Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

2023/03/25


Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė išlieka. Kauno technologijos universiteto (KTU) ekonomistė Daiva Laskienė teigia, jog jai pasiruošti gali ir verslas, ir šalies gyventojai.

„Recesija – ekonominės veiklos nuosmukis visoje ekonomikoje, trunkantis ilgiau nei kelis mėnesius ir paprastai pasireiškiantis realiojo BVP, realiųjų pajamų, užimtumo, pramonės produkcijos ir didmeninės bei mažmeninės prekybos apimčių sumažėjimu“, – teigia KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) docentė.

Recesija šalyje prasideda, kai ne mažiau kaip du ketvirčius iš eilės fiksuojamas BVP neigiamas augimas, todėl 2023 m. pirmasis ketvirtis, kurio pabaigą žymi balandžio mėnuo – lemtingas. Tačiau toks ekonominis nuosmukis turi ne tik nacionalinę, bet ir tarptautinę reikšmę.

„Ekonomikos susitraukimas gali prasidėti atskiroje šalyje, o vėliau išplisti po skirtingus regionus ar net visą pasaulį, nes dabartinis pasaulis yra atviras, susaistytas glaudžiais ekonominiais ryšiais. Pavyzdžiui, 1929–1933 metais Jungtinėse Amerikos valstijose prasidėjusi Didžioji ekonominė krizė, kitaip vadinama Didžiąja depresija, apėmė visas ūkio šakas ir pirmą kartą – kitas pasaulio valstybes. Nuo to laiko krizės tapo globalios: apima ne tik atskiras šalis ar tam tikrus ekonomikos sektorius, bet ir daugelio šalių ekonomikas“, – sako D. Laskienė.

Kainų šuoliai – vienas iš recesijos ženklų

Pasak KTU EVF docentės, recesija daro įtaką labai įvairiems procesams šalyje: traukiasi gaminamos produkcijos apimtis, todėl gali mažėti darbuotojų darbo užmokestis, investicijos, vertybinių popierių kainos, daugėti įmonių bankrotų, nuvertėti nacionalinė valiuta.

Nors pastarasis variantas visuomenei gali pasirodyti patrauklus, D. Laskienės teigimu, defliacija paprastai yra ekonomikos nuosmukio ženklas. Ekonomistai spartų kainų augimą, sąlygotą padidėjusios paklausos, paprastai stebi iki recesijos pradžios, kai ekonomika yra pakilime.

„Tiesa, gali susidaryti tokia situacija ekonomikoje, kai gamybos apimtys mažėja, o kainos auga. Tokį kainų augimą gali paskatinti pabrangusi gamyba, pavyzdžiui, ženkliai padidėjusios energetinių išteklių kainos, tačiau toks kainų didėjimas – ne recesijos pasekmė, o jos priežastis“, – teigia KTU EVF docentė.

Darbuotojų skaičiaus mažinimas

Ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai: įmonės nebesamdo naujų darbuotojų, juos atleidžia, todėl mažėja užimtumas ir didėja nedarbo lygis. Didžiosios JAV technologijų kompanijos, tokios, kaip „Google“, „Microsoft“, „Meta Platforms Inc.“, šiemet jau paskelbė planus atleisti nuo 10 tūkst. iki bene 20 tūkst. darbuotojų.

„Tačiau yra ir kitų būdų, kurie galėtų padėti kompanijoms prisitaikyti prie sunkesnės ekonominės padėties, išvengiant darbuotojų atleidimų. Pavyzdžiui, įmonės gali sumažinti savo išlaidas reklamai, sumažinti darbo užmokestį, taip pat gali siekti didesnio veiklos efektyvumo ir produktyvumo“, – sako D. Laskienė.

KTU ekonomistė aiškina, jog, anot klasikinės ekonomikos teorijos, įmonės, norėdamos išlaikyti ankstesnį gamybos lygį, o tuo pačiu ir darbuotojų skaičių, turi mažinti kainas. Gamybos kaštų, pavyzdžiui, darbo užmokesčio, sumažinimas leistų tai padaryti. Tačiau, kaip rodo atlikti tyrimai, įmonės labiau linkusios kelti kainas bei atleisti darbuotojus, nei mažinti darbo užmokestį.

Nors į techninę recesiją įžengti Lietuva dar nespėjo, ekspertė neatmeta galimybės, jog ekonominio susitraukimo atveju kai kurios įmonės gali atleisti darbuotojus siekdamos sumažinti savo išlaidas ir išvengti bankroto.

„Ar vyks žymūs atleidimai Lietuvos kompanijose, priklausys nuo ekonomikos nuosmukio gylio. Jei recesija paplis po visą pasaulį, tai neišvengiamai palies Lietuvą, nes, nors ir maža, šalies ekonomika yra labai atvira. Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas sudaro daugiau kaip 65 proc. BVP. Jei kitose šalyse dėl recesijos kris vartojimas, tai neišvengiamai mažiau bus perkama ir mūsų prekių. Sumažėjusios eksporto pajamos sumažins pirkimus ir šalies viduje; tokiu būdu ekonomikos nuosmukis gali pasiekti ir į Lietuvą“, – teigia D. Laskienė.

„Negydoma“ recesija gali tapti krize

Anot D. Laskienės, recesija gali virsti sunkesniu ekonomikos nuosmukiu, vadinamu ekonomine krize. Smarkiai pablogėjusią šalies ekonominę padėtį dažniausiai sukelia finansų krizė, kai labai sumažėja nekilnojamojo turto vertė, krenta akcijų kainos, vartotojai nepajėgia grąžinti savo įsipareigojimų, o finansų įstaigos susiduria su likvidumo problemomis.

Būtent šio tipo ekonominį nuosmukį patyrė Lietuvą 2008–2009 metais.

„Dar galima sakyti, kad ekonomikos krizė – tai ekonomikos nuosmukis, kuris vis stiprėja ir stiprėja. Ekonomikos nuosmukio stiprumą nusako ir dar viena sąvoka – depresija. Nors standartinio depresijos apibrėžimo nėra, tačiau ja apibūdinama situacija, kai gilus ekonomikos nuosmukis užtrunka keletą metų“, – aiškina D. Laskienė.

Bene garsiausias ekonominis nuosmukis JAV ir pasaulio ekonomikos istorijoje buvo minėtoji Didžioji depresija, kuri truko 43 mėnesius – ilgiau nei bet kuris kitas nuosmukis praėjusiame šimtmetyje.

Kaip pasiruošti krizei?

Nors apsisaugoti nuo ekonominio nepastovumo yra sudėtinga, tačiau įmanoma. KTU EVF docentė sako, jog vienas iš sunkiausių recesijos dalykų – nežinojimas, kas bus toliau ir kada viskas pagerės, todėl svarbu įvertinti savo finansinę padėtį: kiek turite santaupų, kokią sumą pinigų prireikus galite gauti greitai, kiek šiuo metu turite skolų, kokios yra jūsų pagrindinės mėnesio pragyvenimo išlaidos.

„Nustatykite savo būtiniausių išlaidų minimalią sumą, kurią išleidžiate per mėnesį. Jei neturite santaupų, kurios galėtų padengti bent trijų–šešių mėnesių pagrindines išlaidas, numatykite tai kaip savo finansinį tikslą. Jei tik galite, pasirodžius pirmiesiems ekonomikos nuosmukio požymiams grąžinkite didžiąją dalį skolų. Turint mažiau skolų bus lengviau susidoroti su finansiniais sunkumais, jei pajamos sumažės ar jų neteksite“, – sako D. Laskienė.

D. Laskienė pataria, jog svarbu atsižvelgti ir į tai, kaip sunkūs ekonominiai laikai gali paveikti jūsų karjerą – svarbu turėti atsarginį planą, jei darbuotojų mažinimas paveiktų ir jūsų darbo poziciją.

„Galbūt pats metas atnaujinti asmeninius ar socialinius ryšius savo profesinėje veikloje, peržiūrėti darbo aprašymą ir kitus darbo paieškos įrankius, galbūt jau dabar galite dirbti papildomą darbą, kuris leistų ne tik mažiau nerimauti dėl atleidimo, bet ir padėtų sutaupyti“, – teigia KTU ekonomistė.

Visgi, skambių terminų bijoti nereikėtų, mat ekonominiai svyravimai – natūralus verslo reiškinys.

„Netgi turtingose šalyse ekonominė plėtra periodiškai nutraukiama mažėjančios gamybos, pajamų ir didėjančio nedarbo laikotarpių. Vis dėlto, visada po ekonominės veikos sulėtėjimo ateina atsigavimo laikotarpis. Svarbiausia – išlikti ramiems ir vengti emocinių sprendimų“, – ramina KTU EVF docentė D. Laskienė.

 

Nuotraukoje/KTU – ekonomistė doc. Daiva Laskienė

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...