Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

LB gerina šių metų ir blogina 2024-ųjų šalies BVP prognozę

2023/12/19


Lietuvos bankas (LB) gerina rugsėjį skelbtą prognozę ir mano, kad šių metų šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) smuks 0,2 proc., o 2024 metais jis augs 1,8 procento.

Rugsėjį LB prognozavo, kad ekonomika šiemet smuks 0,6 proc., o kitąmet augs 2,1 procento.

„Apibūdinčiau Lietuvos ekonomiką taip – išvarginta iššūkių, prislopusi, bet nepraradusi ištvermės“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė LB valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Pasak jo, Lietuvos ekonomika turi potencialo augti sparčiau, tačiau grįžimą prie labiau įprasto augimo apsunkina lėtai atsigaunanti vidaus ir išorės paklausa, traukiasi privatus vartojimas – vidutinis vieno gyventojo vartojimas tesiekia 2019-ųjų lygį.

G. Šimkus pastebėjo, kad Lietuvos augimo potencialas neišnaudojamas, ekonomika neauga jau dvejus metus.

Pasak centrinio banko, vangus tarptautinių rinkų augimas neleidžia sparčiau atsigauti Lietuvos pramonei, kuri itin orientuota į eksportą ir sukuria didelę dalį pridėtinės vertės. Šalies eksportas kitąmet turėtų padidėti 0,5 proc. – po 5,3 proc. nuosmukio šiemet.

„Nors kai kurių pramonės šakų gamyba daug mažesnė nei buvo prieš metus, tačiau pastaruosius tris mėnesius produkcijos apimtys nebemažėja, net ir tų, kurių krito labiausiai. (...) Tai kuria realų pagrindą teiginiui, kad padėtis stabilizuojasi“, – sakė G. Šimkus.

Teigiama, kad potencialo kitąmet išjudinti ekonomiką turi privatusis vartojimas. Šiemet gyventojų realiosios pajamos pradėjo didėti, tuo metu privatusis vartojimas traukėsi 1,7 proc., o 2024 metais turėtų augti 2,4 proc. ir reikšmingai veiks bendrą ekonomikos plėtrą.

„Erdvės ir prielaidų vartojimui atsigauti yra, jas patvirtina padėtis darbo rinkoje, čia žinios yra geros“, – sakė G. Šimkus.

LB prognozuoja, kad metinė infliacija šiemet sieks 8,8 proc., o kitais metais turėtų sumažėti iki 2,5 procento.

Nedarbo lygis Lietuvoje šiemet sieks 6,7 proc., 2024 metais – 6,5 proc., užimtumas 2023-iaisiais turėtų augti 1 proc., o 2024 metais – sumažėti 0,1 proc. Tuo metu darbo užmokestis šiemet turėtų augti 12,2 proc., o kitais metais – 9,4 procento.

Kylant realiam darbo užmokesčiui, darbo našumas krinta – darbo rinkos padėtis įmonėms kelia konkurencingumo iššūkių. LB teigimu, realusis darbo užmokestis kyla, o darbo našumas krinta – tai reiškia, kad ilgainiui įmonės turės siekti didesnio darbo našumo arba lėčiau kelti atlygį.

LB vertinimu, svariai prie ekonomikos augimo prisidės ir investicijos – itin didėjusios investicijos šiemet apsaugojo ekonomiką nuo gilesnės recesijos.

Per šių metų devynis mėnesius lėšų iš ES paramos fondų, skiriamų investicijoms, gauta maždaug ketvirtadaliu daugiau nei prieš metus. Tai didina tiek valdžios, tiek privataus sektorių investicijas ir gausina statybos darbų apimtį. Numatoma, kad bendras investicijų prieaugis šiemet sieks 8,6 proc., kitais metais jos paaugs dar beveik 4 proc.

Lietuvos bankas mano, kad 2025 metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas augs 3,1 proc., o 2026 metais – 3,3 procento.

 

Autorė Erika Alonderytė-Kazlauskė / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...