Žemės ūkio ministerijos Tarptautinių ryšių ir eksporto skatinimo vedėjas Antanas Venckus pristatė ministerijos kartu su viešosios įstaigos „Ekoagros" filialu "Litfood" įgyvendinamas maisto pramonės eksporto skatinimo veiklas, kuriose aktyviai dalyvauja ir Lietuvos maisto pramonės įmonės.
Nepaisant geopolitinių iššūkių žemės ūkio ir maisto produktų eksporto vertė išlaiko stabilias augimo tendencijas: nuo 2021 m. iki 2024 m. ji padidėjo 25 proc. ir pasiekė beveik 8 mlrd. Eur. 2024 m. žemės ūkio ir maisto produktų vertė Lietuvos eksporto struktūroje išaugo ir pasiekė beveik 20 proc. viso šalies prekių eksporto. Net 80 proc. eksportuotų žemės ūkio ir maisto produktų buvo lietuviškos kilmės.
Tarptautinių ryšių ir eksporto skatinimo vedėjas A. Venckus pabrėžė, kad siekiant išlaikyti teigiamas eksporto plėtros tendencijas reikia itin glaudaus šalies institucijų, verslo asociacijų bei įmonių bendradarbiavimo. Konkurencinis spaudimas ir nestabilumas pasaulyje didėja, tad sparti eksporto krypčių sklaida yra svarbus Vyriausybės darbų prioritetas.
Diversifikuojant rinkas 2024 m. padidintas eksportas į prioritetines rinkas: JAV, Japoniją, Pietų Korėją, Taivaną, Persijos įlankos ir Indijos–Ramiojo vandenyno regiono šalis. Pavyzdžiui, 2024 metais, palyginti su 2021-aisiais, eksportas į Vokietiją padidėjo 29 proc., Lenkiją – 48 proc., Ukrainą – 69 proc., Japoniją – 94 proc., o į Jungtinius Arabų Emyratus – net 208 proc.
„Siekiame didinti Lietuvos žemės ūkio ir maisto pramonės eksporto apimtis ir stiprinti konkurencingumą bei įsitvirtinimą tarptautinėse rinkose. Lietuvos apsirūpinimo žemės ūkio ir maisto produktais lygis, palyginti su daugeliu pasaulio šalių, yra itin aukštas, todėl svarbu išlaikyti aktyvią produktų perdirbimo bei eksporto veiklą. Tankus diplomatinio atstovavimo tinklas itin prisideda prie verslo ryšių plėtros, jau daug metų vyksta glaudus verslo įmonių ir diplomatų bendradarbiavimas, tai duoda akivaizdžius rezultatus. Šiandien vykstanti kontaktų mugė, kurioje įmonių atstovai turi galimybę betarpiškai pabendrauti su diplomatinių atstovybių atstovais – svarbus žingsnis didinant abipusį pasitikėjimą ir labiau įtraukiant ekonomikos srityje dirbančius diplomatus į bendras veiklas, stiprinančias Lietuvos maisto produktų įsitvirtinimą tarptautinėse rinkose“, - teigia Tarptautinių ryšių ir eksporto skatinimo vedėjas.
Lietuva žemės ūkio ir maisto produktus eksportuoja į 156 pasaulio šalis, pagrindiniai eksporto partneriai: Latvija, Vokietija, Nyderlandai, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Švedija, Estija ir Italija. Daugiausia eksportuojama pieno ir jo produktų, žuvų ir vėžiagyvių, gėrimų, pašarų gyvūnams, mėsos ir jos subproduktų.
Tęsdami tradiciją lankyti Lietuvos regionų verslo bendruomenes, Lietuvos diplomatai šiemet lankėsi Kruonio HAE, didžiausiame Europoje biotechnologijų mieste Northway Biotech BIO CITY ir biotechnologijų bendrovėje „Caszyme“ bei kitose Lietuvos įmonėse.
Lietuvos diplomatų ekonomistų suvažiavimai Lietuvoje rengiami nuo 2000 metų.
ŽŪM fotoinformacija