Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Lietuva pasaulį stebina kulinariniu paveldu

2016/01/16


„Žaliosios savaitės“ šeimininkui Vokietijos žemės ūkio ministrui Christianui Schmidtui kaip svetingumo simbolį Lietuvos delegacijos vadovė ministrė Virginija Baltraitienė įteikė duonos kepalą.

Vakar Vokietijos sostinėje, didžiausiame parodų centre „Messe Berlin“ prasidėjo populiariausia pasaulyje žemės ūkio, maisto ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2016“ („Grüne Woche 2016“). Devyniasdešimtmetį šiemet švenčiantis renginys išaugo iš Vokietijos žemės ūkio darbuotojų susitikimo ir tapo pasauliniu žemdirbių pasirodymu – į tarptautinę parodą viso pasaulio ūkininkai ir žemės ūkio produkcijos perdirbėjai atveža vartotojams įvertinti naujausius ir geriausius savo gaminius. Nuo 1991-ųjų „Žaliojoje savaitėje“ dalyvaujanti Lietuva šiemet pasaulį stebins laiko patikrintu kulinariniu paveldu – beveik visų gaminių, kuriuos pristatys mūsų ūkininkai, receptūros paveldėtos iš senolių ir turi tautinio paveldo sertifikatus. Kartu su ūkininkais parodoje savo gaminius pasauliui pristato ir didžiausios šalies žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmonės. Lietuvos delegacijai „Žaliojoje savaitėje“ vadovauja žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Pasveikino parodos šeimininkas „Žaliosios savaitės“ rengė­jai šiemet tikisi sulaukti apie pusės milijono lankytojų – savo produkciją Berlyne didžiausiame 26 parodų centre pristato daugiau kaip 1500 dalyvių iš 70 pasaulio šalių. Lietuva savo stendą įkūrė aštuntoje salėje. Nuo ankstyvo ryto prie jo jau būriavosi smalsuoliai – vokiečiai seniai suprato, kad mūsų šalies žemdirbiai naudoja tik vietines žaliavas ir didelį dėmesį skiria ekologijai. Kuo toliau, tuo labiau visam pasauliui rūpi natūralumas, todėl kiekvienoje parodoje vis daugiau dėmesio skiriama atsinaujinantiems energijos šaltiniams, vietiniams ištekliams, ekologinei gamybai, kaimo plėtrai ir sodininkystei. Vienas pagrindinių šios pasaulinį atgarsį sukeliančios žemės ūkio ir sodininkystės parodos akcentų – tarptautinis forumas „Kaip išmaitinti miestus: žemės ūkis ir kaimo vietovės urbanizacijos amžiuje“. Jame susitiks septyniasdešimties šalių žemės ūkio ministrai. Pirmoji „Žaliosios savaitės“ diena išsiskyrė intensyviais politikų susitikimais. Nuo pat ryto Lietuvos stende aštuntoje salėje svečių laukė su gausia delegacija atvykusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Žinia, kad netrukus mūsų šalies delegacijos ir Lietuvos žemės ūkį pristatančių ūkininkų bei žemės ūkio produkcijos perdirbėjų atvyks pasveikinti Vokietijos žemės ūkio ministras Christianas Schmidtas, privertė suklusti ir žurnalistus. Ir ne be reikalo: Christianui Schmidtui aplankius Lietuvos stendą, paragavus skilandžio, girą užkandus lietuvišku sūriu, prasidėjo tikrasis „Žaliosios savaitės“ šurmulys. Lietuviai mokėjo nustebinti Vokietijos žemės ūkio ministrą – įteikė jam didžiulį juodos duonos kepalą, Pasvalyje iškeptą UAB „Saimeta“ kepėjų. Unikaliais mūsų krašto žemdirbių gaminiais bei kokybiška žemės ūkio perdirbimo pramonės produkcija domėjosi daugelio šalių delegacijos. Vakar ministrė V. Baltraitienė susitiko su Švedijos, Nyderlandų Karalystės, Japonijos, Moldovos, Latvijos, Estijos, Juodkalnijos, Gruzijos ir kitų šalių žemės ūkio ministrais, aptarė dvišalius bendradarbiavimo klausimus bei žemės ūkio produkcijos eksporto problemas. „Daugelio šalių žemdirbiams kyla tų pačių problemų, kaip ir Lietuvos ūkininkams. Olandijos – ES pirmininkaujančios šalies prioritetas yra toks pats kaip ir mūsų – sutvarkyti maisto gamybos grandinę taip, kad vienodai pasiskirstytų pajamos tarp žemdirbio, perdirbėjo ir prekybininko. Todėl su daugelio šalių ministrais tariamės, kaip skatinti ūkininkus pačius perdirbti produkciją, kad pateiktų ją, kaip sako Moldovos žemės ūkio ministras, nuo šakės iki šakutės“, – „ŪP“ sakė ministrė V. Baltraitienė.

Mokame priimti svečius Kol politikai diskutavo, delegacijų nariai kalbino mūsų šalies ūkininkus, ragavo ir gyrė kaimiškus skanėstus ir gėrimus, rinkosi unikalius rankų darbo Lietuvos ūkininkių draugijos bei Vilniaus tautodailininkų papuošalus bei aksesuarus, susidomėję klausėsi Kaimo turizmo asociacijos narių kvietimų atvykti pailsėti į gražiausiuose gamtos kampeliuose įsikūrusias, senąsias tradicijas ir amatus puoselėjančias mūsų kaimo turizmo sodybas. Be jokios abejonės, „Žaliosios savaitės“ karaliumi mūsų šalies stende tapo garantuoto tradicinio gaminio statusą pelnęs ir specialiu ES ženklu paženklintas tradicinis lietuviškas skilandis – jį į parodą atgabeno Audronės Žilienės įmonė iš Raseinių. Skilandžiui deramą kompaniją sudarė nė kiek ne prastesni, pagal senąsias lietuviškas receptūras rūkinami lašiniai, kumpeliai, dešros ir dešrelės, nugarinė bei šoninė – visko išragauti nesugebėjo net didžiausi gurmanai. Sūrimui nuplauti labai tiko tradicinė lietuviška gira, kurią Pakruojyje gamina Algis Grigonis. Mėgstantiesiems stipriau rūpėjo paragauti pagal aukštaitiškas tradicijas virto „Šinkorių“ alaus, o patys išrankiausieji gyrė naujausią pakruojiškio gaminį – „Gurmanų“ alų. Tikru atradimu parodos lankytojams tapo rokiškėnės Laimutės Sadauskienės pasirodymas – ūkininkė jau antrus metus iš eilės „Žaliojoje savaitėje“ kepa šakočius, bet smalsuoliai nuo jos ir šiemet neatitraukia akių. Laimutė juokėsi, kad visi nori paragauti dar šilto gaminio, tačiau kantrybės sulaukti, kol šakotis iškeps, užtenka tik vienam kitam – parodoje tiek visko daug, kad sunku ilgam apsistoti vienoje vietoje. Nekantriausiems L. Sadauskienė siūlė pasivaišinti meduoliniais grybukais – burnoje tirpstantis skanėstas taip pat turi tautinio paveldo sertifikatą. Tikrą palaimą savo gomuriui padovanojo tie lietuviškos produkcijos gerbėjai, kurie ilgiau apsistojo prie medumi ir įvairiais jo mišiniais bei natūralaus vaško žvakėmis nukrauto bitininko Eriko Augustinavičius stalo. Kėdainiškis svečius vaišino nepaprasto skonio lietuvišku midumi. Niekur neskubėję jį galėjo palyginti su Prienuose UAB „Lietuviškas midus“ gaminamu „Stakliškių“ midumi, nektaru „Suktinis“ ir pačiu naujausiu šios įmonės gaminiu – pilstomu 6 laipsnių stiprumo midumi. Kaip tik toks, sako, ir buvo tikras senovinis lietuviškas midus. Nė vienas svečias nuo Lietuvos stendo nepasitraukė alkanas ir ištroškęs – ką jau ką, o lietuviai savo svečius priimti ir pamylėti moka. Pirmoji „Žaliosios savaitės“ diena parodė, kad unikalūs Lietuvos ūkininkų gaminiai Europoje jau daug kam žinomi ir vertinami, o svarbiausia – jie įdomūs ir pasauliui.

Daiva BARTKIENĖ „ŪP“ specialioji korespondentė Vokietijoje

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis