Columbus +21,3 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 4 Geg 2024
Columbus +21,3 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 4 Geg 2024

Lietuviai jau vėl traukia į Lenkiją

2022/07/02

Maisto prekės ir paslaugos Lietuvoje brango bene labiausiai visoje Europos Sąjungoje (ES). Ekonomistai skaičiuoja, kad beveik pusė visų gyventojų yra priversti taupyti ir ieškoti pigesnių gaminių. Būtent tokių prekių vartotojai randa vos kirtę Lietuvos-Lenkijos sieną.  Čia vėl pastebimas pirkėjų iš Lietuvos suaktyvėjimas.

lenkija, maisto produktai, pigus

Pavasarį puolė turistauti

Šiaulių banko kasdienės bankininkystės direktorius Andrius Kamarauskas skaičiuoja, kad šiemet, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, labiausiai augo lietuvių išlaidos viešbučiuose (183 proc.), restoranuose (154 proc.), drabužių (119 proc.) ir baldų parduotuvėse (71 proc.).

„Šios kategorijos buvo ypatingai paveiktos karantino, tad jį panaikinus fiksuotas šuolis. Be to, pradėjus augti kainoms, lietuviai suskubo įsigyti didesnes prekes, tokias kaip baldai, mažesnėmis kainomis svetur, o tai dar labiau įsuko infliaciją“, – sako ekspertas. Šiemet gyventojai taip pat gerokai daugiau išleidžia degalams (52 proc.), remonto prekėms (45 proc.), odontologams (40 proc.), automobilių detalėms (39 proc.) bei vaistinėse ir elektronikos parduotuvėse (27 proc.).  Labiausiai (28 proc.) mažėjo išlaidos kurjerių paslaugoms. 18 proc. smuko ir išlaidos mažesnėse specializuotose parduotuvėse.

Važiuoja kur pigiau

Lietuviai nepamiršo ir Lenkijos. Pas kaimynus – vis dar pigiau, tad auga tiek atsiskaitymų dažnumas, tiek išleidžiamos sumos. Šiaulių banko duomenimis, per pirmus penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, mokėjimų skaičius fizinėse vietose Lenkijoje išaugo 27 proc., o išleidžiama suma 88 proc. Tuo metu Lietuvoje atsiskaitymų skaičius išaugo 27 proc., o išlaidų suma 38 proc.

„Lenkijoje kainos taip pat auga, nepaisant vyriausybės priemonių jas stabdyti. Vis dėlto infliacija ten mažesnė nei Lietuvoje. 12-os mėnesių infliacija Lenkijoje gegužę siekė 13,9 proc. Maisto produktai brango 13,5 proc. energija 31,4 proc. Tuo metu Lietuvoje atitinkamai 18,5 proc. ir 38 proc. Be to, į Lenkiją važiuoti apsipirkti vis dar apsimoka dėl palankaus valiutos kurso. Jeigu šalies kaimynės vyriausybės infliacijos stabdymo priemonės bus pratęstos, o energijos ir žaliavų kainos išliks stabilios, kainos neturėtų smarkiai keistis pasikeisti“, – mano A. Kamarauskas.

Laiko daugiau grynųjų

Ekspertas pastebi, kad prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje žmonės ėmė grynintis daugiau pinigų. Jų per trumpą laiką išaugo 4–5 kartus. Bet jis stabilizavosi per 3 savaites ir dabar yra 28 proc. mažesnis nei pernai tuo pačiu metu.

Dar vienas pokytis, pasak A. Kamarausko, yra didesni negu pernai likučiai gyventojų sąskaitose.

„Jie buvo šiek tiek sumažėję prasidėjus karui Ukrainoje, bet greitai grįžo į anksčiau buvusį lygį. Daugelis vis dėlto linkę taupyti ir neišleisti visų gaunamų pajamų, ypač artėjant neapibrėžtumo ir šaltojo sezono laikotarpiui, kuris gali būti sudėtingas finansine prasme dėl brangstančių energetinių resursų“, – konstatuoja A. Kamarauskas.

 

KL, ELTA informacija

2022.07.02

Susijusios temos - skaitykite: Lenkijainfliacija; maisto produktai
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/04

Prezidentas įteikė apdovanojimus mamoms ir globėjoms iš visos Lietuvos

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį, Motinos dienos išvakarėse, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo 51 mamą ir globėją.
2024/05/04

Marokas – berberų, arabų ir europiečių kultūrų pynė, pasaulių kryžkelė

Ankstyvą pavasarį, kol kas mus šaltoka, maga pasižvalgyti, pabūti šiltesnėje aplinkoje. Šį kartą pasirinktas Marokas. Tikrai ne tam, kad tik padrybsoti paplūdimiuose, bet praplėsti kultūrinį, istorinį akiratį, pajusti, kaip gy...
2024/05/04

Pieno krizė: Žemės ūkio ministerija paduota į teismą

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl norminio administracinio akto teisėtumo ištyrimo. Pareiškime konstatuojama, kad COVID-19 pandemija ir Rusijos pradėtas karas U...
2024/05/04

Pažąsų kaime stiebiasi tūkstančio vynmedžių vynuogynas

Pasvalys („Darbas“). Laukai su iki horizonto besidriekiančiomis vynuogių plantacijomis ir vyninės, kuriose spaudžiamas svaigiai kvapnus vynas, – vaizdai, kurie prieš akis iškyla pagalvojus apie Prancūziją, Italiją a...
2024/05/04

Ar įmanoma atitolinti senatvę?

„Žmogus pradeda senti tą momentą, kai tik gimsta“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Miglė Tomkuvienė. Kas yra senatvė ir kaip, jei tai įmanoma, galima ją atitolinti?
2024/05/04

Pasienyje su Baltarusija vilkikai eilėje gali laukti per 100 valandų

Šeštadienio rytą Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės postų palaukimo aikštelėse, eilėse stovėjo po 750 transporto priemonių, pranešė Pasienio kontrolės punkto direkcija. Jos skaičiavimu, Medininkų pasienio...
2024/05/04

Hidrogeologai: tirdami šaltinius, daug sužinome apie požeminį vandenį

Vandens išteklių požiūriu Lietuvos padėtis, palyginti su daugeliu kitų šalių, yra gana palanki – dėl klimato sąlygų ir geografinės padėties mes turi gana stabilų ir pakankamą gėlo vandens kiekį. Be to, mes bene vieninteliai Eur...
2024/05/04

Tiroliečių atkirtis žemės ūkio paskirties žemių norintiems įsigyti užsieniečiams. Ką sakys EK?

Kai Lietuvoje prieš dešimtmetį buvo priimtas įstatymas, numatantis žemės ūkio paskirties žemės įgijimo apribojimus užsieniečiams, Europos Komisija (EK) pradėjo pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą. Taigi perteklinių saugiklių buv...
2024/05/04

„InfiRay Outdoor“ termovizorių gamykla ir atstovybė Lietuvoje

Lietuvoje gerai žinomi „InfiRay“ termovizoriai yra vaisingo bendradarbiavimo su gamintoju rezultatas. 2023 metų pabaigoje nuvykome į „InfiRay“ gamyklą norėdami savo akimis pamatyti, kaip yra gaminami šie termovizoriai.