra nurodomos konkrečios naudojimo sąlygas (pvz., kokiuose maisto ir kokiais kiekiais produktuose kaip sudedamoji šių produktų dalis gali būti naudojamas naujas maistas), papildomus specialius ženklinimo reikalavimus ir specifikacijas.

Jei vartojant naują maistą alergiškiems žmonėms gali kilti alergijos rizika, tai turi būti aiškiai nurodyta etiketėje (taip, kaip nurodyta Naujo maisto sąraše).

Naujas maistas – vabzdžiai

Ar vabzdžiai pavojingi sveikatai?

Šiuo metu leidimais tiekti į ES rinką patvirtinti vabzdžiai (įtraukti į Naujo maisto sąrašą) yra saugūs vartoti.

Ar valgysime vabzdžius apie tai nežinodami?

Ne, vabzdžių pavadinimai lietuvių ir lotynų kalbomis turi būti nurodomi pavadinime arba sudedamųjų dalių sąraše.

Kadangi kai kurie vabzdžiai gali sukelti alerginę reakciją vartotojams, kurie yra alergiški vėžiagyviams ir jų produktams bei dulkių erkutėms, tokia informacija taip pat pateikiama šalia sudedamųjų dalių sąrašo.

O kaip dėl alergijų? Ar valgant vabzdžius gali pasireikšti reakcijos?

EFSA pateikė išvadą, kad įvertintų vabzdžių baltymų vartojimas gali sukelti alerginių reakcijų. Ypač tai gali būti aktualu žmonėms, kurie yra alergiški vėžiagyviams, dulkių erkutėms ir kai kuriais atvejais moliuskams.

Alergijos ženklinimas (pvz., „ši sudedamoji dalis gali sukelti alergines reakcijas vartotojams, kurie yra alergiški vėžiagyviams, moliuskams ir jų produktams bei dulkių erkutėms.“) yra privalomas keturių rūšių vabzdžiams, kuriuos leidžiama naudoti nuo 2021 m.

Kokie vabzdžiai yra leidžiami rinkoje?

Rinkoje leidžiama prekiauti keturių rūšių vabzdžiais:

  • užšaldytomis, džiovintomis ir miltelių pavidalo didžiųjų milčių (Tenebrio molitor) lervomis;
  • užšaldytais, džiovintais ir miltelių pavidalo skėriais Locusta migratoria;
  • užšaldytais, džiovintais ir miltelių pavidalo naminiais svirpliais (Acheta domesticus);
  • užšaldytomis, džiovintomis ir miltelių pavidalo malūninių juodvabalių Alphitobius diaperinus lervomis;
  • 2023 m. sausio mėn. EK leido pateikti rinkai naminių svirplių Acheta domesticus miltelius, iš kurių pašalinta dalis riebalų, kaip naują maisto produktą.

Ar rinkoje atsiras daugiau vabzdžių?

Kiekvienas leidimas naujam maistui yra išduodamas taip, kaip paaiškinta aukščiau.

Šiuo metu pateiktos 8 paraiškos dėl įvairių vabzdžių, kuriuos vertina EFSA.

Kur rasti nesupakuoto (sveriamo) produkto sudėtį?

Nepaisant to, kurioje viešoje prekybinėje erdvėje – turguje, mugėje, įprastoje ar internetinėje parduotuvėje yra prekiaujama maisto produktais arba jie reklamuojami, privalu apie juos pateikti teisingą informaciją. Ji turi vartotojams padėti išsirinkti poreikius atitinkančius produktus.

  • *Ženklinimo informacija apie supakuotus maisto produktus turi būti pateikiama ant maisto produkto pakuotės ar prie jos pritvirtintoje etiketėje. Svarbus aspektas: informacija ant pakuotės ar prie jos pritvirtintoje etiketėje turi būti spausdinami taip, kad būtų užtikrintas aiškus jų įskaitomumas, šriftu kurio aukštis ne mažesnis 1,2 mm.
  • *Jei produktas yra nesupakuotas, vartotojams informacija apie maistą vis tiek turi būti pateikta pvz., ją pateikiant šalia produkto, pvz.: informaciniuose kataloguose, stenduose ir/ar kt.), Ši informacija turi būti pateikiama priemonėmis, kurios būtų laisvai prieinamos vartotojams. Tai galioja ir prekiaujant maistu internetinėje erdvėje.

 

VMVT pranešimas

123rf asociatyvi nuotrauka

Dalintis

2023/03/26

ŽŪM praretino vyriausiųjų patarėjų gretas

Šią savaitę darbą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) paliko ne vienerius metus joje vyriausiuoju specialistu, viceministru, o pastaruoju metu – žemės ūkio atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES), vyriausiuoju ...
2023/03/26

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai visuomenei gali suteikti naujų žinių

Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padažnėjo ydingos praktikos atvejų, kai vykdant žemės judinimo darbus nesilaikoma teisės aktų, reglamentuojančių archeologinių...
2023/03/26

Analizė: kaip žiniasklaida atspindi „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas ir kodėl tai žalinga

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ ištyrė, kaip Lietuvos žiniasklaidoje atrodo profesinis orientavimas ir profesijų bei užimamų pareigų pasiskirstymas pagal lytis. Spaudos bei interneto straipsniuose, radijo ir televi...
2023/03/26

Stiprinama prevencija dėl žolės gaisrų: pareigūnai į reidus vyks ir po darbo, ir savaitgaliais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kaip ir kasmet, kovo–gegužės mėnesiais rengia gaisrų prevencijos akciją „Nedegink žolės!“. Nuo kovo 27 dienos iki balandžio 10 d. prevencijos vykdymas bus dar labi...
2023/03/26

Sodybos – tai gyvenimo būdas

Žvilgsnis į žemės sklypą gali būti skirtingas. Vieni matys daug sunkaus, nesibaigiančio fizinio darbo, kiti įžvelgs naudos, treti mėgausis, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo, atgaivindami pėdas žydinčioje pievelėje, grožėdami...
2023/03/26

Išrinktojo Panevėžio rajono mero A. Pociaus laukia sudėtingas laikotarpis

Panevėžys (JP.lt). Praėjusį sekmadienį vykusiuose Panevėžio rajono mero rinkimuose išrinktas naujas Panevėžio rajono meras. Juo tapo dabartinis rajono vicemeras, socialdemokratas Antanas Pocius. Panevėžio rajone baigėsi Lietuvos valstiečių ...
2023/03/26

Rusija Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus

Maskva, kovo 25 d. (AFP-BNS). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje, kuri taip pat yra Maskvos sąjungininkė, dislokuos taktinius branduolinius ginklus.
2023/03/26

Draudimo įmokų kompensacijos skatina ūkininkus draustis

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad iki birželio 30 d. priimamos paraiškos gauti paramą dėl augalų ir pasėlių draudimo nuo stichinės sausros įmokų dalinio kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. p...
2023/03/26

Specialiosios policijos priemonės duoda rezultatų

Šalčininkų rajono policijos komisariato pareigūnai, reaguodami į gyventojų pranešimus ir siekdami užkirsti kelią nelegaliai alkoholio prekybai bei kitoms nusikalstamoms veikoms, tęsia specialiąsias priemones.