Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Kiaulių ūkyje – pirmasis šiemet afrikinio kiaulių maro atvejis

2024/06/14


Vakar Rokiškio rajono ūkininkas Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pranešė, kad aptiko  vieną kritusią kiaulę, o kitoms kiaulėms pastebėjo klinikinius simptomus. Šiandien, birželio 13 d., Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirti mėginiai patvirtino – į ūkį įsisuko afrikinis kiaulių maras (AKM). Tai pirmasis šiemet AKM židinio atvejis kiaulių ūkyje Lietuvoje.

„Labai pavojingas pirmasis signalas. Greičiausiai neatsargus elgesys ūkininkui kainavo visas 3 jo laikytas kiaules. Atvejis nustatytas netoli Biržų rajono, kuriame šiemet aptikta daugiausia AKM židinių laukinėje gamtoje. Jei į biosaugą bus žiūrima neatsakingai, netrukus atvejai staigiai ims plisti visoje Lietuvoje. O tai ne tik naikins ūkius, tačiau ir ilgam laikui gali sustabdyti kiaulienos eksportą į užsienį. AKM į kiaulių ūkius patenka iš laukinės gamtos, todėl budrumas ir atsargumas šiltuoju metų periodu turi būti aukščiausioje parengtyje. Raginame Lietuvos kiaulių laikytojus užtikrinti, kad kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, griežtai nešerti kiaulių šviežia žole. Apsilankius gamtoje ir tik pasikeitus rūbus, atlikus dezinfekciją eiti į savo kiaulių ūkį, o jei turite klausimų, kviečiame konsultuotis su VMVT specialistais“, įspėja Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.

Aplink kiaulių laikymo vietą Rokiškio r. sav. Pandėlio sen. VMVT specialistai nustatė apsaugos ir priežiūros zonas, sudarė epizootinio tyrimo grupę, siekdama nustatyti ligos į kiaulių laikymo vietą patekimo kelius.

VMVT primena, kad 2023 m. AKM buvo nustatytas 3 kiaulių ūkiuose. Židiniai užfiksuoti pietinėje Lietuvos dalyje: Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos rajonuose. AKM virusas kasmet suaktyvėja vasaros metu ir gali pasireikšti labai netikėtai. Todėl biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ūkiuose ir jų rutininis laikymasis turi išlikti prioritetu kiaulių augintojams.

AKM kiaulių ūkyje
Vieta ūkio, kuriame kiaulėms patvirtintas AKM.

Įtarus AKM kiaulių laikymo vietoje, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją ir VMVT numeriu 1879 arba +370 5 242 0108.

 

VMVT informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis