Violeta LIUKAITIENĖ „ŪP“ korespondentė
Nors Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba jau prieš savaitę uždraudė kiaulienos įvežimą į Lietuvą iš rytinės Lenkijos pasienio dalies, kur buvo aptiktas afrikinio kiaulių maro užkratas, „Ūkininko patarėjo“ korespondentė žurnalistinio eksperimento metu įsitikino, kad lengvaisiais automobiliais per valstybės sieną galima pervežti bet kokią mėsytę.
Turgus – pilnas lietuvių Šį kartą mūsų kelias nuvedė į Suvalkus, kurie tarsi ir nepriklauso probleminei teritorijai, tačiau čia mėsa patenka iš visų aplinkinių Lenkijos vaivadijų ūkių. Mėsos daug, ji atrodo labai šviežia ir, svarbiausia, pigi. Dar daugiau turgaus aikštelėje automobilių lietuviškais numeriais. Tautiečiai į juos atsineša ne po vieną pilną maišą prekių, ir ne tik mėsos. Tačiau aplink kiaulieną vaikščioja gausiausi būriai. Pardavėjai malonūs ir baimė, kokia gi kalba reikės susikalbėti ir išaiškinti, ką pirksime, išgaruoja kaipmat – visi jie arba kalba lietuviškai, arba bent jau supranta, ko prašai. Kaip gi nepramoksi kalbos, kai tai padeda parduoti prekę? Dauguma užrašų, nuorodų, reklamų ne tik turguje, bet ir parduotuvėse – lietuvių kalba. O ką jau kalbėti apie kainas. Net ir zlotais užrašytos kainos yra mažesnės nei Lietuvoje, tačiau turint galvoje palankų kursą (1 litas – maždaug 0,8 zloto), jos dar sumažėja. Pavyzdžiui, karbonadas su kaulu – 8 zlotai, be kaulo – 12, sprandinė – 9, faršas – 6, šoninė – 7, kumpis – 10, šonkauliukai – 6 zlotai. Kainos įvairiose vietose svyruoja keliais zlotais. Už tą patį karbonadą be kaulo kitur gali tekti paklot 17 zlotų, tačiau išvertus į litus ir tai yra nebrangu – apie 13-14 litų. Panašus kainų santykis, palyginti su lietuviškomis, perkant ir kitas prekes – žuvis, daržoves, perdirbtą mėsą, pieno produktus. Dėl to čia ir pilna lietuvių. Ir kuo daugiau pirksi, tuo labiau apsimokės. Ar nebijo tautiečiai į Lietuvą parvežti afrikinio kiaulių maro? „Žmonėms juk nekenkia, - sako marijampolietis Kazimieras. – O patys kiaulių nelaikome, gyvename mieste, tai ką mes galime užkrėsti?“ Užkrato rado šernų mėsoje, o ne kiaulienoje“, - antrino jo žmona.
Ir parduotuvėse gausu tautiečių
Jauna kauniečių pora su vaikučiais į Lenkiją apsipirkti atvažiuoja dažnai. „Apsimoka, – sako. – Taigi čia viskas pigiau. Apsiperkame kokiam mėnesiui, – pasakoja Evaldas. – Bet čia mėsos neperkame, tik turguje. Čia nebrangu, bet ten dar pigiau.“ Ar nebijo dabar tą mėsą vežti į Lietuvą, juk uždrausta iš pasienio rajonų įvežti? Apie draudimus jauna pora nebuvo girdėjusi. „Kodėl turėtų stabdyti mūsų automobilį, - nustebo. – Ką, mes kontrabandą vežame?“
Kita kaunietė Natalija žinojo, kad negalima įvežti į Lietuvą kiaulienos. „Tai negi tikrins ir lengvuosius automobilius?“ – klausė. Ji suprato, kad bus stabdomi tik krovininiai automobiliai, kurie mėsą veža į mūsų šalies turgus.
Vyresnių žmonių pora, kone su kaupu prikrovusi prekių vežimėlį, tik juokėsi: „Matote, kiek perkam, kai ko Lietuvoje net paragauti negalėtume, o čia – pilnas vežimas“, - džiaugėsi moteris. O jeigu Lietuvoje sustabdę muitininkai ar Maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai atims mėsytę? „Negali, - protestavo šeimos galva. – Jeigu jau parduotuvė parduoda, vadinasi, mėsa gera, patikrinta, tai kodėl atimti? Tegu gaudo tuos, kurie nelegaliai ką nors veža. Pažiūrėkite, kiek cigarečių įveža, tuos tegu ir gaudo. Pridaro visokių nesąmonių, argi sukontroliuos visus, pažiūrėkite, kiek mūsų čia privažiavę. Tai ką, visus ir stabdys? Tai čia taip kovoja su tuo kiaulių maru?“
Stabdo tik krovininius automobilius Su savo turguje pirkta mėsyte taip pat artėjame prie Lenkijos-Lietuvos pasienio. Šeštadienis, ramu, automobilių palyginti nedaug. Sustabdytos dvi ne maistą gabenančios krovininės mašinos, išvažiuojančios iš Lietuvos. Bandome įsivaizduoti, kad tuoj tuoj pasivys koks nors tarnybinis automobilis su mėlynu švyturėliu ir palieps atidaryti bagažinę, iškrės krepšius, ras mūsų kiaulienos kumpį, karbonadą ir turėsime rašyti pasiaiškinimą, kodėl vežame į Lietuvą, kai yra draudžiama. Kuriame planus, ką sakysime – kad vežame iš toliau, ne iš pasienio zonos (juk kaip patikrintų?), o gal meluotume, kad nežinojome, kaip antai tas jaunas kaunietis. Tačiau mūsų automobilis niekam neįdomus, todėl įvažiuojant į Lietuvos Respublikos teritoriją patys sustojame ir fotografuojamės su krepšiais, kurie pilni kiaulienos. Už kelių šimtų metrų stovi muitininkų automobilis. Privažiuojame patys. Įdomu juk, ar jie čia stovi ir dėl vežamos mėsos? Pareigūnai mielai bendrauja. Taip, jie čia ir dėl gabenamos kiaulienos. Tačiau stabdo tik krovininius automobilius. „Ką jau ten stabdyti lengvuosius, žinote, kiek jų perdien pravažiuoja? – pasakoja. – Be to, jeigu jau ką ir gabena, tai dažniausiai naktį, darbo dienomis, o šiandien šeštadienis, automobilių nedaug.“ Suprantama, kad kiekvieno automobilio nepatikrinsi. Ir neverta, ir nėra tiek pajėgų. „Tikrinam tik „šaldytuvus“, - sako muitininkas. Kaip tik toks ir kerta sieną, o pašnekovo kolegė nuskuodžia jo stabdyti. Ant „šaldytuvo“ šono užrašas skelbia, kad vežamas alus. „Maža kas užrašyta, – sako pareigūnas, – čia visko gali būti.“ Tačiau automobilio vairuotojas pasirodė sąžiningas, vežė tai, kas ir priklauso, todėl pretenzijų jam muitininkė neturėjo. Per savaitę, kai galioja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos draudimas įvežti iš Lenkijos rytinio pasienio kiaulieną, muitininkai nesulaikė nė vieno tokio pažeidėjo. Kauno teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių skyriaus viršininkas Danas Pranckevičius sako, kad Lietuvos muitinės mobiliųjų grupių ekipažai Lazdijų-Seinų ir Marijampolės-Suvalkų keliuose prie Lietuvos-Lenkijos sienos dirba nuo vasario 26 d. „Mūsų pareigūnų teigimu, kiaulienos produktų įvežama labai mažai, daugiau paukštienos, – sakė D. Pranckevičius. – Per šį laikotarpį užfiksuota apie 20 mėsos įvežimo atvejų, visi, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovų teigimu, iš nepavojingų rajonų. Mėsos gabenimo taisyklių pažeidimų neužfiksuota.“ Taip pat pareigūnai pastebi, kad įvežamos mėsos kiekis labai sumažėjęs. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius prieš savaitę sakė, kad siekiant užkirsti kelią iš užkrato zonos Lenkijoje gabenamai kiaulienai bus tikrinami į Lietuvą įvažiuojantys automobiliai. Akivaizdu, kad ši priemonė nebus iš radikaliausiųjų kovojant su afrikiniu kiaulių maru Lietuvoje. Mėsa į Lietuvą vežama daugiausia iš kitų rajonų, o lengvųjų automobilių tikrai neįmanoma sukontroliuoti. Taigi eilinį kartą persistengta.
Peržiūrėti visą numerį galite ČIA