Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Karvės Aukštaitijos nacionalinio parko pievose

2023/07/19


Aukštaitijos nacionalinio parko pievų grožiu mėgaujasi naujai įkurdintos gyventojos karvės. Jos čia ne tik dėl grožio, turi ir svarbesnę misiją.

Įgyvendinant griežlės ir tilvikinių paukščių apsaugai skirtą projektą „LIFEfarms for birds“, aplink Kretuono ežerą ir Vakarinėje Aukštaitijos nacionalinio parko dalyje esančiose paukščių apsaugai svarbiose teritorijose yra kuriami demonstraciniai ekstensyvūs gyvulininkystės ūkiai.

Seniau, kuomet paukščių buveinėms reikšmingose teritorijose buvo ganomi gyvuliai, paukščių buvo daug daugiau, tačiau išnykus šiai praktikai, pievos apaugo krūmais, menkaverte augalija, sumažėjo augalų įvairovė, kas lėmė ir paukščių nykimą. Siekiant sustabdyti esamų pievų buveinių degradaciją, užtikrinti paukščių apsaugai palankią veisimosi būklę būtina gerinti ir palaikyti palankią pievų būklę. Todėl projekto metu taikant tikslines gamtosaugines priemones, atgaivinant tvarų, gamtiniu ir klimatiniu požiūriu draugišką gyvulių ganymą, tikimasi, jog bus užtikrintas pievų augalijos daugialypiškumas ir pamažu grįš paukščiai.

Tiesą pasakius, jau pradėjus įgyvendinti pirmąsias teritorijų tvarkymo veiklas buvo galima girdėti sugrįžusias ir griežiančias griežles. Įdomu, kiek jų skaičiuosime projekto pabaigoje po penkerių metų.

Projektą „Šlapių pievų ir žemapelkių pritaikymas tvariam ūkininkavimui, siekiant užtikrinti ilgalaikę griežlės ir nykstančių tilvikų apsaugą“ įgyvendina Lietuvos ornitologų draugija, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Lietuvos aplinkosauginių ūkių asociacija, finansuoja ES aplinkos ir klimato kaitos programa „LIFE“, Aplinkos ministerija ir projekto partneriai.

Šiame leidinyje išreiškiamas požiūris yra vien tik jo autoriaus ir nebūtinai atspindi oficialią Europos Sąjungos ar CINEA nuomonę. Nei Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA), nei Europos Sąjunga nėra atsakingos už leidinyje teikiamos informacijos panaudojimą.

 

Aukštaitijos nacionalinio parko informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...