Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Dr. Algirdas Justinas STAUGAITIS
Vytauto Didžiojo universiteto Žemė ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto lektorius
 

Krizės Raudonojoje jūroje poveikis žemės ūkio produktų kainoms pagrindinėse Europos ateities sandorių biržose

2024/02/07


(VDU ŽŪA langas) Besitęsianti geopolitinė įtampa Artimuosiuose Rytuose, suaktyvėjusios husių sukilėlių Jemene atakos prieš komercinius laivus Raudonojoje jūroje ir Adeno įlankoje sąlygoja išaugusius krovinių transportavimo kaštus bei nerimą pasaulinėse žaliavų rinkose.

Reaguodamos į atakas, nemaža dalis laivybos bendrovių nurodė krovininiams laivams ir naftos tanklaiviams plaukti aplink Pietų Afriką – t. y. lėtesniu bei brangesniu maršrutu. Dėl šios priežasties naftos kaina sausio pabaigoje Niujorko žaliavų biržoje (NYMEX) siekė apie 78 JAV dolerių už barelį, kai mėnesio pradžioje buvo apie 70 JAV dolerių už barelį. Taigi per sausį naftos kainos padidėjo apie 10 proc. ir pasiekė dviejų mėnesių aukštumas. Tai yra didžiausias prieaugis nuo Izraelio ir „Hamas“ karo pradžios.

Išpuoliai prieš komercinius laivus kelia naujus klausimus, ar naftos tanklaiviai ir toliau plauks per Raudonąją jūrą ir kokiomis apimtimis. Kataras, vienas didžiausių pasaulyje suskystintų gamtinių dujų (SGD) eksportuotojų, nuo sausio mėnesio per Raudonąją jūrą negabeno SGD krovinių į Europą. Augančios energinių produktų kainos glaudžiai susijusios su kitų žaliavų kainomis. Tai parodo pasaulinėse rinkose prekiaujamų žaliavų indeksas S&P GSCI: per sausio mėn. jis padidėjo apie 6 proc.

Veikia žemės ūkio produktų kainas, bet efektas dar mažai pastebimas

Augančios energinių produktų kainos, kintant augintojų ir prekybininkų lūkesčiams dėl tręšimo, derliaus nuėmimo, transportavimo bei laikymo kaštų ateityje, tiesiogiai veikia žemės ūkio produktų kainas.

Antra vertus, šis efektas dar mažai pastebimas, vertinant sausio mėn. ES grūdų kainas pagrindinėse ateities sandorių rinkose. Nepaisant ženkliai sumažėjusių grūdų siuntų kiekio per Sueco kanalą, kviečių, rapsų ir kukurūzų kainos Londono (ICE) ir Paryžiaus (Euronext) biržose iš esmės išliko panašios arba netgi sumažėjo, neskaitant nedidelio šuolio sausio 18–20 d. Antra vertus, išlieka klausimas – kada, tęsiantis Raudonosios jūros krizei, grūdų kainos ES galiausiai pradės augti.

Pirmiausia atsiliepė importuojamų produktų kainoms

Verta pastebėti, kad Raudonosios jūros krizė turėjo reikšmingos įtakos į ES importuojamų produktų kainoms. „S&P“ bendrovės duomenimis, Sueco kanalo maršrutas apima apie 15 proc. visos Europos, Vidurio Rytų bei Šiaurės Afrikos importo.

Išpuoliai prieš komercinius laivus Raudonojoje jūroje atitolino robusta kavos siuntas į Europą iš Pietryčių Azijos. Dėl šios priežasties robusta kavos kaina Londono biržoje (ICE) sausio pabaigoje buvo apie 3300 JAV dolerių už toną, kai mėnesio pradžioje – apie 2800 JAV dolerių už toną. Taigi nuo mėnesio pradžios kavos, prekiaujamos ateities sandorių biržoje, kainos padidėjo apie 20 proc.

Kakavos kaina sausio pradžioje buvo apie 3570 svarų sterlingų už toną, o mėnesio pabaigoje – apie 3710 svarų sterlingų už toną.

Daugeliui pagrindinių logistikos paslaugų teikėjų nukreipiant siuntas aplink Gerosios Vilties kyšulį Pietų Afrikoje, išaugo ir cukraus kainos pagrindinėse žaliavų rinkose. Cukraus prekiaujamo Londono ateities sandorių biržoje kaina sausio pabaigoje buvo apie 660 JAV dolerių už toną, kai prieš mėnesį ji buvo apie 605 JAV dolerių už toną.

Apibendrinant galima teigti, kad Raudonosios jūros krizė didina naftos ir importuojamų į ES produktų kainas, tačiau poveikis grūdų kainoms ES vidaus rinkose kol kas išlieka mažai pastebimas.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...