Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Lelijos, galinčios varžytis su aukščiausiais pasaulyje žmonėmis

2023/09/12


Kai kalbame apie lelijas, dažniausiai aptarinėjame žiedo formą, dydį, spalvą, aromatą. Bet yra veislių, dėmesį prikaustančių pirmiausia aukščiu. Spalvingą lelijų įvairovę puoselėjanti Živilė Kiverytė sako, nesijaučianti žemo ūgio, bet šiemet žaviosios augintinės ją praaugo visu metru – išaugo net 2,7 m.

Kasmet vis įspūdingesnės

Nors Živilė jau penkiolika metų gyvena Kaune, didieji jos gėlynai auga mamos sodyboje Ramoniškių kaime (Vilkaviškio r.), tad tenka neretai važiuoti į Suvalkijos kraštą padėti mamai jais pasirūpinti. Tarp puoselėjamų Orienpet (O. T.) rūšies, arba medėjančių, lelijų įspūdingiausia veislė ‘Friso’. Pasak augintojos, aprašymuose nurodoma, kad ji išsiskiria augumu ir gali užaugti 2 m.

lelijų veislės
‘Donato‘

„Šias aukštaūges prieš 4–5 metus pamačiau Lenkijos gėlių mylėtojų darželiuose. Turbūt didžiausią įspūdį paliko jų aukštis. Pasvarsčiusi, kad klimatas gana panašus į Lietuvos, užsisakiau pirmus svogūnėlius sau ir dar kelis mamai dovanų, – pirmą pažintį su ‘Friso’ atstovėmis prisiminė pašnekovė. – Šios gigantės negali likti nepastebėtos, ant aukštų stiebų didžiulės ryškių žiedų kekės, kurios dar ir itin maloniai kvepia!“

Nuostabu ir tai, kad žiedų kasmet vis daugėja, o aukštis, Živilės teigimu, šiemet net 70 cm pranoko nurodomą aprašymuose. „Šiųmetės – tikros rekordininkės! Juokavom su mama, kad vos išėjusi į balkoną galės pauostyti arba nusiskinti žiedą, nes auga prie pat namo, ties antro aukšto balkonu. Įdomu, kokio aukščio užaugs kitais metais?“ – svarstė pašnekovė, atkreipdama dėmesį, kad augalo charakteristikas įtakoja ir veislė, ir gamtinės sąlygos.

lelijų veislės
Živilės Kiverytės pasodintos ‘Friso’ veislės lelijos mamos sodyboje pasiekė balkoną antrame aukšte, o ‘High Tea‘ liko kiek žemesnės, tačiau grožiu nenusileidžia. 

‘Friso’ lelijos perauga daugumą žydinčių augalų, vešlius žiedynus paprastai sudaro nuo 10 iki 15 žiedų, o kartais ir daugiau. Tačiau jei svogūnėlis mažesnis, ir žiedų bus mažiau. Šiemet Živilė aiškiai pastebėjo, kad mamos sodyboje augančios lelijos sukrovė kur kas daugiau žiedų nei augančios jos kieme, ir spėja, kad greičiausiai tai lėmė šią vasarą iškritęs mažesnis kritulių kiekis Kaune.

Jau trejus metus ji kasdien aplanko lelijas, apžiūri naujai pražydusius žiedus, o vakarais išeina pasimėgauti jų aromatu: „Kvepia visas kiemas, aš jas tiesiog įsimylėjusi!“ Feisbuko paskyros „Živilės gėlės" kūrėja pastebi, kad ir kitus žmones lengvai užburia ši lelijų veislė, vienais metais įsigiję svogūnėlių, kitais metais grįžta, nes nori daugiau tokių įspūdingų augalų.

O pirmąsias lelijas, pasakoja ji, gavusi iš močiutės, nuo tada ir užgimė meilė šioms gėlėms. „Močiutė ilgą laiką skaitė ir rinko sovietmečiu leistus žurnalus „Mūsų sodai“, vėliau užsisakinėjo žurnalą „Rasos“. Dabar gausi jų kolekcija saugoma mūsų namuose“, – apie paveldėtą botaninę periodiką ir aistrą gėlėms atvirauja Živilė.

lelijų veislės
‘Hight Tea‘

Sugalvojo, kaip apsaugoti nuo graužikų

Tad kokia gi šių lelijų grožio paslaptis? „Priežiūrai neskyriau daug dėmesio, tik kruopščiai jas pasodinau, – iškart atsako Živilė. – Pabarsčiau pavasarį pelenų ir atsargiai supurenau dirvos paviršių. Jos tikrai nereikalauja kažkokios didelės priežiūros. Todėl jas auginti labai paprasta.“

Orienpet (O. T.) lelijų, dar vadinamų „medžių lelijomis“, svogūnėlius ji apie 5 min. pamirkė silpname kalio permanganato tirpale, po to pasodino į plastikinius 7–8 l vazonus, prieš tai jų dugne padariusi dideles skyles.

„Žemės mišinį darėm iš biohumuso, komposto, pelenų ir žemės, į kurią paskui užkasėm vazonus. Iškasusios duobes, į jas įpylėm žvyro sluoksnį, kad būtų geras drenažas, nes mamos sodyboje priemolis“, – patirtimi dalijasi lelijų augintoja.

Šiose duobėse ir užkasė vazonus su lelijų svogūnėliais. Kodėl svogūnėlių nesodino tiesiai į žemę, pašnekovė lengvai paaiškina: „Taip jie apsaugoti nuo graužikų ir gerai atlaiko žiemos šalčius. Paprastai lelijų svogūnėlius rekomenduojama sodinti apie 15 cm gylyje, bet manieji pasisodinti šiek tiek giliau.“

lelijų veislės
‘Conca D‘or‘

Ž. Kiverytė pastebi, kad lelijos mėgsta lengvą, derlingą, laidžią dirvą, saulėtą vietą, bet pakenčia ir nedidelį pavėsį. Saviškėms parinko vietą, kur gautų kuo daugiau rytinės saulės šviesos.

Šių lelijų lapai ilgai išlieka gražūs, tad gėlininkė neskuba nupjauti stiebų, tik nukerpa nužydėjusius žiedynus ir dar kartą pabarsto pelenais, supurena dirvą. „Manau, kad taip lelijos svogūnas sukaupia daugiau energijos kitų metų žydėjimui“, – paaiškina ji ir patikslina, kad žiemai šių gėlių niekada nedengia.

Vis tik atrodo neįtikėtina, kaip per 2,5 m užaugančios lelijos galėtų atlaikyti stipresnį vėją. Pasak pašnekovės, per tuos trejus metus, kai augina šias aukštaūges, nė viena nelūžo. Medėjančioms lelijoms būdingas palyginti stambus ir labai tvirtas kamienas. Su žirklėmis kirpti gėlę, jei užsimanytumėte tokią kam nors padovanoti, Živilė nerekomenduoja, nes vargiai pavyks – geriau iš karto pasirūpinti aštriu sekatoriumi.

Aukštos lelijos tinka ir fonui

Lelijų lysvėse Ramoniškių kaime žiedus ir aromatus skleidžia ir ‘Pretty Woman‘, ‘High Tea‘, ‘Honey Moon‘, ‘Regale‘, ‘Regale Album‘, ‘Mister Cas‘, ‘Purple Lady‘, ‘Purple Prince‘, ’On Stage‘ ir nemažai kitų veislių. Kadangi jos žydi skirtingu laiku, Živilė džiaugiasi, kad tai leidžia ilgiau džiaugtis jų grožiu. „Tokia gausi žiedų, spalvų ir formų įvairovė. Jos skiriasi net aromatu!” – susižavėjimo gėlėmis neslepia ji.

lelijų veislės
Aukštaūgės medėjančios lelijos ir rudenį ilgai išlaiko dekoratyvius lapus, tad net nuvytus žiedams, jos lieka dekoratyvios.

Sodinant gėles vis tik svarbu ne tik parinkti augimui tinkamas sąlygas, bet ir atrasti vietą gėlyne, kur atsiskleistų visas augalo grožis. Šių lelijų universalumas tinka įvairiems želdinimo stiliams. Jos dera ir su žydinčiais, ir su daugiamečiais lapiniais augalais, dekoratyvinėmis žolėmis, smilgomis.

Živilė apgailestauja, kad augindama daug įvairių lelijų veislių, neturi galimybės gražiai suderinti jų spalvas, todėl norintiems sodyboje pasodinti šių „medžių lelijų“, rekomenduoja įsigyti mažiau veislių, bet rinktis spalviškai tarpusavyje derančias.

„Šios lelijos pasižymi labai sveikais žaliais lapais visą sezoną ir net vėlyvą rudenį, todėl tinka kaip fonas žemesniems augalams. Priešais lelijas su mama pasodinom vienspalvių ežiuolių, šilokų ir kalninių pušelių ‘Sherwood Compact‘. Svarstome, kompoziciją dar praturtinti ‘Caradona‘ veislės šalavijais“, – pasakoja lelijas įsimylėjusi Živilė.

 

Živilės KIVERYTĖS nuotr.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...