Columbus +9,7 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +9,7 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Amerikoje siūloma tyčia platinti paukščių gripą

2025/03/29


JAV sveikatos sekretorius Robertas F. Kennedy‘s jaunesnysis šalies žiniasklaidoje ne kartą siūlė ūkininkams nenaikinti užsikrėtusių paukščių ir taip platinti paukščių gripą savo paukštynuose. Jo deklaruojamas tikslas – identifikuoti paukščius, kurie yra atsparūs mirtinam virusui. Tuo metu pats virusas mutuoja ir užkrečia vis daugiau gyvūnų, tik laiko klausimas, kada masiškai pradės sirgti žmonės, perspėja mokslininkai.

Ekspertai kalba apie niokojančias pasekmes dėl tokių JAV sveikatos apsaugos sekretoriaus Roberto F. Kennedy jaunesniojo kalbų.

Beprotiškas planas

Antai paukštininkystės veterinarijos gydytoja Rocio Crespo iš Šiaurės Karolinos valstijos universiteto perspėja, kad tai turėtų katastrofiškų pasekmių paukštininkystei ir paukštininkystės pramonei. Paukščių gripas H5N1 sukelia itin didelį mirtingumą vos per kelias dienas – beveik 100 procentų.

Tuo tarpu pasak virusologo Matt‘o Koci, anksčiau paukščių gripas išplisdavo į naujus ūkius per užkrėstų migruojančių paukščių išmatas, o tai reiškia, kad pavojus iš esmės buvo tik vasarą ir rudenį. Dabar paukščių gripu serga ir nemigruojantys laukiniai paukščiai, taip pat laukiniai žinduoliai. Rizika yra ištisus metus, o mokslininkai nėra visiškai tikri, kaip virusas patenka į ūkius.

Kaip įspėja agrarheute.de, F. Kennedžio jaunesniojo strategija gali ne tik sunaikinti paukštienos atsargas, bet ir smarkiai sutrikdyti tarptautinę prekybą. Ekspertai akcentuoja, kad dabartinės priemonės, tokios kaip užsikrėtusių pulkų likvidavimas ir griežtos biologinio saugumo atsargumo priemonės, tebėra būtinos siekiant suvaldyti virusą ir sumažinti ekonominę žalą.

Pasak R. Crespo, šis planas yra „beprotiškas“ ir baigsis „neįsivaizduojamu naminių paukščių mirčių skaičiumi“. Ji akcentuoja, kad paukščių gripas pažeidžia „kiekvieną paukščių organą“, todėl greitai ir visiškai sunaikinama visa populiacija.

Kaip komentuoja M. Koci, „stengiamės suprasti: ar galime nustatyti visus viruso šaltinius ir ar galime pakeisti savo biologinio saugumo priemones? Šie nauji iššūkiai paskatino mokslininkus ieškoti ilgalaikių sprendimų, pavyzdžiui, sukurti geresnes vakcinas, kurios gali ne tik išgelbėti gyvūnų gyvybes, bet ir užkirsti kelią viruso plitimui“.

Palaiko planą

Nepaisant didžiulės F. Kennedy jaunesniojo pasiūlymo kritikos, kai kurie kiti politikos formuotojai, pavyzdžiui, žemės ūkio sekretorė Brooke Rollins, taip pat nurodė tam tikrą paramą jo strategijai, praneša gefluegelnews.de

B. Rollins „Fox News“ sakė, kad kai kurie ūkininkai domisi šiuo metodu ir ketina jį išbandyti savo ūkiuose.

Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento spaudos sekretoriaus pavaduotoja Emily Hilliard išplatino tokį pareiškimą: „Norime apsaugoti žmones nuo pavojingiausios dabartinio paukščių gripo, kuris aptinkamas vištose, versijos. Skerdimas kelia didžiausią pavojų žmonėms, todėl sekretorius F. Kennedy ir nori apriboti tokią veiklą. Skerdimas nereiškia biologinio saugumo. Tai yra stiprus sprendimas“.

Tačiau M. Koci prieštarauja tokiai užsikrėtusių vištų „nežudymo“ praktikai: „Jūs tiesiog perkate daugiau loterijos bilietų šiai pandemijai plisti“.

Čia pat pranešama, jog F. Kennedy jaunesnysis neturi įtakos JAV žemės ūkio politikai.

Ką sako profesionalai?

Mokslininkai toliau stengiasi rasti raktą į genetinį paukščių atsparumą įvairioms ligoms. Kalifornijos Deiviso universiteto gyvūnų mokslų profesorius Huaijunas Zhou dirbo prie Niukaslio ligos – kitos virusinės ligos, kuri taip pat beveik visada mirtina naminiams paukščiams, nors kai kurie užsikrėtę paukščiai gali išgyventi kelias savaites. „Mes neradome jokios stebuklingos kulkos“, - sako H. Zhou portalui scientificamerica.com.

Viščiukuose buvo rasta tam tikrų genetinių mutacijų, kurios leido paukščiams ilgiau išgyventi sergant Niukaslio liga, tačiau kiekviena iš jų turėjo nedidelį poveikį ir prireikė šimtų genetinių kombinacijų bei derinių, kad būtų pasiektas tam tikras atsparumas. H. Zhou sako, kad dėl didelio mirtingumo nuo paukščių gripo sėkmės tikimybė yra dar mažesnė.

F. Kennedy jaunesniojo pastabos tiesiog paneigia ankstesnes žinias apie naminių paukščių auginimą, sako M. Koci. Viščiukai, kurie tiekia mėsą ir kiaušinius, yra tėvų kartų produktai, kurie auginami, siekiant padidinti atsparumą ligoms ir mėsos ar kiaušinių gamybą. Šių darbingų palikuonių išnaikinimas nepakeis kitų viščiukų kartų.

Kita F. Kennedy strategijos, jeigu ji būtų taikoma masiškai, problema būtų iš JAV ūkininkų atimta galimybė parduoti vištienos produktus tarptautiniu mastu, nes dėl šios politikos importuotojai gali uždrausti amerikietiškus produktus. Be to, dėl masinės naminių paukščių žūties kiaušinių kainos pasiektų dar neregėtus dydžius.

Sausio mėnesį JAV paukštienos augintojai sunaikino 14 milijonų kiaušinius dedančių vištų. Prieš tai, 2024 metų gruodį, šis skaičius siekė 13,2 mln.

Universalus virusas

„Paukščių gripo virusas H5N1 nuo 2022 m. akivaizdžiai mutuoja, užkrėsdamas vištas, karves, laukinius paukščius, o dabar – kiaules, antis, kates ir keletą kitų gyvūnų. Šis virusas yra universalus. Ir tai tikrai užkrečia daugiau žmonių, nei mes manome“, – dalijasi savo nuomone mokslininkė Megha Satyanarayana, dabar dirbanti „Scientific American“ vyriausiąja nuomonių redaktore. – Žinoma, žmonių epidemijos rizika vis dar laikoma menka. Skamba pažįstamai? Plačiai tarp žmonių paplitusi liga nebuvo įrodyta. Tačiau virusai yra prisitaikymo meistrai – paukščių gripo atmaina, dėl kurios žmonės tikrai susirgo, dabar jau aptinkama karvėms“.

Ji teigia, jog 2024 m. kovo mėn. H5N1 virusas buvo aptiktas melžiamose karvėse. USDA paprašė ūkininkų atskirti sergančias karves nuo bandos. Praėjus mėnesiui, kai jau buvo paveiktos kelios bandos, federalinė vyriausybė pradėjo reikalauti, kad karvės būtų tikrinamos prieš kertant valstijų ribas, nes prieš tai buvo vežiojamos laisvai.

„Kai kuriose valstijose, kuriose buvo užkrėstos bandos, prireikė mėnesių, kol pradėti pirmieji tyrimai. Iki gruodžio mėnesio nebuvo privaloma tirti pieno, kas padėtų atsekti infekciją. Skerdžiamos tik pačios sergančios karvės, vadinasi, liga vis tiek gali plisti. Nepaisant visų vištų naikinimo, tai, kaip elgėmės su karvėmis, yra didžiulė paukščių gripo plitimo priežastis. Be to, dabar ir antys užkrėtė šiek tiek kitokia atmaina“, – nerimauja apžvalgininkė. – „Dabar serga ir žmonės. Dauguma jų – ūkio darbuotojai. Bet kiek žmonių iš tikrųjų gavo H5N1? Kas dabartinėje imigracinėje aplinkoje gali būti tikras, kad sergantis ūkio darbuotojas savanoriškai išsitirs? Eis pas gydytoją? Ras būdą izoliuotis perpildytoje gyvenimo ir darbo aplinkoje? Eis į ligoninę tokioje valstijoje kaip Teksasas, kur visur yra vištų ir karvių, o ligoninės privalo klausti asmens pilietybės statuso? Kas kaimo vietovėse turi gripo testus, jau nekalbant apie specifinius H5N1?“.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis