Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Karantinas dėl pandemijos pablogino sergančiųjų psoriaze emocinę savijautą ir gyvenimo kokybę

2023/01/21


Daugiau nei pusei sergančiųjų psoriaze asmenų Lietuvoje COVID-19 karantino laikotarpis sukėlė itin neigiamų pasekmių. Pablogėjo psoriazės simptomai, su sveikata susijusi gyvenimo kokybė, pasireiškė depresijos simptomų. Tokia sergančiųjų savijauta sietina pirmiausia su ribojimu gauti skubią gydytojo dermatologo konsultaciją, koreguoti ligos gydymą, keisti vaistus ir gauti psichologinę pagalbą.

Tokią situaciją atskleidė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų atlikta anoniminė internetinė apklausa, kurioje dalyvavo beveik trys šimtai respondentų, sergančių psoriaze. Didžioji dalis sergančiųjų su liga gyveno daugiau nei 5 metus.

Šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų (52,5 proc.) pažymėjo, kad COVID-19 karantino laikotarpiu jų psoriazės simptomai pablogėjo. Penktadaliui tiriamųjų teko keisti psoriazės gydymą, tačiau net trečdalio jų pajamos šiuo laikotarpiu sumažėjo. Gyvenimo kokybės pablogėjimą labiau pajuto vyriškos lyties apklausoje dalyvavę asmenys.

43,1 proc. respondentų nurodė patiriantys sunkius depresijos simptomus, 23,6 proc. pažymėjo, kad per pandemiją jų su sveikata susijusi gyvenimo kokybė reikšmingai pablogėjo.

Pasak LSMU Neuromokslų instituto Palangos klinikos gydytojos psichiatrės -psichoterapeutės prof. dr. Vestos Steiblienės, gana didelė dalis tiriamųjų išgyveno depresijos simptomus ir dėl to, kad paūmėjo liga, ir pablogėjus gyvenimo kokybei.

Sergančiųjų savijautai, gyvenimo kokybei turėjo įtakos tai, jog pablogėjus sveikatai jie negalėjo pakankamai greitai gauti gydytojo konsultacijos, kurios metu būtų galimybė gauti tiek medikamentinį gydymą, tiek psichologinę pagalbą.

Svarbu pažymėti, kad tik vos dešimtadalis apklaustųjų kreipėsi pagalbos į psichikos sveikatos specialistus. Vadinasi, likusi dalis tiesiog išgyveno emocinės sveikatos problemas, negalėdami gauti tinkamos pagalbos.

Šiandien keliame tikslą aiškiai suprasti ir įvertinti COVID-19 karantino padarinius bei sukurti tinkamas prevencines strategijas. Ši apklausa ir buvo surengta siekiant ištirti, kokie veiksniai COVID-19 laikotarpiu turėjo lemiamos įtakos sergančiųjų psoriaze savijautai. Respondentų teirautasi, ar pandemijos metu pasikeitė jų darbinis krūvis ar gal teko išeiti iš darbo, domėtasi, ar pasikeitė gaunamos pajamos, kaip pandemijos metu jie gydėsi psoriazę, ar laikėsi gydytojo paskirto gydymo plano, ir t.t.

Pasak prof. dr. V. Steiblienės, tyrimas atskleidė, kokia svarbi sergantiesiems psoriaze yra greita specialisto pagalba – tiek prireikus keisti gydymą, tiek išgyvenant depresijos ir nerimo simptomus.

 

Šaltinis: LSMU

ŪP archyvo nuotrauka

Dalintis

2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...