Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Linų pramonės ištakos Plungėje

2023/01/11


Į Plungės istoriją visiems laikams liks įrašytas pirmasis šalyje linų apdirbimo fabrikas. Už nuopelnus ir didžiulį indėlį linų apdirbimo pramonei viena Plungės miesto gatvių yra pavadinta „Linų audinių“ įkūrėjo vardu. Ar žinote, kuri?

Įsitraukė į uošvio verslą

Kazimieras Pabedinskas gimė 1904 m. vasario 7 d. Nocegaloje, Naujamiesčio valsčiuje, Panevėžio apskrityje. Mokėsi Panevėžio gimnazijoje, studijavo Kaune, Lietuvos universiteto technikos fakultete. Vėliau išvyko į Prancūzijos Grenoblio universitetą, kurį baigė, įgydamas elektros inžinieriaus specialybę. Vokietijoje 1930-1931 metais specializavosi Sorau tekstilės tyrimo institute.

Kuomet vedė plungiškę Bronę Kučinskytę, Plungėje pradėjo dirbti uošvio valdomoje linų verpykloje ir audykloje, kurią ilgainiui išugdė į didelę įmonę, turinčią bene tūkstantį darbininkų. 1930 m. įkurta akcinė bendrovė „Kučinskis-Pabedinskai“ – Juozo Kučinskio ir Pabedinskų šeimos linų pluošto verpykla ir linų bei medvilnės audykla, buvusi didžiausia ir pažangiausia tokia įmonė visoje Lietuvoje.

1931–1940 m. K. Pabedinskas buvo šios akcinės bendrovės vyriausiuoju direktoriumi ir valdybos pirmininku, vėliau – Plungės miesto tarybos, Prekybos ir pramonės rūmų nariu.

Garsėjo ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje

Įsitraukęs į šeimos verslą K. Pabedinskas dėjo visas pastangas, kad AB „Kučinskis-Pabedinskai“ išsiplėstų į didelę ir perspektyvią įmonę, reprezentuojančią pramoninę Lietuvos tekstilę.

Tuo tikslu Plungėje jis pastatė nuosavą elektros stotį. Pirmasis Lietuvoje įrengė linų markas su šiltu vandeniu. Taip pat K. Pabedinsko rūpesčiu fabrike buvo pastatytos mynimo mašinos, kad būtų galima supirkinėti žalius linus. Išplėstas gaminių asortimentas: fabrike buvo gaminami ne tik lininiai, bet ir medvilniniai audiniai.

Fabriko poreikiams sumaniai panaudoti vietiniai resursai – įsigytas durpynas, įsteigta AB „Mūras“ plytoms gaminti.

Plungės fabriko produkcija pasižymėjo didele įvairove: nuo lininių ir medvilninių techninių bei medicininių audinių iki dažytų medžiagų drabužiams ir lininių sienų apmušalų.

Būtent tokiais apmušalais buvo papuoštos Lietuvos paviljono salės 1937 m. Paryžiaus pasaulinėje parodoje ir Niujorke 1939 m. vykusios pasaulinės parodos „Rytojaus pasaulis“ sienos. Itin populiarios ir paklausios buvo Plungėje austos žakardinės lininės staltiesės bei rankšluosčiai.

Pasitraukė į Vakarus

Deja, viską, ką pavyko pasiekti daugiau nei per 20 metų, 1940 m. pasisavino okupacinė sovietų valdžia. AB „Kučinskis-Pabedinskai“ ir AB „Mūras“ buvo nacionalizuoti.

1944 m. K. Pabedinskas su šeima pasitraukė į Vokietiją, 1948 m. išvyko gyventi į Alžyrą. Maroke ėmėsi vadovauti bankrutuojančiam fabrikui ir padarė jį itin klestinčiu.

Į JAV persikėlė 1956 m. o nuo 1958 m. buvo „Kęstučio“ korporacijos vyriausias valdybos pirmininkas, Krikščionių demokratų sąjungos centro komiteto narys. Nuo 1959 m. vadovavo statybų bendrovei „Danga“.

Sugrįžo į gimtą kraštą

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, 1991 m. K. Pabedinskas grįžo į Lietuvą, įsikūrė Vilniuje. Dalyvavo Ateitininkų, Sąjūdžio judėjime, rengiamuose mitinguose. 1994 m. jam buvo suteiktas Plungės garbės piliečio vardas.

1996 m. į Lietuvą atvykęs K. Pabedinsko sūnus Jonas užsuko ir į Plungę, norėjo pamatyti, kaip atrodo jo senelio ir tėvo turėtas linų fabrikas. Užsuko ir ministerijon – iš pagarbos tėvui pasiteirauti dėl kompensacijos galimybės.

Kai jam buvo pasiūlytas vienintelis variantas – vėl supirkti fabriko akcijas, J. Pabedinskas atsakė: „Čikagoje mes turime trijų rūšių vagis. Vieni pavagia dviratį, perdažo ir juo važinėja. Kiti pavagia ir drąsiai važinėja. O treti – patys įžūliausi: pavagia ir dar mėgina tau parduoti…“

Vienai Plungės miesto gatvei suteiktas K. Pabedinsko vardas.

Liūdnas fabriko likimas

1940 m. po okupacinės sovietų valdžios nacionalizavimo AB „Kučinskis-Pabedinskai“ buvo pervadinta „Linų audinių“ fabriko vardu. Tačiau šiam fabrikui nebuvo lemta išlikti. 2008 m. paskelbus apie įmonės bankrotą, „Linų audinių“ istorija nutrūko.

K. Pabedinskas mirė 1998 m. birželio 23 d. Palaidotas savo gimtinėje – Naujamiestyje.

 

ZemaicioLaikrastis.lt

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...