Columbus +10,0 °C Debesuota
Sekmadienis, 17 Lap 2024
Columbus +10,0 °C Debesuota
Sekmadienis, 17 Lap 2024

Latvija vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

2023/09/22


Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia Baltijos šalyse cukraus perdirbimo įmone Lietuvoje užmezgę latviai ėmėsi gaivinti šį pelningą agroverslą ir skaičiuoja, kad kitais metais cukrinių runkelių plotai užims kelis tūkstančius hektarų.

Cukriniams runkeliams Latvijos klimatas ir dirvožemis puikiai tinka, jie be problemų įtraukiami į sėjomainos ciklą. Šiuo metu šioje šalyje cukrinius runkelius augina šeši ūkiai, esantys Kuržemėje ir Žiemgaloje. Didžiausi plotai susitelkę Dobelėje. Kaip tik šią savaitę prasidėjo derliaus nuėmimas. Metai cukriniams runkeliams buvo palankūs, tad žemdirbiai tikisi uždirbti.

Po ilgos pertraukos šiemet pirmą kartą cukriniai runkeliai pasėti Saldus apskrityje. Įmonė „Pampāļi“ yra viena iš pirmaujančių žemės ūkio bendrovių Latvijoje, valdo beveik 4000 ha žemės ir yra didžiausias sojų augintojas Latvijoje. Šiemet 160 ha plote augino ir cukrinių runkelių. Įmonės valdybos nario Mārtiņš Valko nuomone, likviduoti cukraus pramonę šalyje buvo didelė klaida, nes ekonomika patyrė didelių nuostolių. Tačiau ir idėja atgaivinti cukrinių runkelių auginimą iš pradžių atrodė utopiška, portalui Lsm.lv pripažino M. Valko. Mat reikalinga derliaus nuėmimo, valymo ir logistikos įrangą jau buvo parduota, o kovos su piktžolėmis toli praeityje.

Kodėl gi Įmonė „Pampaļi“ ryžosi atgaivinti senąją tradiciją? Jos veiklos spektras itin platus: užsiima pienininkyste, grūdininkyste, miškininkyste ir biodujų gamyba iš organinių atliekų. Būtent tai leidžia panaudoti visą cukrinį runkelį – nuo ​​šaknų iki lapų. Į Lietuvą perdirbti išvežami tik nuvalyti runkelių gumbai. „Melžiamų karvių pašarui naudojame cukrinių runkelių auginius, lapus, o iš šaknų su žeme gaminame biodujas“, – pasakojo M. Valko.

„Pampili“ neturi technikos runkeliams nuimti, nuvalyti ir išvežti, tai atlieka Pietų Kuržemės įmonė „Otaņķu dzirnavnieks“, dar žinoma prekės ženklu „OtankiMill.eu“. Gaivinant ir plečiant cukrinių runkelių verslą ji atlieka itin svarbų vaidmenį. 2017 metais įmonė pradėjo bendradarbiauti su „Nordic Sugar Kėdainiai AB“, su savo technika įmonė nuima runkelių derlių ir Latvijoje, ir Lietuvoje, Kauno apylinkėse.

„2018 metų pradžioje pas mus atvyko „Nordic Sugar“ logistikos grupės vadovas ir pateikė pasiūlymą pakrauti ir pristatyti palyginti didelio kiekio cukrinių runkelių iš Latvijos į Lietuvą“, – apie bendradarbiavimo pradžią portalui Saimnieks.lv. pasakojo valdybos pirmininkas Ričardas Riepšs.

„Otaņķu dzirnavnieks“ yra viena pirmaujančių krovinių pervežimo ir logistikos įmonių Baltijos šalyse, kuri veikia žemės ūkio srityje ir yra „Gudrie graudi“ prekės ženklo kūrėja, tad patirtis ir platus veiklos laukas leido įveikti iššūkį. R. Riepšs pabrėžė, kad šiemet planuojama aptarnauti 45 proc. AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ apimties.

Šiemet cukrinių runkelių sezoną ši latvių įmonė pradėjo investuodama 1,3 mln., todėl galėjo padvigubinti derliaus nuėmimo ir perkrovimo apimtis. „Įmonė keturių runkelių derliaus nuėmimo ir perkrovimo traktorių parką papildė dviem naujais agregatais – cukrinių runkelių derliaus nuėmimo įranga „Ropa Tiger S6“ ir cukrinių runkelių perkrovimo/valymo įranga „Ropa Maus 6“. Šios investicijos ženkliai padidins OtankiMill.eu runkelių surinkimo ir logistikos rezultatus, atsižvelgiant į tai, kad šiemet planuojame aptarnauti 45 proc. AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ apimčių, o tai dvigubai daugiau nei pernai, “ – tvirtino R. Riepšs.

Jis įsitikinę, kad bendradarbiavimo su augintojais modelis, kai įmonė teikia derliaus nuėmimo, perkrovimo ir logistikos paslaugas, paspartins cukrinių runkelių verslą, kuris istoriškai buvo tradicinis Latvijos žemės ūkio sektorius. „Tai patvirtina ir skaičiai. Jei 2017 metais cukriniai runkeliai pramoniniais tikslais nebuvo auginami iš viso, tai 2023 metais jų auginimo plotas jau siekia 2500 ha“, – teigė valdybos pirmininkas.

Kaip ir „Pampili“ su šia paslaugas teikiančia įmone bendradarbiauja ir „Ingleby Dobele Agro SIA“. Jiems taip pat belieka pasirūpinti, kad užaugtų kokybiškas cukrinių runkelių derlius, o visa kuo kitu pasirūpina partnerius. „Mums, augintojams, didžiausią nerimą kelia besikeičiančios rudens oro sąlygos, kurios gali apsunkinti runkelių kasimo procesą, įskaitant ir logistiką“, – mintimis portale dalijosi techninis vadovas Edvīns Želvis. Ši bendrovė yra didžiausia cukrinių runkelių augintoja Latvijoje, šį sezoną auginanti derlių 1400 ha plote.

Latviai tikisi, kad dėl ES žaliojo kurso žemės ūkyje cukrinių runkelių pramonė turi stiprias plėtros perspektyvas, o išplėtoto bendradarbiavimo modelio potencialas atsiskleis diversifikuojant žemės ūkio kultūras ir skatinant ekologišką ūkininkavimą.

 

Parengta​ pagal Saimnieks.lv ir Lsm.lv informaciją

VDU Žemės ūkio akademijos nuotr.

Dalintis