Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Krekenavoje – didieji Žolinės atlaidai

2023/08/15


Panevėžys (JP.lt). Apie Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradiciją, kuri įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą ir kuo svarbūs Žolinės atlaidai parapijiečiams kalbamės su Krekenavos parapijos klebonu ir Bazilikos rektoriumi – kun. dr. Gediminu JANKŪNU.

Ar galima teigti, kad Žolinės atlaidai Krekenavos miestelyje – didžiausia metų šventė?

Taip, Krekenavos miestelyje ir parapijoje Žolinė jau daugiau kaip porą šimtmečių, yra didžiausia metinė šventė. Tai ir religinė Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų, ir jos išaukštinimo iškilmė, bet kartu tai ir visos bendruomenės, ir kraštiečių susibūrimo dienos. Nuo 2009-ųjų, kuomet mūsų šventovė buvo dvasiniais ryšiais sujungta su Mergelės Marijos Didžiąja bazilika Romoje, Žolinės atlaidai švenčiami visas aštuonias dienas. Todėl, tai ne tik mūsų bendruomenės, bet ir visos Panevėžio vyskupijos ir Aukštaitijos regiono šventė.

Jankunas
Kun. dr. Gediminas Jankūnas.

Krekenaviškiai Žolinę pasitinka su ypatinga pagarba. Kokios šių atlaidų šventimo tradicijos?

Krekenaviškiams tenka visas šias dienas nemažai paplušėti, ne tik pasirūpinti apsilankančiais giminėmis ir draugais, bet ir Bazilikos piligrimais bei svečiais. Organizuojama talka Bazilikos ir jos prieigų tvarkymui, žolynų pynimas, puošimas, organizuojama jaunimo ir vaikų savanorių stovykla, tų, kurie pagelbės ir aptarnaujant šv. Mišiose, ir prižiūrint bei sutvarkant aplinką, kad kiekvieną dieną atvykusiems būtų švaru ir jauku. Šeimininkės rūpinasi svečių, vyskupų, kunigų ir chorų pavaišinimu, organizuojamas tradicinis kermošius su tautinio paveldo sertifikatą turinčiais amatininkų darbais ir gaminiais, vyksta tradicinė mugė ir Žolinės dienos koncertai, prie to smarkiai prisideda organizavimu Krekenavos seniūnija ir kultūros namai. Jiems kasmet lėšų skiria Panevėžio rajono savivaldybės taryba.

Kokia šiemet bus Žolinė Krekenavoje?

Šiųmetė Žolinė pasižymės Aukštaitijos metų paminėjimu ir prisiminimu apie Ukrainoje vis dar vykstantį skaudų karą. O Žolinė bus vienokia ar kitokia, priklausomai nuo jose apsilankančių ir dalyvaujančių žmonių.

Kasmet Krekenavos Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų bazilikoje švenčiamų garsiųjų atlaidų tema būna skirtinga. Kokia šiųmetė tema? Kodėl būtent tokią temą pasirinkote?

Šių metų atlaidų temą, kaip ir kasmet, parenka Panevėžio vyskupas, kuris parinko seniausios maldos į Mariją žodžius: „Tavo apgynimo šaukiamės, šventoji Dievo Gimdytoja“. Tai žodžiai, kuriuos randame litanijos maldoje ir mūsų Bazilikoje esančios Marijos – Aukštaitijos Karalienės – 1901 m. pastatytos skulptūros papėdėje. Žinant, kuo gyvena dabartinis pasaulis, Dievo Motinos Marijos apgynimo mums visiems reikėjo ir labai reikia. Neatsitiktinai Lietuvos Seimui šiuos metus paskelbus ne tik Aukštaitijos, bet ir šv. Juozapato (Jono Koncevičiaus) prieš 400 metų Polocke nužudyto ukrainiečių unitų arkivyskupo metais. Rugpjūčio 18 d. vakare mūsų Brazilijoje 17 val. bus skaitoma paskaita apie šv. Juozapatą, o 18 val. Lietuvoje, Vilniuje, esančių ukrainiečių unitų bazilijonų dvasininkai ir bendruomenės nariai melsis sava liturgija. Kviečiame apsilankyti šią ir kitas jums patogias dienas.

Tikinčiuosius Bazilika tradiciškai pasitinka puošmenomis iš žolynų, kurias kuria vietos bendruomenė. Ar šiemet taip pat bus laikomasi šios tradicijos?

Taip, ir šiais metais mūsų entuziastės moterys, telkiamos ir vadovaujamos Irmos Rudienės, pins ir puoš Baziliką žolynų vainikais. Aktorių puošyboje mums padės vietinės gėlių krautuvėlės gėlininkė Vijolė. Atlaidų metų Prisikėlimo koplyčioje Švč. Sakramento adoracija, Bazilikos palėpėje veiks fotografijų paroda „Lietuvos dvarai ir malūnai“, šv. Mišias Didžiojoje dienoje 12 val. transliuos Lietuvos televizija.

 

Raimonda MIKUČIONYTĖ/JP.lt

Eriko LAUŽADŽIO, Rimvydo ANČEREVIČIAUS nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...