Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Lenkijos obuoliai ir toliau tiekiami Rusijai?

2023/10/17


Specializuotas sodininkystės verslo informacijos ir analizės internetinė platforma, kurią remia Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), tvirtina, kad lenkiški obuoliai ir toliau keliauja į Rusijos rinkas.

Įtampa tarp Ukrainos ir Lenkijos dėl žemės ūkio produktų eksporto neslūgsta. Prie to prisidėjo neseniai tarptautinės platformos analitikų paskelbta informacija.

Pasak „EastFruit" analitikų, lenkiški obuoliai ir toliau tiekiami šalies agresorės vartotojams, nors tuo pat metu Lenkijos ūkininkai reguliariai reikalauja uždrausti maisto produktų importą iš Ukrainos.

Analitikų vertinimu, nepaisant ES draudimo, per šių metų pirmąjį pusmetį Rusijos rinką pasiekė 50–70 tūkst. t lenkiškų obuolių. Eksporto į Rusiją draudimą augintojams ir prekybininkams esą padeda apeiti Kazachstanas ir Baltarusija, kurios yra vadinamosios Eurazijos ekonominės sąjungos narės. Į šias šalis prekėms iš ES kelias nėra uždarytas. Tuo naudojantis pakeičiami produktų kilmės šalies dokumentai. Kazachstane ar Baltarusijoje tai nėra teisėta, tačiau reguliavimo institucijos į tokią veiklą žiūri pro pirštus. „Pilkąjį importą“ skatina ir pati Rusija.

„EastFruit“ analitikų teigimu, to, kas vyksta, negalima pavadinti reeksportu: „Mūsų turima informacija, tiekėjai puikiai žino ir supranta, kad obuoliai skirti Rusijai, tačiau siekdami užsidirbti pinigų užmerkia akis į tai, kad maitina agresorių. Be to, jie daro viską, ką gali, kad nuslėptų šį faktą nuo visuomenės“.

Oficialiais Lenkijos užsienio prekybos statistikos duomenimis, per šių metų pirmąjį pusmetį Lenkija į Kazachstaną eksportavo 43,2 tūkst. t šviežių obuolių, o į Baltarusiją – 26,5 tūkst. t. Tai beveik 15 proc. bendro Lenkijos eksportuotų obuolių dalis.

Kiti obuolių importo iš Lenkijos lyderiai buvo Rumunija, kurios importo apimtis siekė 47,8 tūkstančio tonų, Egiptas – 36,7 tūkstančio tonų, ir Indija, kuri įsigijo 25,3 tūkstančio tonų lenkiškų obuolių. Taigi galime daryti išvadą, kad Lenkijos obuolių augintojų pajamos ir toliau labai priklauso nuo tiekimo į Rusijos rinką.

„EastFruit“ analitikų informacija pasiekė ir Lenkijos visuomenę. Informacija, paskelbta sodininkystės portale, sulaukė piktų komentarų, esą tai yra konkurentų ukrainiečių darbas.

 

ŪP portalo inf.

Asociatyvi ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis