Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Lietuviškas daržoves graibsto kaimyninės šalys

2024/11/13


Spalio antroje pusėje į rinką patenka daugiau daržovių, nes augintojai, neturintys tinkamų sandėliavimo galimybių, jas stengiasi parduoti kaip įmanoma greičiau ir pigiau. Tad šiuo metu, lapkričio pradžioje, pirmuoju smuiku ima griežti stambieji daržovių augintojai. Kokias daržovių supirkimo kainas jiems siūlo Lietuvos didieji prekybos tinklai? Šiuo metu eksportuojamų daržovių kaina kyla aukštyn, sandėliai tuštėja. Ar užteks lietuviškų daržovių iki pavasario?

Pateikė duomenis

VĮ Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) maisto kainų kitimo tendencijų apžvalgoje rašo, kad daržovių augintojams kiekvienais metais po kelis ar keliolika procentų padidėja sėklų, trąšų, energetinių išteklių kainos, taip pat darbo užmokestis. Taigi produkcijos užauginimo sąnaudos ūkininkams kiekvienais metais išauga nuo kelių iki keliolikos procentų, tačiau pardavimo kainos neskuba žengti pagal infliacijos kreivę.

ŽŪDC augintojų apklausos duomenimis, jų ūkiuose šių metų spalio mėn. antroje pusėje, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, svogūnų kaina buvo 13,16 proc. mažesnė, bulvių – 6,67 proc. mažesnė, baltagūžių kopūstų – 26,92 proc. didesnė, plautų morkų – 20 proc. didesnė, burokėlių – 4 proc. didesnė, obuolių – 3,03 proc. didesnė.

ŽŪDKC tyrimų duomenimis, paskutiniąją spalio mėnesio savaitę Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse supakuotų bulvių kaina sumažėjo 9,09 proc. (sudarė 0,70 Eur/kg ir buvo 9,38 proc. didesnė nei prieš metus), nesupakuotų bulvių – 7,94 proc. (sudarė 0,58 Eur/kg ir buvo 26,58 proc. mažesnė nei prieš metus), svogūnų – 21,05 proc. (sudarė 0,60 Eur/kg ir buvo 21,05 proc. mažesnė nei prieš metus), nesupakuotų morkų – 16,09 proc. (sudarė 0,73 Eur/kg ir buvo 12,31 proc. didesnė nei prieš metus), baltagūžių kopūs-tų – 10,23 proc. (sudarė 0,79 Eur/kg ir buvo 9,20 proc. mažesnė nei prieš metus). Burokėlių kaina padidėjo 1,35 proc. (sudarė 0,75 Eur/kg ir buvo 11,94 proc. didesnė nei prieš metus).

Kainos priklauso nuo rinkos

Kaip „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė, šiais metais daržininkai bulvėms auginti skyrė 9 573 ha, moliūgams – 1 913 ha, burokėliams – 1 744 ha, svogūnams – 958 ha, morkoms – 674 ha. Šiųmetis daržovių derlius labai nevienodas, jis yra vidutinis arba mažesnis nei vidutinis. Lietuvos prekiniuose ūkiuose bulvės praėjusiais metais lapkričio mėn. kainavo 0,22–0,34 Eur/kg, šiemet – 0,21–0,35 Eur/kg, burokėliai pernai – 0,30–0,40 Eur/kg, šiemet – 0,22–0,32 Eur/kg, morkos pernai – 0,25–0,35 Eur/kg, šiemet – 0,28–0,40 Eur/kg, svogūnai pernai – 0,34–0,42 Eur/kg, šiemet – 0,26–0,36 Eur/kg. „Daržovių kainoms įtaką daro rinka, ar jos mažės, priklauso nuo rinkos. Dažnu atveju spalio antroje pusėje į rinką patenka daugiau daržovių, nes Lietuvoje trūksta tinkamų sandėlių išlaikyti derlių šviežią. Augintojai, neturintys tinkamų sandėliavimo galimybių, daržoves stengiasi parduoti kaip įmanoma greičiau“, – sakė I. Lukoševičienė.

LDAA direktorei antrino vienas stambiausių Kėdainių krašto bulvių augintojų Saulius Dambrauskas. „Daug ūkininkų tapo daržininkais, prisisodino bulvių po 1 ha, po 3 ha, po 5 ha, tačiau neturi saugyklų. O jiems derlių realizuoti reikia. Todėl atsirado perteklinių bulvių ir kaina vienu metu buvo sumažėjusi“, – savo pastebėjimus redakcijai išsakė ūkininkas.

Šoktelėjo aukštyn

Pats S. Dambrauskas savo išaugintą derlių realizuoja per kooperatyvą. Kadangi šiuo metu prasideda eksportas į Ukrainą ir Moldovą, bulvių supirkimo kainos šoktelėjo aukštyn. „Dirbu su kooperatyvu, todėl derybose dėl kainų su prekybininkais nedalyvauju. Dabar Lietuvoje bulvių supirkimo kaina yra mažesnė už eksportuojamų. Todėl Lietuvai jau pusantro mėnesio nieko neparduodame. Mes bulves laikysime iki pavasario. Manau, kad kainos pakils iki 0,32–0,35 Eur/kg. Tačiau jos taip drastiškai nepakils, kaip buvo pakilusios pernai. Tai tokia mano prognozė“, – kalbėjo ŪP pašnekovas.

To paties rajono ūkininkas Virgilijus Kuprevičius sakė, kad šiųmetė morkų supirkimo kaina yra keliais centais didesnė. „Darau prielaidą, kad ateityje kainos kardinaliai keisis. Šiuo metu lenkai jau nebeturi kokybiškų morkų, nes sulaukiame iš jų skambučių, skambina ir rumunai. Ukraina jau nebeturi morkų, latviai taip pat baigia morkų realizavimą. Matau, kad, neprasidėjus žiemai, pas juos jau baigėsi morkos, o tai reiškia, kad šios daržovės brangs“, – redakcijai teigė ūkininkas, savo išaugintą produkciją tiekiantis Lietuvos prekybos tinklams. Kadangi šie metai buvo prasti, morkų jis neeksportuos.

Priklausys nuo rinkos

Jurbarko r. ūkininkas, Žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ vienas iš pajininkų Giedrius Greičius augina bulves ir burokėlius. „Mes kooperuojamės ir dirbame su Lietuvos prekybos tinklais, kartu bendradarbiaujame eksportuodami produkciją. Dėl produkcijos sulaukiame skambučių iš kitų šalių, tačiau kiek ilgai tai truks, sunku pasakyti. Sudėtinga prognozuoti rinką, nes ji bendra, visos Europos. Kartais turime ką eksportuoti, kartais – ne. Tai priklauso nuo daugelio priežasčių, ne tik nuo augintojų, bet ir nuo logistikos ir kt.“, – ŪP aiškino G. Greičius. Bulves, morkas, kopūstus, burokėlius Kelmės r. auginantis Algimantas Vaupšas produkciją tiekia ne vien Lietuvos rinkai. „Prognozuoju kainų augimą, nes daržovių kaimyninėse šalyse trūksta. Jau beveik pusė produkcijos išvežta“, – tvirtino ŪP pašnekovas.

LDAA direktorė redakcijai sakė, kad lietuviškoms daržovėms, kurios realizuojamos tiek mūsų šalyje, tiek ir užsienyje, užsitikrinti vietą rinkoje yra sunku, nes konkurencija ir produkcijos pirkėjų reikalavimai yra dideli.

Artima partnerystė

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...