Ashburn +5,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Leisti ar drausti: siūloma įteisinti galimybę steigti kredito unijas pagal profesiją

2014/05/07

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) inicijuoja Lietuvos Respublikos Kredito unijų įstatymo pakeitimą ir siekia, kad greta dabar galiojančio teritorinio kredito unijų kūrimo kriterijaus būtų įtrauktas ir profesinis kriterijus. Taip pat siūloma, kad į kredito uniją galėtų įstoti ir narių sutuoktiniai, tėvai ar vaikai.

Kredito unijų įstatymo pakeitimų projektas, leisiantis į unijas burtis profesinių sąjungų nariams, jau buvo pateiktas Seimui.  NPPSS siūlo papildomus pakeitimus, kurie išplėstų profesinio bendrumo kriterijų ir leistų burtis į kredito unijas ne tik priklausantiems profesinėms sąjungoms, bet ir jų susivienijimams, dirbantiems tos pačios srities įmonėse, užsiimantiems ta pačia ekonomine veikla žmonėms.

Jei platesnis profesinio bendrumo kriterijus bus įtvirtintas, pareigūnai, gydytojai, mokytojai, kultūros darbuotojai ir visų kitų specialybių atstovai turės galimybę burtis į kredito unijas pagal profesiją. Tai unijų veiklą padarytų skaidresne, sustiprintų bendruomenes. Tokia nuostata atitiktų kooperatinės bankininkystės principus, įprastus visame pasaulyje. Ugniagesius, policininkus, mokytojus ir jų šeimų narius vienijančios unijos veikia Australijoje, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kinijoje. Ten gyventojai į unijas buriasi ne tik teritoriniu, bet ir socialinių arba ekonominių ryšių pagrindu.

Pagrindinis unijų veiklos principas yra kooperacija, kai susivienija žmonės, kurie vieni kitus pažįsta, turi bendrus interesus ir siekia juos tenkinti. Australijoje ir JAV pareigūnus, mokytojus vienijančios unijos turi specialias programas, kuriomis iš savo pelno ar reklamos biudžeto remia savo narių tradicijas, sportinę veiklą, vykdo finansinio švietimo programas, šelpia savo narius nelaimių atvejais, vykdo švietėjiškas kampanijas. Taip stiprinama bendruomenė, skatinama kooperacija ir savitarpio parama.

Lietuvoje yra įtvirtintas teritoriniu principu paremtas unijų modelis, kai unijų paslaugomis naudojasi visi žmonės, gyvenantys tame pačiame mieste ar savivaldybėje. Tai iš dalies iškreipė unijų tapatybę ir prasmę, nes unijos pavirto nedideliais regioniniais bankais ir atitolo nuo žmonių ir bendruomenių. „Teritorinis narystės kriterijus siaurina kredito unijų galimybes teikti bankines paslaugas savo bendruomenės nariams, o kredito unijos praranda galimybę stiprėti, mažinti riziką ir plėtoti veiklą“, – teikiamus pasiūlymus komentavo Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, teisininkas Vytautas Bakas.

Pasak V. Bako, būtina sudaryti tinkamas sąlygas efektyvesnei kredito unijų savireguliacijai, atskaitomybei savo nariams, pasitikėjimui jomis ir plėtrai. Tam svarbu išplėsti kredito unijų narystės kriterijus, taip skatinant narių įsitraukimą ir bendruomeniškumą. Be to, unijų sustiprėjimas padidintų konkurenciją visame finansų sektoriuje, paskatintų finansinių paslaugų kainų mažėjimą bei prieinamumą žmonėms. Stipresnės kredito unijos galės sudaryti svarią alternatyvą komerciniams bankams, kurių įkainiai už paslaugas Lietuvoje pastaruoju metu tik auga.

Lietuvos bankas 2014 kovo mėn. finansų sektoriaus apžvalgoje kaip vieną esminių kredito unijų veiklos problemų nurodė bendruomeniškumo stoką. Bendruomeniškumas ir kooperacija yra ypatingi kredito unijų veiklos bruožai, išskiriantys jas iš kitų finansinių institucijų tarpo. Norint pradėti naudotis unijos paslaugomis reikia tapti unijos bendrasavininku, unijos nariai skolina vieni kitiems savo bendrai sukauptas lėšas. Todėl nuo bendruomeniškumo stiprumo tiesiogiai priklauso kredito unijų veiklos patikimumas.

Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas pritaria, kad profesinės kredito unijos gali sustiprinti profesinių bendruomenių tarpusavio ryšius, didinti darbuotojų solidarumą. „Mūsų rinkos visuomenėje dominuoja stambus kapitalas, ir jei tam tikrų profesijų žmonės praranda vieningumą, nesugeba kartu įgyvendinti savo tikslų, jiems tampa sunku konkuruoti. Švietimo srityje nemenką spaudimą jaučiame iš privačių švietimo įstaigų“, – kalba A.Navickas.

Lietuvoje kredito unijos vis dar užima sąlyginai mažą kreditavimo sektoriaus dalį - tik 3 proc. finansinių paslaugų rinkos. Jos dažniau veikia kaip smulkūs regioniniai bankai, o tai trukdo įgyvendinti esminius kooperacijos principus., Apklausų duomenimis, unijomis pasitiki iki 5 proc. gyventojų, tuo tarpu kredito unijos yra svarbus partneris smulkiam ir vidutiniam verslui, žemės ūkiui, taip pat kaip konkurencinga alternatyva vartojimo paskolų rinkoje.

Daugiau informacijos suteiks: Vytautas Bakas Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, teisininkas 8 674 12928

Dalintis

2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Užsieniečių įdarbinimas – kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai dažnai ne iki galo įsigilina į juos reglamentuojančių įstatymų nuostatas. Tad kokias klaidas užsieniečius darbinančios įmonės daro dažniausiai ir kai...
2023/03/24

Lietuvoje vėl įvedamas vasaros laikas

Sekmadienį įvedamas vasaros laikas – laikrodžių rodykles teks visiems pasukti viena valanda į priekį.
2023/03/24

COVID-19 ir sveikatos vadyba: kokias pamokas išmokome?

Apie kovą su pandemija, nugalėtus iššūkius, padarytas klaidas ir išmoktas pamokas, pažvelgęs per medicinos vadybos prizmę, su leidiniu kalbasi LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos vadybos katedros prof. dr. Mindaugas ...
2023/03/24

Ramygaloje – gandrų sutiktuvės

Panevėžys (JP.lt). Kovo 25 dieną Lietuvoje nuo senų senovės švenčiamos Gandrinės, į Lietuvą sugrįžusių gandrų pasitiktuvės. Pavieniai patinėliai sugrįžta anksčiau, kad pasirūpintų namais – lizdais, juos suremontuotų, kol sugrįš...
2023/03/24

Robertas Skrinskas – kunigas, siekiantis įamžinti beišnykstančią praeitį

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Kunigo Roberto Gedvydo Skrinsko atkaklumas siekiant kunigystės, žavi – į Kauno kunigų seminariją jis įstojo tik iš… dešimto karto! Tačiau savo pašaukimą jis labai ge...
2023/03/24

Kryžkalnyje keturi traktoriai žiedinėje sankryžoje buvo paralyžiavę eismą

Vilnius, kovo 24 d. (BNS). Penktadienį policijai pranešta, kad Kryžkalnyje keturi traktoriai žiedinėje sankryžoje trukdė eismui, šiuo metu trikdžių nebesama, informavo Policijos departamentas.
2023/03/24

Atmintinė dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojams

Į miestų gatves po truputį sugrįžta elektriniai paspirtukai ir padaugėja dviratininkų. Augant elektrinių paspirtukų vairuotojų skaičiui, Lietuvos kelių policijos tarnyba primena pagrindines taisykles ir atsakomybes.
2023/03/24

Pieno taryba: dėmesys labiausiai nukentėjusiems pieno gamintojams

Rizikos valdymo fondų steigimas, Pieno įstatymo keitimas, nacionalinės paramos už pienines karves paskirstymas pieno gamintojams. Šie pieno sektoriaus atstovams ypač aktualūs klausimai šiandien buvo svarstomi Žemės ūkio ministerijoje...