Saulės vonios ne visiems
Pagrindinis kambarinių augalų perkėlimo tikslas – grynas oras ir natūrali dienos šviesa. Bet perkeliant augalus reikia pasirūpinti, kad jie patirtų kuo mažiau streso. Todėl pirmiausia turime juos užgrūdinti – negalima augalų iš patalpos į lauką perkelti staiga. Tai reikia daryti neskubant, kad jie spėtų prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Geriausia – gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, kai jau nebesitikime šalnų.
Išneškite augalus apsiniaukusią, bet šiltą dieną, statykite pavėsyje ir tik kelioms valandoms, paskui parneškite atgal į patalpą. Taip grūdinkite bent savaitę. Užgrūdintus augalus lauke galima palikti ir per naktį, tik svarbu stebėti oro temperatūrą – ji naktį neturi būti žemesnė nei 10 °C šilumos.
Dar vienas svarbus dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, – šviesa. Prieš nešdami augalus į lauką, turime žinoti, kurie puikiai jaučiasi saulėtoje vietoje ir be jos tiesiog negali augti, o kurie auga tik pavėsyje, ir saulės kaitra jiems gali būti pražūtinga. Dauguma kambarinių augalų nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl perkeliant į balkoną reikėtų pasirūpinti apsauga nuo jų – tam puikiai tiks šviesios užuolaidos ar specialus tinklas, sulaikantis saulės spindulius. Kitu atveju augalai nudegs, numes lapus, gali net žūti.
Vėjo ir drėgmės iššūkis
Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad augalams nepatinka skersvėjai, todėl išnešti į vėjuotą balkoną ar terasą jie jaučiasi prastai, blogai auga, skursta. Čia taip pat reikėtų atlikti namų darbus ir apsaugoti terasą ar balkoną nuo vėjo gūsių. Į lauką nešami vazonai turi būti pakankamai sunkūs, kad jų neišvartytų vėjas – lengvesnius sutvirtinkite tarpusavyje arba pritvirtinkite prie sunkesnio daikto ar stovo. Ypač aukštiems augalams būtinos papildomos atramos.
Jei balkonas įstiklintas, turite žinoti, kad būtina nuolat palikti pravertus langus, nes saulė per visą dieną balkoną prikaitina itin stipriai, o daugumai augalų tai yra pražūtinga. Tokiu atveju tenka pasirūpinti papildomu šešėliu ir geru vėdinimu. Stebėkite, ar augalo vazonas per daug neįkaista – jei taip nutinka, geriau kuriam laikui jį pernešti į dalinį pavėsį, nes per didelė temperatūra labai kenkia augalų šaknims.
Atvirame lauke augalai greičiau garina drėgmę, todėl laistyti reikia dažnai ir gausiai, geriausia tai daryti anksti ryte arba vakare. Jokiu būdu neliekite vidurdienį, nes per vandens lašelius ant augalo lapo lūžtantys saulės spinduliai gali jį nudeginti. Nuolat stebėkite substrato drėgmę vazonuose, ypač tuose, kuriuose auga augalai, turintys didelius, plačius lapus, nes per didelį paviršiaus plotą jie greitai išgarina drėgmę.
Svarbiausia – aukščių įvairovė
O kaipgi įkurdinti augalus, kad jie atrodytų gražiai, tvarkingai, balkonas ar terasa būtų jaukūs ir neprimintų prekybos centrų lentynų? Išnešdami augalus į balkoną ar terasą pasvarstykite, kokį vaizdą norite regėti – paprastą stalą ar lentyną, ant kurių sudėti vazonai eilėmis, primenančiomis parduotuvių stelažus, ar mažą žaliąją oazę, kuri leis jums atsipalaiduoti, susikurti mini vasaros sodelį, kuriame galima jaukiai įsitaisius išgerti kavos ar paskaityti knygą. Pakalbėkime apie antrąjį variantą.
Jei svajojate įsirengti žaliąjį poilsio kampelį balkone ir norite, kad jame tilptų kuo daugiau mylimų augalų, pagrindinė taisyklė – aukščių įvairovė. Dažniausiai norime, kad augalai puoštų ir papildytų erdvę, o tai pasieksime, jei augalus grupuosime, pasitelkę įvairias priemones juos išdėliosime ne viename aukštyje – taip atrodys žaismingiau ir natūraliau.
Gėlių stovai, staliukai, suoliukai, medžio kaladės, senos medinės dėžės, apversti vazonai, senos kėdės ir kt. padės augalus sudėlioti skirtinguose aukščiuose. Nepamirškite naudoti ir dekoro elementų: akmenų, senų kelmų ar nudžiūvusių medžių šakų, žvakidžių.
Norintieji pridengti plikas balkono sienas, gali prie jų pritvirtinti tiek paprastų, tiek dekoratyvinių lentynėlių, gėlių laikiklių, kuriuose šiltuoju metų laiku bus įkurdinti augalai. Šitaip sutaupysite vietos ant grindų ir turėsite žaliuojančią sieną. Tokios sienos ypač patinka vijokliniams ir svyrantiems augalams.
Jei sienas gręžti vengiate, įsigykite ant balkono turėklų tvirtinamų laikiklių – taip augalais papuošite priekinę balkono pusę, kuri suteiks dar daugiau jaukumo, padės atsiriboti nuo kaimynų ar praeivių žvilgsnių.
Jeigu balkono ar terasos lubos aukštos ar turite daug svyrančių augalų, pakabinkite juos nuo lubų nuleistuose krepšiuose, iš virvelių pintuose laikikliuose, kurie yra neatsiejama šiuo metu itin populiarėjančio bohemiško stiliaus dalis – jis populiarus ne tik interjere, bet ir terasose, balkonuose. Krepšelius su augalais kabinkite skirtingais aukščiais – taip pasieksite geriausią rezultatą. Be to, virveliniuose krepšiuose apgyvendinti galima ne tik svyrančius, bet ir gražiai besišakojančius augalus.
O norintiesiems įsirengti ypač romantišką vietą balkone ar terasoje, patarčiau įsigyti saulės energija maitinamų lempučių girliandų – jums nereikės ieškoti papildomo elektros šaltinio, o erdvė bus jaukiai apšviesta.
Vilniaus kolegijos Dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ vadovas Tomas ČIŽOKAS
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.