Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

LSMU mokslininkai sukūrė sprendimą greitesniam žaizdų gijimui

2023/07/05


Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų komanda, vadovaujama prof. Linos Raudonės, sukūrė inovatyvų būdą skatinti žaizdų gijimą ir mažinti randų susidarymo tikimybę – odos plėveles žaizdoms gydyti. Tikimasi, kad ši mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projekto metu sukurta inovacija virs komerciškai sėkmingu projektu ir pasieks Lietuvos bei užsienio rinkas.

Naujos alternatyvos žaizdoms gydyti poreikis

Pasak mokslininkų, lėtinės žaizdos yra tarp įvairaus amžiaus žmonių paplitusi problema, galinti žymiai pabloginti gyvenimo kokybę, kadangi sukelia stiprų skausmą ar yra nepriimtinos estetiškai. Pastebima, kad tokių susirgimų dažnis didėja su amžiumi.

Projektą įgyvendinanti mokslininkų komanda teigia, kad idėja sukurti naują priemonę šiai problemai spręsti kilo pastebėjus, jog rinkoje reikalinga patogesnė alternatyva esamoms priemonėms, pavyzdžiui, įprastiems transderminiams pleistrams arba puskietėms žaizdoms gydyti naudojamoms formoms (tepalams, kremams, geliams).

Komandos pasiūlytas sprendimas – veikliosiomis medžiagomis ir įvairiais augaliniais ekstraktais praturtintos polimerinės plėvelės, klijuojamos ant žaizdų, taip jas apsaugant ir kartu spartinant jų gijimą.

Prie odos idealiai priglundančios plėvelės padeda maskuoti odos pažeidimus, mažinti uždegimų pavojų ir vienu metu gauti tiksliai dozuojamą gydomųjų medžiagų kiekį. Idėjos kūrėjai teigia, kad polimerinės plėvelės gali būti pritaikytos įvairių grupių poreikiams – jas galima naudoti lėtinėms žaizdoms valdyti ar nubrozdinimams gydyti.

LSMU mokslininkų sukurtos polimerinės plėvelės pranašesnės už pleistrus, nes yra lengvai pašalinamos be jokio odos dirginimo. Taip pat jos leidžia daug tiksliau dozuoti vaistines medžiagas nei tepalai ar kremai, gali būti patogiai klijuojamos ir po drabužiais, jų netepa ir nesukelia diskomforto.

Dėmesys – iš augalų išgaunamoms medžiagoms

Kad polimerinės plėvelės ne tik saugotų žaizdą, bet ir spartintų gijimą, jos praturtintos augaliniais bruknių ekstraktais. Iš augalų išgautos veikliosios medžiagos nėra naujiena žaizdų gydymo srityje, tačiau, kaip teigia mokslininkai, rinkoje nėra preparatų su iš augalinių žaliavų išskirtomis funkcionaliosiomis frakcijomis. Tai – dar viena išskirtinė polimerinių plėvelių savybė.

Mokslininkų pasirinkta veiklioji medžiaga – proantocianidinai – išgaunama iš augalinių medžiagų, pasitelkus gel-filtracijos chromatografijos metodą. Pačios polimerinės plėvelės gaminamos tirpalo liejimo būdu. Išlietos plėvelės kokybė įvertinama analizuojant tekstūrą (lipnumą, tvirtumą ir elastingumą), drėgmę bei veikliųjų medžiagų skvarbą.

Projekto ateitis

Projektą įgyvendinančią komandą sudaro augalinių žaliavų tyrėjos prof. Lina Raudonė ir Gabrielė Vilkickytė bei dermatologinių produktų ekspertai dr. Agnė Mazurkevičiūtė ir dr. Modestas Žilius.

Mokslininkai jau atliko svarbius produkto plėtrai tyrimus – baigė polimerinių plėvelių kokybinę analizę, veikliųjų medžiagų kiekybinio vertinimo ir poveikio tyrimus, atliko funkcionaliosios frakcijos įterpimą į polimerines plėveles, plėvelių optimizavimą ir atpalaidavimo tyrimus.

Artimiausiu metu mokslininkai planuoja sukurti patobulintą prototipą – plėveles, kurios gerai prilimpa prie odos, išsilaiko bent parą, veiksmingai ir tolygiai atpalaiduoja veikliąją medžiagą, kad žaizdos gytų efektyviai.

 

LSMU informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...