Columbus +6,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025
Columbus +6,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Negana AKM – prisidėjo dar ir MLL

2025/01/17


Lenkijos ūkininkai iš Olesno rajono kovoja su naujais iššūkiais, susijusiais su afrikiniu kiaulių maru (AKM) ir mėlynojo liežuvio liga (MLL). Kaip jie susidoroja su apribojimais ir su tuo susijusiomis išlaidomis?

Kaip praneša tygodnik-rolniczy.pl, Opolės veterinarijos rūmų organizuotas susirinkimas pritraukė Olesno rajono ir aplinkinių miestelių ūkininkus. Pagrindinė tema buvo biologinio saugumo reikalavimų užtikrinimas dviejų grėsmių – afrikinio kiaulių maro ir mėlynojo liežuvio ligos – kontekste.

Priminsime, kad pavojingų gyvulių ligų valdymui visoje ES taikomos vieningi reikalavimai, pagal užkrato rizikos lygį skiriamos trys apribojimų zonos. Pirmojoje (mėlynojoje) zonoje apribojimai prekybai gyvais gyvuliais ir eksportui netaikomi; jie taikomi antrojoje apribojimų zonoje (rožinėje), o griežčiausi – trečiojoje (raudonojoje). 

AKM Opolės regione

AKM virusas, cirkuliuojantis šernų populiacijoje, lėmė, kad dvi komunos – Olesno ir Dobrodzien – buvo įtrauktos į vadinamąją rožinę apribojimų zoną. Šių apribojimų įvedimas ne tik apsunkina ūkininkų gyvenimą, bet ir sukuria papildomų išlaidų. Gyvulių augintojai skundžiasi ir pertekline biurokratija. Vienas vietinis ūkininkas, laukantis 45 kiaules, pasakojo dar labai rimtai žiūri į saugumo reikalavimus ir juos vykdo:

„Ketverius metus vykdome biosaugą – turime kilimėlius prie įvažiavimų bei išvažiavimų, o taip pat net automobilių įvažiavimų registrus. Šiandien mums galioja tik papildomas biologinės saugos planas, kuris taip pat yra pas rajono veterinarijos gydytoją ir laukiame jo patvirtinimo“.

Mėlynosios zonos

Dėl MLL galvijų ir avių augintojai patiria daugybę suvaržymų, pirmiausia dėl gyvūnų pervežimo.

Kaip aiškina veterinarijos gydytojas, prasta padėtis Olesno rajone susidarė dėl mėlynųjų zonų, į kurias patenka ūkiai apie 150 kv. km spinduliu nuo ligos epicentro.

„Tai tipiška ekonominė liga. Žmonėms tai nepavojinga, galvijai ja dažniausiai serga be simptomų, avims ir ožkoms simptomai būna dažnesni ir šiek tiek sunkesni“, – aiškino Sebastianas Konwantas. – „Tačiau yra reikalavimai veisėjams, kurių gyvūnai yra ligos paveiktose zonose. Perkeldami galvijus į skerdyklą ar į kitą ūkį, šie ūkininkai, pateikę prašymą ir sumokėję žyminį mokestį, administraciniu sprendimu turi gauti rajono veterinarijos gydytojo leidimą“.

Papildomos išlaidos

Galvijų augintojai turi atsižvelgti į papildomas kraujo ir paukščių gripo  (PGR) tyrimų išlaidas. Kaip apskaičiavo vienas iš susitikimo dalyvių, PGR paraiškos mokestis yra beveik 130 zlotų plius kiti mokesčiai. Išlaidos nėra didžiulės, tačiau visa ši biurokratija yra didelis nepatogumas ūkininkams.

Kiaulių augintojai praneša apie panašias problemas . Ūkininkai baiminasi, kad išplėtus rožinę apribojimų zoną dar labiau padidės gamybos sąnaudos.

„Jei sprendimas perkelti gyvulius yra neįgyvendintas, nes laiku neatvykstate į skerdyklą, turite kreiptis dėl naujo sprendimo. Tai ne tik sugaištas laikas, bet ir papildomos išlaidos“, – piktinosi iš Kędzierzyn-Koźle rajono atvykęs ūkininkas.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis