Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Kambarinių augalų atostogos

2023/05/02


Pašvietus pavasarinei saulei ir gam­tai pradėjus busti, gėlininkai ima planuoti, kada perkels kambarinius augalus į balkoną ar terasą, nes gryną orą mėgstame ne tik mes, bet ir mūsų mylimi augalai. Ką reikėtų žinoti ir kokių klaidų vengti, kaip įkurdinti augalus laikinojoje vietoje, kad atsiskleidęs jų grožis suteiktų jaukumo naujai erdvei?

Saulės vonios ne visiems

Pagrindinis kambarinių augalų per­kėlimo tikslas – grynas oras ir natūrali dienos šviesa. Bet perkeliant augalus reikia pasirūpinti, kad jie patirtų kuo ma­žiau streso. Todėl pirmiausia turime juos užgrūdinti – negalima augalų iš patalpos į lauką perkelti staiga. Tai reikia daryti neskubant, kad jie spėtų prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Geriausia – gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, kai jau nebesitikime šalnų.

Išneškite augalus apsiniaukusią, bet šiltą dieną, statykite pavėsyje ir tik kelioms valandoms, paskui parneškite atgal į patalpą. Taip grūdinkite bent savaitę. Užgrūdintus augalus lauke galima palikti ir per naktį, tik svarbu stebėti oro tem­peratūrą – ji naktį neturi būti žemesnė nei 10 °C šilumos.

Tomas Čižokas primena, kad kambarines gėles pradžioje į lauką reikėtų išnešti šiltomis, bet nesaulėtomis dienomis.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, – šviesa. Prieš nešdami augalus į lauką, turime žinoti, kurie puikiai jaučiasi saulėtoje vietoje ir be jos tiesiog negali augti, o kurie auga tik pavėsyje, ir saulės kaitra jiems gali būti pražūtinga. Dauguma kambarinių augalų nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl perkeliant į balkoną reikėtų pasirūpinti apsauga nuo jų – tam puikiai tiks šviesios užuolaidos ar specialus tinklas, sulaikantis saulės spindulius. Kitu atveju augalai nudegs, numes lapus, gali net žūti.

Vėjo ir drėgmės iššūkis

Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad augalams nepatinka skersvėjai, todėl išnešti į vėjuo­tą balkoną ar terasą jie jaučiasi prastai, blogai auga, skursta. Čia taip pat reikėtų atlikti namų darbus ir apsaugoti terasą ar balkoną nuo vėjo gūsių. Į lauką nešami vazonai turi būti pakankamai sunkūs, kad jų neišvartytų vėjas – lengvesnius sutvir­tinkite tarpusavyje arba pritvirtinkite prie sunkesnio daikto ar stovo. Ypač aukštiems augalams būtinos papildomos atramos.

Lentynėlės – puikus sprendimas, kai balkone maža vietos arba sienos ne itin gražios.

Jei balkonas įstiklintas, turite žinoti, kad būtina nuolat palikti pravertus lan­gus, nes saulė per visą dieną balkoną prikaitina itin stipriai, o daugumai augalų tai yra pražūtinga. Tokiu atveju tenka pasirūpinti papildomu šešėliu ir geru vėdinimu. Stebėkite, ar augalo vazonas per daug neįkaista – jei taip nutinka, geriau kuriam laikui jį pernešti į dalinį pavėsį, nes per didelė temperatūra labai kenkia augalų šaknims.

Atvirame lauke augalai greičiau gari­na drėgmę, todėl laistyti reikia dažnai ir gausiai, geriausia tai daryti anksti ryte arba vakare. Jokiu būdu neliekite vidurdienį, nes per vandens lašelius ant augalo lapo lūžtantys saulės spinduliai gali jį nudegin­ti. Nuolat stebėkite substrato drėgmę vazonuose, ypač tuose, kuriuose auga augalai, turintys didelius, plačius lapus, nes per didelį paviršiaus plotą jie greitai išgarina drėgmę.

Pinti bohemiško stiliaus virveliniai krepšiai augalams kabinti – puiki terasos ar balkono dekoro detalė.

Svarbiausia – aukščių įvairovė

O kaipgi įkurdinti augalus, kad jie atro­dytų gražiai, tvarkingai, balkonas ar terasa būtų jaukūs ir neprimintų prekybos centrų lentynų? Išnešdami augalus į balkoną ar terasą pasvarstykite, kokį vaizdą norite regėti – paprastą stalą ar lentyną, ant kurių sudėti vazonai eilėmis, primenančiomis parduotuvių stelažus, ar mažą žaliąją oazę, kuri leis jums atsipalaiduoti, susikurti mini vasaros sodelį, kuriame galima jaukiai įsitaisius išgerti kavos ar paskaityti knygą. Pakalbėkime apie antrąjį variantą.

Jei svajojate įsirengti žaliąjį poilsio kampelį balkone ir norite, kad jame tilptų kuo daugiau mylimų augalų, pagrindinė taisyklė – aukščių įvairovė. Dažniausiai norime, kad augalai puoštų ir papildytų erdvę, o tai pasieksime, jei augalus gru­puosime, pasitelkę įvairias priemones juos išdėliosime ne viename aukštyje – taip atrodys žaismingiau ir natūraliau.

Gėlių stovai, staliukai, suoliukai, medžio kaladės, senos medinės dėžės, apversti vazonai, senos kėdės ir kt. padės au­galus sudėlioti skirtinguose aukščiuose. Nepamirškite naudoti ir dekoro elemen­tų: akmenų, senų kelmų ar nudžiūvusių medžių šakų, žvakidžių.

Jei gėlės žydi ne itin gausiai ir dominuoja žalia spalva, žaismingą nuotaiką sukuria spalvingi indai.

Norintieji pridengti plikas balkono sienas, gali prie jų pritvirtinti tiek papras­tų, tiek dekoratyvinių lentynėlių, gėlių laikiklių, kuriuose šiltuoju metų laiku bus įkurdinti augalai. Šitaip sutaupysite vietos ant grindų ir turėsite žaliuojančią sieną. Tokios sienos ypač patinka vijokliniams ir svyrantiems augalams.

Jei sienas gręžti vengiate, įsigykite ant balkono turėklų tvirtinamų laikiklių – taip augalais papuošite priekinę balkono pusę, kuri suteiks dar daugiau jaukumo, padės atsiriboti nuo kaimynų ar praeivių žvilgsnių.

Panaudodami įvairius daiktus, galime „sužaisti“ su augalų aukščiu ir susikurti mielą erdvę, skirtą patogiai ir jaukiai leisti laisvalaikį vasaros vakarais. Nebijokite derinti skirtingų spalvų, formų, faktūrų ir medžiagų vazonų, leiskite pasireikšti fantazijai.

Jeigu balkono ar terasos lubos aukštos ar turite daug svyrančių augalų, pakabin­kite juos nuo lubų nuleistuose krepšiuose, iš virvelių pintuose laikikliuose, kurie yra neatsiejama šiuo metu itin populiarėjančio bohemiško stiliaus dalis – jis populiarus ne tik interjere, bet ir terasose, balkonuose. Krepšelius su augalais kabinkite skirtin­gais aukščiais – taip pasieksite geriausią rezultatą. Be to, virveliniuose krepšiuose apgyvendinti galima ne tik svyrančius, bet ir gražiai besišakojančius augalus.

O norintiesiems įsirengti ypač roman­tišką vietą balkone ar terasoje, patarčiau įsigyti saulės energija maitinamų lempučių girliandų – jums nereikės ieškoti papildo­mo elektros šaltinio, o erdvė bus jaukiai apšviesta.

 

Vilniaus kolegijos Dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ vadovas Tomas ČIŽOKAS

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...