Gražiu pavyzdžiu tapo Rokiškio miestelis, kai prieš 20 metų užsimezgė tradicija kasmet rengti plenerą, kurio metu menininkai, pasitardami su miestelio gyventojais, piešiniais gražina namų langines, apvadus. Tai tapo savotišku miestelio išskirtinumu, viliojančiu keliautojus užsukti pasigrožėti tiek apie šimtmetį skaičiuojančiais namais, tiek naujesniais, bet taip pat pagražintais fasado dekoru.
Beje tokios dekoratyvios eksterjero detalės toli gražu nėra vien mažų miestelių ir kaimų atributas. Jų rastume ir didmiesčiuose, pavyzdžiui, Kauno senamiestyje ir Žaliakalnyje, kur dar yra likusių senosios medinės architektūros namų. Langinės namų savininkams šiais laikais jau būtų ir nereikalingos, bet vieniems tai – brangus senelių palikimas, kitiems – miesto istorijos liudytojos.
Etnografai pastebi, kad anksčiau dekoruotomis langinėmis ir apvadais namus puošti labiausiai buvo pamėgę aukštaičiai, tačiau pakalbintas Vidas Krasauskas gimė ir užaugo Žemaitijos miestelyje, Šilalėje. Jis su tėčiu savo rankomis statė ir puošė šeimos sodybą.
„Giminėje esu jau ketvirta karta ką nors meistraujanti. Prosenelis, kiek žinau, buvo kalvis, o senelis ir tėvukas visą gyvenimą užsiėmė medienos apdirbimu, namų statyba, tai ir aš nuo mažens vis kažką pjaustinėju. Dirbdami diena iš dienos per dvejus metus su tėčiu mano namą pastatėme, – apie paveldėtą polinkį medžio darbams pasakojo pašnekovas. – Statant nebuvo minties jį tinkuoti. Nors jis mūrinis, apdailai panaudojau medinių lentelių imitaciją.“
Anksčiau gaminęs baldus, dabar Vidas dirba gaisrininku, tad lieka daugiau laiko medžio darbiniams. Jis juokauja, kad gyvena viename Šilalės pakraštyje, o dirba kitame, bet važiuodamas per miestelį yra suskaičiavęs vos vieną kitą namą padekoruotais langais.
Šilališkio sodyba statyta nuo nulio, todėl atrodo šiuolaikiškai ir dekoratyviai apvadai langams taikyti pagal klasikinio stiliaus pavyzdžius. Prie tinkuoto fasado, pašnekovo nuomone, mediniai elementai visai nebūtų tikę, atkrito ir tradicinio kaimiško stiliaus variantas. Jie itin dekoratyvūs, daug ornamentikos, moderniai architektūrai artimesnis klasikinis stilius, kuriam būdingos griežtos linijos ir minimalizmas.
V. Krasauskas apvadais paryškino ne tik langus, bet ir duris: „Pagrindinį įėjimą akcentavau labiau nei kitus namo fasado elementus. Esu pastebėjęs, kad dažnai žmonės papuošia tik langus, o duris pamiršta. Mano nuomone, joms derėtų skirti net daugiau dėmesio nei langams, padaryti taip, kad jaustumeisi lyg jos kviestų užeiti.“
Nors yra tekę gaminti tradicinių raižinių su lietuviška ornamentika, pavyzdžių, kaip iš medienos išpjautomis detalėmis dekoruoti savo namą, pašnekovas ieškojo, dairydamasis į Kanadoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose paplitusią sodybų architektūrą. Vientisą kiemo vaizdą jam pavyko išgauti tas pačias detalias atkartojant virš laiptų prie pagrindinių durų, terasoje, mažosios architektūros, vartų stilistikoje.
Tik langinėmis namo Vidas kol kas nepuošė, atidėjo tai ateičiai. Jei anksčiau jos buvo būtinos, nes saugojo langus nuo stipraus vėjo, audrų, žiemos metu sulaikydavo šilumą namuose, o vasarą neleisdavo patalpoms per daug įkaisti, net galėjo būti kliūtimi įsilaužėliams, tai šiais laikais, meistro įsitikinimu, toks architektūros elementas atlieka jau tik dekoro funkciją.
Jis atkreipia dėmesį į dar vieną niuansą, kuris ir nenorint gali sugadinti namo vaizdą. „Anksčiau namų langai būdavo standartinio dydžio, todėl langinės harmoningai papuošdavo pastatą. Dabar dažnai langų matmenys skirtingi, tai ne visada toks dekoro elementas tinka. O puošti tik vieną ar kitą langą irgi negražu“, – teigė pašnekovas.
„Nors namo dekoras – ne pirmo būtinumo reikalas, nesakyčiau, kad langų apvadai ar langinės yra prabanga, tai priklauso nuo darbo sudėtingumo, medžiagų“, – pasakojo V. Krasauskas, prisimindamas situacijai, kai žmogui dekoratyvių lango elementų pagaminimas kainavo mažiau nei jų tvirtinimas. Bet gal tai lėmė ir Vilniaus krašto specifika, svarstė jis, nes čia paslaugos brangesnės nei kitose šalies regionuose.
Vido KRASAUSKO nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.