Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +22,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Kas ten geltonuoja vandeny?

2023/06/22


Jeigu nesate gegužės praleidę šimtametėje sodyboje, kur galbūt telkšo ir šimtametė kūdra ar tvenkinys, tai vargu, ar regėjote, kaip gražiai toks telkinys gali pasipuošti geltonaisiais vilkdalgiais (dar kitaip vadinamais irisais), tarsi subridusiais į pakrantes ir nuspalvinančiais jas ryškiai geltona spalva, kviečiančia linksmai pasitikti vasarą. Toks reginys pirmąkart nustebino sodybą Semeliškėse įsigijusią Reginą Žvirblienę. Plačiau papasakoti apie šiuos augalus paprašėme Kristinos Balnytės, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Tarp pelkių ir nusausintų raistų

Semeliškėse (Elektrėnų savivaldybė), miestelyje tarp ežerų ir netoliese telkšančių pelkėtų vietovių, buvusio raisto pašonėje, neseniai sodybą pirkusi Regina Žvirblienė joje rado ir gražų palikimą – seną tvenkinį, kurio pakraščiai ne tik žaliuoja nuo vandens augmenijos, bet pavasarį traukia akį ir geltonais vilkdalgių žiedais, kurie itin ilgai džiugino gegužę ir net birželį. Nieko keista, nes tai dažnas natūralių, šlapių buveinių augalas.

Tvenkinio žemė ten molinga, bet kiti Lietuvos augintojai pastebėję, kad tokie patys vilkdalgiai auga ir kūdrose, kurių pakraščiai – nakties juodumo žemė, panaši į nusausinto raisto durpes.

Kaip paaiškino specialistė gėlininkė K. Balnytė, šis geltonasis vilkdalgis auga būtent drėgnose, šlapiose vietose – kūdrose, tvenkinių, paupių užutėkių pakraščiuose: „Ypač gražiais, dideliais žiedais jie ilgiau džiugins augdami pusiau šešėlyje. Jiems labai tinkama durpinga žemė, nors prisitaiko augti dirbtinai suformuotų vandens telkinių pakraščių želdiniuose ar net gėlių darželyje. Besikeičiančios gamtos sąlygos šiuos augalus nuo seno užgrūdino.“

Vilkdalgiai  Semeliškių tvenkiny.

Kai norisi daugiau...

Geltonasis vilkdalgis (Iris pseudacorus) – tik viena iš 336 pasaulyje priskaičiuojamų rūšių. K. Balnytės duomenimis, daugiausia jis paplitęs beveik visoje Europoje, išskyrus šiaurinę dalį, taip pat vakarų Sibire, pietvakarių Azijoje, šiaurės Afrikoje, šiaurės Amerikoje.

Geltonasis vilkdalgis vandens telkiniuose dažnai būna įsitvirtinęs nuo seno. Jų sėklas natūraliai išnešioja paukščiai, vėjas ar vanduo. Į kitas pakrantes arba gėlynus galima pasodinti augalą įsigijus su šakniastiebiais arba pasėjus norimoje vietoje.

Nusipirkusiems sodybas pirmiausia reikėtų pasidomėti vietiniais augalais, augančiai natūraliose pievose, pamiškėse ar vandens pakrantėse. K. Balnytė patikino, kad geltonieji vilkdalgiai kuo puikiausiai augs ir gėlių darželyje, tik žiedynkočiai bus trumpesni, patys augalai žemesni, teks rūpintis, kad netrūktų drėgmės, gausiau laistyti, ne pro šalį būtų storai pamulčiuoti. „Jeigu gėlių darželį norime paįvairinti ryškiai geltona spalva, šie augalai gali būti geras pasirinkimas“, – patarė specialistė.

 

Reginos Žvirblienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis