Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Kviečia Ukrainos kariams įteikti kalėdinę dovaną – gyvybiškai svarbius atakos dronus

2023/12/01


Geriausia Kalėdų dovana Ukrainos kariams – FPV (angl. „First Person View“) tipo atakuojantys dronai, saugantys jų gyvybes, teigia organizacija „Maži, bet stiprūs“, skelbianti naują kalėdinę paramos Ukrainai akciją „Pergalės žaisliukas“. Jos metu šalies gyventojai, verslo įmonės ar kitos organizacijos iki pat švenčių bus kviečiami įsigyti FPV drono formos Kalėdų eglutės žaisliuką ar aukoti tiesiogiai bei taip prisidėti prie Ukrainos žmonių pergalės. Visos surinktos aukos bus skirtos paramos fondo „Maži, bet stiprūs“ kartu su Ukrainos partneriais gaminamų FPV atakos dronų įsigijimui.

Kalėdas jau visai netrukus pasitiksime ne tik mes, bet ir Ukraina bei jos kariai, laukiantys mūsų dovanų, sako Raimundas Aleknavičius – „Maži, bet stiprūs“ įkūrėjas, vadovas ir dronų ekspertas.

„Šiuo metu FPV dronai – vos 500 eurų kainuojančios skraidyklės – dominuoja Ukrainos danguje ir patekusios į profesionalių pilotų rankas gali padaryti milžinišką žalą priešo technikai ar net pakeisti mūšių eigą. Artėjant Kalėdoms, nusprendėme dar kartą sutelkti Lietuvos žmones, verslo įmones ar kitas organizacijas ir nuo jų nusiųsti reikšmingą dovaną ukrainiečiams, kovojantiems ir už savo, ir už mūsų laisvę“, – priduria R. Aleknavičius.

Visi, norintys prisijungti prie paramos akcijos, gali įsigyti mažą Kalėdų eglės žaisliuką, miniatiūrinę FPV drono kopiją, pagamintą iš tos pačios medžiagos bei tais pačiais 3D spausdintuvais, kurie Lietuvoje ir Ukrainoje spausdina FPV atakos dronų detales. Taip pat aukoti galima tiesiogiai ir Ukrainos kariams nupirkti visą FPV droną ar atskirų jo dalių. Tai padaryti galima oficialiame fondo tinklalapyje www.mazibetstiprus.lt.

Dronai gelbsti ukrainiečių gyvybes

Pasak dronus į Ukrainą siunčiančios organizacijos vadovo R. Aleknavičiaus, karas Ukrainoje istoriniu taps ir dėl sparčiai besivystančių dronų technologijų, kurių panaudojimas įgauna vis didesnę reikšmę. Jo teigimu, būtent todėl Ukrainos kariuomenė pastaruoju metu savo dėmesį yra sutelkusi į itin platų spektrą panaudojimo būdų turinčius FPV dronus.

„Jie gali ne tik naikinti priešo šarvuotą techniką, bet ir atlikti daugybę kitų užduočių – stabdyti šturmus, paremtus gyvąja jėga, naikinti vadavietes, žvalgybinę ir ryšių įrangą, stebėjimo sistemas ir radarus bei vykdyti kitas kovines užduotis, padedančias apsaugoti Ukrainos karių gyvybės. Dronus naudojantys mūsų remiami kariai sako, kad jie yra pranašesnės už artileriją. Svarbu ir tai, jog kartu su partneriais iš Ukrainos gaminami FPV dronai TORO yra vertinami kaip vieni geriausių dronų-kamikadzių savo klasėje – matome net iki 80 proc. pataikymo į taikinį sėkmės atvejų“, – teigia „Maži, bet stiprūs“ vadovas.

Anot jo, tai lemia, jog vien šiemet Ukrainoje yra paruošta tūkstančiai naujų pilotų, gebančių skraidinti FPV dronus: „Vis dėlto, ne paslaptis, kad Rusija stengiasi neatsilikti. Jau seniai tapo aišku, kad su paprastais kulkosvaidžiais šio karo laimėti neįmanoma, o sukūrus pranašumą ore, sėkmė persikelia ir ant žemės.“

Poreikis – milžiniškas

„Maži, bet stiprūs“ vadovas toliau pasakoja, kad FPV dronų panaudojimas iš esmės prisideda prie karo eigos keitimo, ribodamas šarvuotos technikos panaudojimą.

„Priešo atakos Avdijivkoje, Vuhledare, Marjinkoje dar kartą atskleidė tankų ir šarvuotos technikos kolonų neefektyvumą ir pažeidžiamumą prieš FPV dronus. Tai padeda ukrainiečiams ne tik atremti atakas, bet ir vykdyti kontrpuolimą. Pavyzdžiui, Ukrainos kontratakos metu mūsų remiama 53 brigada atkovojo dalį teritorijos, o dabar, vykstant rusų puolimui, 53 ir 110 brigados Avdijivkoje apsigina nepaisant didžiulės priešo persvaros. Tuo pat metu Vuhledare 72 brigada su FPV dronų TORO pagalba sustabdė eilinį rusų šturmą ir sunaikino didžiąją dalį kolonos“, – pavyzdžius vardija dronų ekspertas.

Jis akcentuoja, kad šiuo metu viena kelių pilotų grupė per savaitę sunaudoja apie 50 FPV atakos dronų, o tai reiškia, kad jų poreikis visoje fronto linijoje yra milžiniškas ir siekia tūkstančius.

„Ukrainiečiai vis dar privalo taupyti savo dronus, kantriai laukti tinkamiausių momentų ir pasirinkti vertingiausius taikinius, kurių yra begalė. Priešingai nei rusai, kurie turi ženkliai daugiau dronų ir gali negailėti savosios technikos. Todėl atsižvelgdami į kritiškai didėjantį poreikį ir organizuojame šią kalėdinę paramos Ukrainai akciją, kad nusiųstume Ukrainos kariams kuo daugiau jų gyvybes saugančių FPV dronų“, – sako pašnekovas.

Dronus tobulina kartu su ukrainiečiais

FPV dronų operacijų užtikrinimas tamsiu paros metu, valdymo ir vaizdo perdavimo sistemų tobulinimas reaguojant į antidroninės įrangos trikdžius, taikinio užfiksavimo sistemų kūrimas, antidroninės sistemos principu veikiantys dronai – tokios ir dar daugiau naujausių dronų technologijų jau yra išvydusios dienos šviesą arba tai padarys greitu metu.

R. Aleknavičiaus teigimu, permaininga situacija fronte ir nuolat kintančios dronų technologijos skatina organizaciją „Maži, bet stiprūs“ neatsilikti ir į kitą lygį pakelti ir savųjų FPV dronų savybes.

„Kartu su Ukrainos partneriais reikšmingai patobulinome FPV kamikadzių dronus TORO, kad jie galėtų pasiekti giliau (iki ~20km) priešo užnugaryje esančius taikinius. Be to, toliau skiriame dėmesį jau sukurtam daugkartinio panaudojimo FPV atakos dronui. Taip pat toliau kuriame naujas, dar galingesnes bei efektyvesnes baterijų dronams versijas“, – sako „Maži, bet stiprūs“ vadovas.

dronai

---

VŠĮ „Maži, bet stiprūs“ yra paramos Ukrainai organizacija, veikianti nuo 2022 m. vasario mėn. Nuo veiklos pradžios „Maži, bet stiprūs“ Ukrainos gynėjams surinko daugiau kaip 900 tūkst. eurų paramos (finansinės bei daiktais). Taip pat pristatė daugiau kaip 60 paramos siuntų, tame tarpe daugiau nei 20 transporto priemonių ir apie 500 įvairių tipų dronų (tiek žvalgybinių, tiek atakos).

Organizacija yra paramos dronų srityje ekspertai, paskutinius metus maksimaliai sutelkę dėmesį stiprinant Ukrainos dangų. Be FPV atakos dronų vystymo, fondas kuria ir daugiafunkcinį lietuvišką droną „Aras“, skirtą atlikti specialioms operacijoms tiek dieną, tiek naktį, perka, tobulina ir pilnai paruošia naudojimui Ukrainos fronte DJI komercinius dronus, užsiima remonto darbais, organizuoja įvairių priedų dronams gamybą, bendradarbiauja su dronų pilotų ruošimo mokyklomis Ukrainoje bei kuria kitus susijusius sprendimus (pvz., Savas – Svetimas sistema).

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...