Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

Lietuvos karinių dronų gamintojai pritraukė 3,2 mln. Eur plėtrai

2024/05/28


Pirmaujanti Lietuvos gynybos ir dvejopos paskirties technologijų bendrovė „Unmanned Defense Systems“ (UDS) pritraukė 3,2 mln. eurų bepiločių orlaivių gamybai plėsti ir dronų spiečių integracijai su mūšio lauko valdymo sistemomis tobulinti.

Skelbiama, kad bendrovė susitarė dėl 3,2 mln. eurų investicijų iš privačių investuotojų grupės, vadovaujamos rizikos kapitalo fondo „Coinvest Capital“. Investuotojų lėšos leis šiai bendrovei paspartinti spiečių valdymo technologijų kūrimą, tobulinti bepiločių orlaivių autonomiją ir tarpusavio sąveiką bei plėsti produktų eksportą į naujas rinkas.

„Lietuva gali turėti savo sėkmės istoriją. Nebeturime prabangos stoviniuoti vietoje, kai technologijų plėtra šiuo metu yra ypač greita ir dinamiška. Privalome eiti koja kojon su naujausiomis karybos tendencijomis ir sugebėti jas efektyviai integruoti į savo gynybos sistemą. Ši investicija puikiai iliustruoja, kad lietuviškos įmonės gali sukurti pažangių produktų ir turime ką pasiūlyti ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir sąjungininkams“, – sako Laurynas Kasčiūnas, krašto apsaugos ministras.

„Turime ambicijų įrodyti pasauliui, kad Lietuva yra tokia pat stipri aukštųjų technologijų karinių bepiločių orlaivių kūrėja, kaip ir aviacijos ar lazerių srityje. Esu įsitikinęs mūsų komandos inžineriniu talentu, įskaitant aerodinamikos, elektronikos ir fizikos mokslų daktarus, kurie laisvalaikiu taip pat yra sportinio sklandymo ir radijo bangomis valdomų lėktuvėlių pasaulio čempionai. Be to, komandą vienija degantis vidinis siekis padėti ukrainiečiams laimėti šį žiaurų karą“, – teigia Vytenis Buzas, nominuotas į bendrovės „Unmanned Defense Systems“ valdybos pirmininkus.

„Karas Ukrainoje parodė, kad bepiločiai orlaiviai turi potencialą iš esmės pakeisti karybos taktiką. Jie atlieka pagrindinį vaidmenį renkant žvalgybinę informaciją, vykdant stebėjimą ir tikslius smūgius. Esame dėkingi savo kariniams partneriams Ukrainoje už galimybę dažnai testuoti mūsų sprendimus tikroje karo zonoje, o tai leidžia operatyviai ir greitai koreguoti vystomas technologijas, atsižvelgiant į nuolat besikeičiančias mūšio lauko sąlygas“, – sako Ernestas Kalabuckas, būsimas bendrovės „Unmanned Defense Systems“ CTO (vyriausiasis technologijų direktorius).

„Turime ambicijų įrodyti pasauliui, kad Lietuva yra tokia pat stipri aukštųjų technologijų karinių bepiločių orlaivių kūrėja, kaip ir aviacijos ar lazerių srityje. Esu įsitikinęs mūsų komandos inžineriniu talentu, įskaitant aerodinamikos, elektronikos ir fizikos mokslų daktarus, kurie laisvalaikiu taip pat yra sportinio sklandymo ir radijo bangomis valdomų lėktuvėlių pasaulio čempionai.

„Lietuva turi ne tik įsitraukti į bepiločių orlaivių kūrimą ir plėtrą, bet ir turėti savo gamybos bazę, padėti kaimyninėms šalims ir pati sukurti tinkamą bepiločių orlaivių karybos koncepciją. Šiame kontekste dabartiniai pirkimai ir investicijos yra svarbus žingsnis į priekį. Jau dabar žengiame į ateities karybos erdvę“, – antrina Jonas Ohmanas, nevyriausybinės organizacijos „Blue/Yellow“, nuo 2014 m. remiančios Ukrainos karines pajėgas, įkūrėjas.

„Investicijos į atgrasymą ir gynybą tapo Europos metų tema, nes vienijamos pastangos stiprinti atsparumą ir remti ukrainiečių tautą, didvyriškai besilaikančią prieš žiaurų puolimą ir ginančią mūsų bendrą laisvę ir vertybes. Mus sužavėjo UDS komandos inžinerinis talentas ir verslumas, Ukrainoje jau išbandytų technologijų pažanga ir potencialas bei strategiškai apgalvotas tolesnių veiksmų planas. Būdami viešosiomis lėšomis finansuojamas rizikos kapitalo fondas, pirmasis ir didžiausias Baltijos šalyse, turintis visus įgaliojimus investuoti į gynybą, valdome kantrų ilgalaikį rizikos kapitalo ir misiją, kuri puikiai dera su gynybos ir dvejopos paskirties inovacijų poreikio specifika bei sprendimų priėmimo ciklais“, – pabrėžia Viktorija Trimble, „Coinvest Capital“ direktorė, vadovavusi deryboms dėl sandorio.

Patyrę aviacijos ir kosmoso industrijų verslininkai, pasiekę įspūdingų rezultatų kuriant ateities technologines inovacijas, Vytenis Buzas, vienas iš pirmojo lietuviško palydovo „Lituanica SAT-1“ kūrėjų ir kosminės misijos vadovas, ir Ernestas Kalabuckas, „Geriausias technologijų vadovas Lietuvoje 2022 metais“, užims aukščiausias UDS vadovų pozicijas ir asmeniškai investuoja 1,1 mln. eurų. Rizikos kapitalo fondas „Coinvest Capital“ kartu su 7 akredituotų verslo angelų grupe ir 1 angelų sindikatu, kurį sudaro 41 privatus finansuotojas, investuoja iš viso 1,6 mln. eurų, kur fondo dalis sudaro 0,9 mln. eurų. Papildoma 0,5 mln. eurų akcijų emisija per ateinančius kelis mėnesius rezervuota potencialiems tarptautiniams investuotojams, turintiems dvejopos paskirties ir gynybos industrijos patirtį.

Investuotojams bendrovės valdyboje atstovaus patyrę verslo angelai Giedrimas Jeglinskas, buvęs NATO generalinio sekretoriaus padėjėjas ir buvęs Lietuvos Respublikos krašto apsaugos viceministras, ir Šarūnas Račkauskas, patyręs aviacijos pramonės verslininkas, turintis daugiau nei 25 metų patirtį, JAV bendrovės „Atlantic Jet Support, Inc“ įkūrėjas ir generalinis direktorius.

Verslo angelai, investavę kartu su fondu, yra Lietuvos verslo angelų tinklo nariai, įskaitant jo valdybos narius Vladą Lašą, Ritą Sakus, Martyną Kandzerą ir Gytenį Galkį, taip pat Giedrimas Jeglinskas, Šarūnas Račkauskas, Paulius Vilemas, Linas Sargautis ir privatus sindikatas 2NGLS iš 41 privataus investuotojo, sutelkusių bendrą 0,4 mln. eurų finansavimą.

Investicijos bus nukreiptos į tolesnį unikalių spiečių valdymo technologijų kūrimą, bepiločių orlaivių autonomijos ir tarpusavio koordinacijos tobulinimą, prisidedant prie NATO karinių pajėgumų stiprinimo, ir suderinimą su XXI a. karybos reikalavimais. Bepiločių orlaivių spiečiai su pažangiais jutikliais ir dirbtinio intelekto valdomais duomenų apdorojimo pajėgumais gali sukelti esminį proveržį mūšio lauko situacijos vertinimo srityje, suteikdami karo vadams precedento neturinčią realaus laiko žvalgybinę informaciją, didesnį gebėjimą prisitaikyti ir universalumą, kad būtų galima greitai reaguoti į besikeičiančias sąlygas mūšio lauke.

Bendrovė „Unmanned Defense Systems“ yra pažangių spiečiaus technologijų sprendimų bendrovė, daugiausia dėmesio skirianti dirbtiniu intelektu pagrįstai bepiločių orlaivių spiečiaus integracijai su šiuolaikinėmis mūšio lauko valdymo sistemomis (BMS). UDS taip pat sukūrė savo bepiločių orlaivių (UAV) parką, pradedant žvalgybiniais fiksuoto sparno bepiločiais orlaiviais „Partisan“ ir baigiant koviniais oro dronais bei FPV. Bendrovės turimas unikalios patirties rinkinys ir pažangių dirbtinio intelekto, robotikos ir kosmoso technologijų kompetencijų sintezė leidžia komandai gerokai aplenkti savo konkurentus.

Bendrovė jau yra laimėjusi ne vieną gynybos viešųjų pirkimų konkursą ir savo sprendimus teikia Lietuvos ir Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, kitoms ES narėms ir NATO sąjungininkėms.

 

INVEGOS informacija

Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius