Columbus +18,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024
Columbus +18,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024

Lenkai skaičiuoja nuostolius
Kukurūzų laukas po potvynio. Socialinių tinklų vaizdo įrašo stopkadras

Lenkai skaičiuoja nuostolius

2024/09/17


Silezijos vaivadijoje dėl potvynių ūkininkai toliau patiria rimtų nuostolių, tačiau šie nuostoliai nėra tokie dideli kaip Žemutinėje Silezijoje ir Opolėje, - sakė Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministras Czeslaw Siekierski po Katovicuose įvykusio susitikimo su ūkininkais. Tuo metu Žemės ūkio viceministras Stefanas Krajewskis paskelbė, kad nuo potvynio nukentėjusiems ūkininkams bus suteikta skubi pagalba. Vyriausybė taip pat kreipsis į Europos Komisiją dėl ES lėšų kompensacijai gauti.

Dabartinė padėtis

„Žala žemės ūkiui didelė. Stebime ir vertiname situaciją pietiniuose Lenkijos regionuose. Planuojame didinti lėšas nuostolių fondui, kad efektyviau remtume nuo nelaimių nukentėjusius ūkius. Turime užtikrinti žemės ūkio gamybos stabilumą“, – per šiandieninį susitikimą sakė ministras Cz. Siekierskis.

Ministras akcentavo, kad esant dabartinėje situacijoje Lenkijoje svarbu nustatyti nukentėjusias vietoves, taip pat žemės ūkyje naudojamas žemes, kurios pateko į potvynių zoną.

„Sunkiomis potvynio sąlygomis žemės ūkyje turime veikti įvairiais frontais. Siekiame kompleksinių sprendimų, kaip krizinėse situacijose geriau tvarkytis su vandens sukeltais padariniais “, – sakė ŽŪM vadovas.

Gali pasinaudoti parama

Žemės ūkio viceministras S. Krajevskis, žurnalistų paklaustas apie pagalbą ūkininkams, sakė, kad šiuo metu jie gali pasinaudoti parama, teikiama visiems nukentėjusiems žmonėms.

„Žinoma, ūkininkai taip pat gali pasinaudoti pagalba, kuri tiekiama visiems. Iš pradžių tai yra 10 000 zlotų, t. y. 8 000 zlotų socialinės paramos ir 2 000 zlotų iš potvynių fondo. Be to, skiriama 100 000 zlotų ūkinių pastatų rekonstrukcijai ir renovacijai. Dar 200 000 zlotų skirta namų statybai“ – sakė viceministras.

Jis pridūrė, kad tai yra „pirmieji pinigai“, kurie atiteks ūkininkams, nes netrukus Lenkija kreipsis į ES dėl išmokų visiems nukentėjusiems ūkininkams: „Stengsimės panaudoti ES lėšas. Pavasario šalnų atveju pavyko gauti pinigų iš ES biudžeto, todėl lygiai taip pat kreipsimės į Europos Komisiją ir šiuo atveju“ – pažymėjo jis.

Žurnalistui paklausus, ar bus kompensuojami visi nuostoliai, principu „praradau 5 karves ir gavau 5 išmokas“, viceministras atsakė: „Žinoma, ieškosime geriausių įmanomų sprendimų, neatmetame iš šio principo, tačiau svarbiausia, kad kompensacijos tiesiogiai atitektų ūkininkams. Taip pat bus galima kreiptis ir dėl paskolų su mažomis 1-2 procentų palūkanomis, mokesčių lengvatų, atleidimo nuo nuomos ar žemės ūkio mokesčio“.

Nepatikima statistika

Ministras Cz. Siekierskis priminė, kad šios dienos susitikimas yra susitikimų su ūkininkais ir atskirų vaivadijų Žemės ūkio rūmų atstovais tęsinys.

„Reikia kalbėtis, nes žemės ūkis reiškia aprūpinimą maistu. Norime įvesti pokyčius, kurie būtų naudingi ūkininkams ir jų neribotų“, – sakė ministras.

Be to, ministras priminė, kad dabartinė Centrinės statistikos tarnybos (GUS) duomenų rinkimo sistema yra netinkama ir ją reikia atnaujinti: „Mūsų statistika, pavyzdžiui, dėl grūdų atsargų būklės, nepatikima. Įvairių institucijų vertinimai šioje srityje labai skiriasi, tame tarpe ir dėl inventorizacijos apskaitos trūkumo privačiuose sandėliuose. Turime stengtis keisti faktinės žemės ūkio padėties vertinimo tvarką“.

„Mūsų tikslas – sukurti įstatymą, kuris reglamentuotų klausimus, susijusius su žemės ūkio paskirties žemės nuomos sutartimis, kad nekiltų formalių problemų, įskaitant ir galimybę gauti subsidijas“, - kalbėjo ministras.

Ūkininkų protestai

Ministras taip pat išskyrė problemas, su kuriomis pastaraisiais metais susiduria Lenkijos ūkininkai. Dėl to kilo daugybė žemės ūkio darbuotojų protestų ne tik Lenkijoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje (ES).

Pagrindinės problemos buvo žemas žemės ūkio gamybos pelningumas, nulemtas aukštų energijos, trąšų ir žemų grūdų kainų.

„Turime atsiminti, kad šias kainas didžiąja dalimi lemia pasaulinės rinkos, kurias sukrėtė karas Ukrainoje“, – pažymėjo ministras Cz. Siekierskis.

Pasak jo, neprotingi Europos žaliojo kurso reikalavimai taip pat apsunkino ūkininkus: „Pirminės žaliojo kurso nuostatos, įtvirtintos ankstesnės vyriausybės, lėmė žemės ūkio gamybos sąnaudų ir administracinės naštos didėjimą Europos ūkininkams“, – sakė ŽŪM vadovas ir priminė, jog Lenkijos ir Europos šalių ūkininkų protestai kaip tik dėl to ir kilo. Tačiau, esą ministro Pirmininko Donaldo Tusko bei Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen iniciatyvos leido žaliąjį kursą paversti pozityviu žemės ūkio žaliuoju susitarimu.

Potvynis. Reikėjo gelbėti ir gyvūnus augintinius. Socialinių tinklų vaizdo įrašas.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis