Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Kultūriniai erškėčiai – atsparūs ir kvepiantys

2022/05/18


Senovės graikai laukinę rožę siejo su Afrodite. Krikščionybėje meilės deivę pakeitė šv. Marija, o rožės simbolio pagrindu sukurtas krikščioniškasis rožinis. Prancūzijoje į Rožių karą įsitraukusios įtakingųjų šeimos savo simboliais pasirinko skirtingų spalvų erškėčius – iki dabar tai dažnas heraldinis simbolis, naudojamas ir kilmingų šeimų, ir miestų herbuose. Alytaus ir Domeikavos heraldikoje taip pat rasite šį ženklą. Rožes auginti ryžtasi ne kiekvienas – bijo, kad sudėtinga. Dar mažiau augina kultūrinius erškėčius, nes apie juos nežino, nors priežiūra itin paprasta! Su jais susipažinti kviečia Vilniaus medelyno „Augalų namai“ savininkė Marita Makauskienė.

Giedrė RYMEIKYTĖ

Rose rugosa veislė ‘Ritausma’.

Gražus ir nereiklus

Dievinantieji rožių kvapą, tikrai turėtų atkreipti dėmesį į veislinius erškėčius. Daugelis jų – raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa) veislės. Gausiai žydintys, kvapnūs, itin gražūs ir visiškai nereiklūs augalai (dauguma jų atsparūs iki –30 °C). Erškėčio šaknys auga labai giliai, dėl to jis atsparus tiek šalčiui, tiek drėgmės trūkumui, ligoms.

R. rugosa veislės gali būti įvairiausių spalvų. Dauguma jų žydi pakartotinai. Dekoratyvinių erškėčių žiedai turi vieną, dvi eiles vainiklapių arba yra pilnaviduriai. Sunku pasakyti, kurie gražesni – viskas priklauso nuo skonio, tačiau gausiai žiedais apsipylęs erškėtis visada atrodo įspūdingai, – sako M. Makauskienė. – Estetiškai rudeniop atrodo ir oranžinės, raudonos arba tamsios vyno spalvos vaisiai, juos galima naudoti maistui (išvalius viduje esančias sėklytes su plaukeliais).“ Medelyno savininkė pataria: „Labai gražu panašios veislės sodinukus pasodinti į vieną krūmą – jiems sužydus, atrodo, kad tas pats krūmas žydi skirtingomis spalvomis.“

Populiari XX a. pradžioje išvesta veislė karpytais žiedlapiais ‘F. J. Grootendorst’, taip pat senovinė geltona pilnavidurė ‘Harison’s Yellow’, mažesnė už kitas (iki 1 m) rausva ‘Dwarf Pavement’, įspūdingai kvepianti, maistui tinkamais vaisiais ‘Hansa‘, Nyderlanduose visur auginama dėl kvapo ir vaisių ‘Red Dagmar’, latviška pilnavidurė ‘Ritausma’ ir kitos.

Rose rugosa veislė ‘Mariage Parfait’. erskeciai, rozes, krumai, sodo idejos Rose rugosa Parfait’ veislė ‘Dwarf Pavement’.  

Tinka ir gyvatvorėms

Medelyno savininkė perspėja, kad kultūriniai erškėčiai – gana dideli krūmai. Veislės auga skirtingai, tačiau suaugęs krūmas bus bent 1,5–2 m aukščio ir panašaus pločio. Jis netiks mažame gėlyne, verčiau sodinti ten, kur pakaks vietos. Erškėčiai puikiai dera kaimiško tipo sodybose, natūralistiniuose želdynuose, gali būti matomi pro langus – žiemai dengti nereikės, tad vaizdas bus geras visus metus. Jų neėda miško žvėrys, todėl tinka ir žiemą negyvenamoms sodyboms.

„Veislinio erškėčio krūmas tankus, jį galima sodinti, jei reikia ką nors pridengti. Kadangi šakelės dygliuotos, tinka net gyvatvorei, tik ji bus gana plati. Dygliai tampa savotišku pranašumu – pro tokią gyvatvorę niekas nepraeis, o žiedai džiugins akį visą sezoną. Tokios gyvatvorės kaina nebadys akių net tada, jei pirksite brangesnes, retesnes veisles, nes šie augalai plečiasi, juos užteks susodinti kas 1,5–2 m, ir jau trejų metų gyvatvorė bus suaugusi, – pranašumus vardija M. Makauskienė. – Jei reikia apsodinti didesnę teritoriją, galima rinktis neskiepytus erškėčius – tokie šiek tiek (mažiau negu laukiniai) plinta atžalomis, todėl bus galima nesunkiai pasidauginti. Erškėčiai dažniausiai skiepijami į miškinį erškėtį (Rosa canina) ir atžalomis nelabai plinta, todėl jei nepageidaujate atžalų, galite rinktis juos.“

erskeciai, rozes, sodo geles, idejos Rosa rugosa veislė ‘F. J. Grootendorst’.

Geriau saulėje

Rose rugosa veislė ‘Hansa’.

„Geriausia, kai erškėčiai auga saulėje arba daliniame pavėsyje. Išgyvens ir šešėlyje, bet nesulauksite išsvajotų žiedų. Nors yra ir raudonlapių veislių, kurios įdomiai atrodo ir be žiedų, tačiau lapų spalva bus ryškesnė, jei augalas gaus pakankamai saulės šviesos“, – pasakoja specialistė.

Tinkamiausia dirva – priemolis arba prie­smėlis. M. Makauskienė pastebi, kad jie nemėgsta tik labai užmirkstančių dirvų, todėl geriau augs smėlyje nei sunkiame molyje. Sodinti reikėtų tokiame pat aukštyje, kokiame augo, skiepo vietą galima užpilti žeme 1–2 cm. „Sodindami pasirūpinkite pakankamo gylio duobe, kad neužsilenktų ilgos šaknys, pirmuosius metus nepamirškite palaistyti. Paskui augalo šaknys ištįs taip giliai, kad vandeniu jis apsirūpins pats ir sausrų nebebijos“, – patirtimi dalijasi medelyno savininkė.

Geriausia sodinti vazone augintą veislinį erškėtį – tokius galima sodinti bet kada. Sodinukai plikomis šaknimis sodinami tik iki išsprogstant, vėliau tokių net ir neberasite pirkti.

Priežiūra

erskeciai, rozes, krumai, idejos sodui Rose spinosisima veislė ‘Kakwa’.

„Pagrindinis darbas prižiūrint veislinius erškėčius – genėjimas. Tai turbūt vienintelis darbas, – šypsosi specialistė. – Kartą per sezoną apgenėjus, tolesnę suaugusio augalo priežiūrą galima pamiršti. Rekomenduočiau tai daryti su geru sekatoriumi, specialiai tam skirtomis odinėmis pirštinėmis ir striuke, kad nenukentėtų rankos.“ Krūmai genimi anksti pavasarį, sniegui tik nutirpus, dar neprasidėjus vegetacijai. Išpjaunamos silpnesnės, aplūžusios, senos šakos, patrumpinami ūgliai, formuojamas krūmas ar gyvatvorė.

 

Medelyno „Augalų namai“ nuotraukos

2022.05.18

Susijusios temos - skaitykite: kultūriniai erškėčiai; erškėčių veislės; krūmaitvarumassodas; sodo idėjos;

Dalintis
2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Sukčiai eina koja kojon su technologijų pažanga

Policijos pareigūnai pastebi, kad jei prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, tai dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. 2020 m. sukčiavimų Šiaul...
2023/03/25

Politikai grįžta prie siūlymų steigti „valstybines vaistines“

Vilnius, kovo 25 d. (BNS). „Valstiečiai“ ir kiti opozicijos politikai grįžta prie idėjos steigti vaistines ligoninėse, jau anksčiau pramintas valstybinėmis vaistinėmis.
2023/03/25

Nutarta griežtinti baudžiamąją atsakomybę teršėjams

Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) toliau svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl atliekų vežėjų kontrolės, pristatyti Aplinkos ministerijos planai išplėsti Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimus.
2023/03/25

Geriausi daržovių kaimynai

Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuo...
2023/03/25

Kovo 25-oji – Gandrinės, Blovieščiai

Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša la...
2023/03/25

Statiniai Šapelių ežero pakrantėje pastatyti pažeidžiant įstatymus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, reaguodami į Aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl galimai neteisėtai pastatytų statinių dviejuose sklypuose Vertybiškio kaime, Rokiškio rajone, greta...
2023/03/25

Rizikos valdymo fondai – naujovė Lietuvoje

Jau rengiamasi įgyvendinti bandomuosius rizikos valdymo fondų projektus, kurių steigimui skiriama 100 tūkst. Eur paramos lėšų. Nuo balandžio 3 d. bus galima teikti paraiškas dėl paramos, skirtos kurti instrumentus žemės ūkio rizikoms...
2023/03/25

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė...