Columbus +0,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +0,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Lietuvai reikšmingos kultūros vertybės užsienyje

2023/07/06


Lietuvai reikšmingų kilnojamųjų kultūros objektų, esančių užsienyje, sąraše – apie 1000 vertybių. Ką mes žinome apie jas?

Lietuvos kultūros vertybės, esančios užsienyje, apibrėžiamos kaip lietuviškos kilmės kultūros vertybės, turinčios didelę kultūrinę vertę, pavogtos ar neteisėtai išvežtos iš Lietuvos ir kitais pagrindais atsidūrusios užsienyje; nelietuviškos kilmės kultūros vertybės, legaliai tapusios Lietuvos valstybės, savivaldybių, fizinių ar juridinių asmenų nuosavybe ir prieš jų valią išvežtos iš Lietuvos; kultūros vertybės, sukurtos ar sukauptos Lietuvos fizinių ar juridinių asmenų už Lietuvos valstybės ribų (išeivija, tremtis).

Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieškos chronologija apima laikotarpį nuo XIV a. pabaigos iki Lietuvos buvimo svetimos valstybės sudėtyje pabaigos (1990 metų), kai iš dabartinės Lietuvos teritorijos buvo pavogtos ar neteisėtai išvežtos, teisėtais ir kitais pagrindais užsienyje atsidūrė Lietuvos kultūros vertybės. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kaupia ir sistemina informaciją apie žinomas, užsienyje esančias Lietuvos kultūros vertybes.

Šiuo metu Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, sąraše yra daugiau kaip 1000 objektų, kurie saugomi kitų šalių archyvuose, muziejuose, universitetuose, bibliotekose. Šių vertybių sąraše galime rasti itin platų spektrą vertybių: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės laikų dokumentus, įtakingiausių šeimų atstovų karinę ekipiruotę, paveikslus, graviūras, Lietuvos Metriką, bibliotekų archyvus, išeivijos palikimą bei kitą.

Kultūros paveldo departamentas (KPD) skelbia Lietuvai reikšmingų kilnojamųjų kultūros objektų, esančių užsienyje, sąrašą. Jis nėra baigtinis, nuolat tikslinama, ieškoma informacijos, pildoma. Daugiausia vertybių yra JAV ir Rusijoje.

 

KPD informacija

Valdovų rūmų archyvo nuotraukoje – Jadvygos Jogailaitės (1513–1573) brangenybių dėžutė, sukurta 1533 m. Vokietijoje. Saugoma Sankt Peterburgo valstybiniame Ermitažo muziejuje. Tai vienas įspūdingiausių Renesanso epochos auksakalystės meno kūrinių Europoje (auksinė, puošta brangakmeniais ir perlais). 2013 m. eksponuota Lietuvoje, Valdovų rūmuose.

Dalintis