Ashburn +28,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +28,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Leisti ar drausti: siūloma įteisinti galimybę steigti kredito unijas pagal profesiją

2014/05/07

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) inicijuoja Lietuvos Respublikos Kredito unijų įstatymo pakeitimą ir siekia, kad greta dabar galiojančio teritorinio kredito unijų kūrimo kriterijaus būtų įtrauktas ir profesinis kriterijus. Taip pat siūloma, kad į kredito uniją galėtų įstoti ir narių sutuoktiniai, tėvai ar vaikai.

Kredito unijų įstatymo pakeitimų projektas, leisiantis į unijas burtis profesinių sąjungų nariams, jau buvo pateiktas Seimui.  NPPSS siūlo papildomus pakeitimus, kurie išplėstų profesinio bendrumo kriterijų ir leistų burtis į kredito unijas ne tik priklausantiems profesinėms sąjungoms, bet ir jų susivienijimams, dirbantiems tos pačios srities įmonėse, užsiimantiems ta pačia ekonomine veikla žmonėms.

Jei platesnis profesinio bendrumo kriterijus bus įtvirtintas, pareigūnai, gydytojai, mokytojai, kultūros darbuotojai ir visų kitų specialybių atstovai turės galimybę burtis į kredito unijas pagal profesiją. Tai unijų veiklą padarytų skaidresne, sustiprintų bendruomenes. Tokia nuostata atitiktų kooperatinės bankininkystės principus, įprastus visame pasaulyje. Ugniagesius, policininkus, mokytojus ir jų šeimų narius vienijančios unijos veikia Australijoje, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kinijoje. Ten gyventojai į unijas buriasi ne tik teritoriniu, bet ir socialinių arba ekonominių ryšių pagrindu.

Pagrindinis unijų veiklos principas yra kooperacija, kai susivienija žmonės, kurie vieni kitus pažįsta, turi bendrus interesus ir siekia juos tenkinti. Australijoje ir JAV pareigūnus, mokytojus vienijančios unijos turi specialias programas, kuriomis iš savo pelno ar reklamos biudžeto remia savo narių tradicijas, sportinę veiklą, vykdo finansinio švietimo programas, šelpia savo narius nelaimių atvejais, vykdo švietėjiškas kampanijas. Taip stiprinama bendruomenė, skatinama kooperacija ir savitarpio parama.

Lietuvoje yra įtvirtintas teritoriniu principu paremtas unijų modelis, kai unijų paslaugomis naudojasi visi žmonės, gyvenantys tame pačiame mieste ar savivaldybėje. Tai iš dalies iškreipė unijų tapatybę ir prasmę, nes unijos pavirto nedideliais regioniniais bankais ir atitolo nuo žmonių ir bendruomenių. „Teritorinis narystės kriterijus siaurina kredito unijų galimybes teikti bankines paslaugas savo bendruomenės nariams, o kredito unijos praranda galimybę stiprėti, mažinti riziką ir plėtoti veiklą“, – teikiamus pasiūlymus komentavo Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, teisininkas Vytautas Bakas.

Pasak V. Bako, būtina sudaryti tinkamas sąlygas efektyvesnei kredito unijų savireguliacijai, atskaitomybei savo nariams, pasitikėjimui jomis ir plėtrai. Tam svarbu išplėsti kredito unijų narystės kriterijus, taip skatinant narių įsitraukimą ir bendruomeniškumą. Be to, unijų sustiprėjimas padidintų konkurenciją visame finansų sektoriuje, paskatintų finansinių paslaugų kainų mažėjimą bei prieinamumą žmonėms. Stipresnės kredito unijos galės sudaryti svarią alternatyvą komerciniams bankams, kurių įkainiai už paslaugas Lietuvoje pastaruoju metu tik auga.

Lietuvos bankas 2014 kovo mėn. finansų sektoriaus apžvalgoje kaip vieną esminių kredito unijų veiklos problemų nurodė bendruomeniškumo stoką. Bendruomeniškumas ir kooperacija yra ypatingi kredito unijų veiklos bruožai, išskiriantys jas iš kitų finansinių institucijų tarpo. Norint pradėti naudotis unijos paslaugomis reikia tapti unijos bendrasavininku, unijos nariai skolina vieni kitiems savo bendrai sukauptas lėšas. Todėl nuo bendruomeniškumo stiprumo tiesiogiai priklauso kredito unijų veiklos patikimumas.

Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas pritaria, kad profesinės kredito unijos gali sustiprinti profesinių bendruomenių tarpusavio ryšius, didinti darbuotojų solidarumą. „Mūsų rinkos visuomenėje dominuoja stambus kapitalas, ir jei tam tikrų profesijų žmonės praranda vieningumą, nesugeba kartu įgyvendinti savo tikslų, jiems tampa sunku konkuruoti. Švietimo srityje nemenką spaudimą jaučiame iš privačių švietimo įstaigų“, – kalba A.Navickas.

Lietuvoje kredito unijos vis dar užima sąlyginai mažą kreditavimo sektoriaus dalį - tik 3 proc. finansinių paslaugų rinkos. Jos dažniau veikia kaip smulkūs regioniniai bankai, o tai trukdo įgyvendinti esminius kooperacijos principus., Apklausų duomenimis, unijomis pasitiki iki 5 proc. gyventojų, tuo tarpu kredito unijos yra svarbus partneris smulkiam ir vidutiniam verslui, žemės ūkiui, taip pat kaip konkurencinga alternatyva vartojimo paskolų rinkoje.

Daugiau informacijos suteiks: Vytautas Bakas Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, teisininkas 8 674 12928

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...