Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024


BNS

 

Legioneliozės protrūkis siejamas su Garliavos siurblinės plovimo darbais

2023/05/08


Vilnius, gegužės 8 d. (BNS). Legioneliozės protrūkis Kauno mieste ir rajone siejamas su Garliavos vandens siurblinės rezervuarų plovimo darbais, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Naujausia penktadienio versija yra, kad Garliavos siurblinėje pagal planą buvo atliekami profilaktikos darbai. Tiriama versija, kad būtent tai galėjo būti priežastimi, tai yra, kad sutapę darbai ir nukritusi temperatūra tiekime, galėjo tas sutapimas duoti tokį rezultatą“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Dulkys, po susitikimo su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) naujuoju vadovu Vaidotu Gruodžiu.

Pasak jo, susirgusiųjų gyvenamosiose būstuose NVSC specialistų paimtuose mėginiuose aptikta legionelių.

Ministras taip pat tvirtino, kad Kaune užfiksuotas legioneliozės atvejų skaičius yra didžiausias per pastaruosius dešimt metų, nes kelių dešimčių ligos atvejų vienu metu dar nebuvo nustatyta.

Anot jo, per dešimtmetį buvo fiksuota apie 100 atvejų ir 17 mirčių.

„Dabar per vieną situaciją turime, jei neklystu, šiandien mane informavo, 22 atvejus, turime keturias mirtis. Viena mirtis yra tiksli diagnozė nuo legioneliozės, kiti – gretutinės ligos arba dar, kaip sako, gali būti patikslinta“, – sakė A. Dulkys.

Pasak ministro, šiuo metu laukiama geriamojo vandens tyrimų rezultatų iš mėginių, kurie buvo paimti daugiabučių namų vandens įvaduose.

Taip pat daugiabučių administratoriams ir individualių namų savininkams nurodyta atlikti vandens sistemų termošoką, pakeliant temperatūrą iki lygio, kuomet ligą sukeliančios bakterijos žūsta.

„Tikėkimės, priemonės duos rezultatų. Daugiau atsakymų bus galima pateikti atlikus tyrimą visa apimtimi“, – sakė A. Dulkys, cituojamas ir ministerijos pranešime.

Anot jo, šiuo metu pagrindinė užduotis yra nustatyti pirminį taršos šaltinį, kad būtų apsaugoti gyventojai ir tam dedamos visos pastangos.

Apie legioneliozės protrūkį Kauno rajone pranešta balandžio pabaigoje, nuo to laiko jau mirė keturi užsikrėtę asmenys. Kauno ligoninės pirmadienio duomenimis, šiuo metu čia gydoma 10 pacientų, du jų – intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje.

Ligoninė nurodo, kad vieno iš mirusių mirties priežastis yra legioneliozė, dviejų – kitos gretutinės ligos, dar vieno paciento, taip pat turėjusio gretutinių ligų, mirtiespriežastis tikslinama.

Mirusiųjų amžiaus grupės – 50-60, 60-70 ir 80-90 metų.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos.

Legioneliozę sukeliančios bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos galima išvengti, jei nuolat būtų palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų vandens čiaupuose.

 

Greta Zulonaitė/BNS

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...