Suvažiavimo metu išrinkta nauja per 800 narių vienijančios organizacijos taryba bei priimta rezoliucija, kurioje valdžios institucijų dėmesys atkreiptas į Žemės įstatymo, Ūkininko ūkio įstatymo trūkumus, taip pat į ilgalaikį valstybės melioracijos politikos nebuvimą, skurdų šios svarbios ūkio šakos finansavimą, atvedusį į katastrofišką situaciją.
LŽHIS turėtų tapti politine organizacija, kuri modeliuoja ir kuria ateitį
Naujuoju LŽHIS pirmininku išrinktas Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos Aplinkos inžinerijos fakulteto Hidrotechninės statybos katedros docentas dr. Vilimantas Vaičiukynas.
Pastaruosius dvejus metus LŽHIS prezidento pareigas ėjęs VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto Žemėtvarkos ir geomatikos katedros lektorius Giedrius Balevičius, atidarydamas renginį priminė, kad ši garbinga visuomeninė organizacija Lietuvoje įkurta jau daugiau nei prieš 100 metų ir šiandien vienija žemėtvarkos ir hidrotechnikos specialistus, dirbančius žemėtvarkos, vandens ūkio, hidrotechnikos, melioracijos, aplinkosaugos ir kitose giminingose srityse. LŽHIS nariai yra žemėtvarkos ir hidrotechnikos srityje dirbantys mokslininkai, projektuotojai, matininkai, geodezininkai, viešojo sektoriaus darbuotojai bei politikai.
„Sąjunga aktyviai diskutuoja su valdžios institucijomis, siekdama profesinei bendruomenei aktualių problemų sprendimų, leidžia profesinį žurnalą, rengia profesinės kvalifikacijos tobulinimo kursus į kuriuos renkasi žemėtvarkos ir hidrotechnikos specialistai iš visos Lietuvos. LŽHIS kuria ir puoselėja savo organizacijos tradicijas, rengia konferencijas, seminarus, šventes bei išvykas“, – kalbėjo lekt. G. Balevičius.
Renginyje dalyvavęs LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas prof. dr. Viktoras Pranckietis teigė nuolat laikantis ranką ant šalies žemėtvarkos ir vandentvarkos aktualijų pulso. Politikas už įžvalgas ir konsultacijas dėkojo LŽHIS atstovams mokslininkams, skiriantiems laiką dalyvavimui įvairiose darbo grupėse bei diskusijose, padedančiose rasti racionalius politinius sprendimus.
„LŽHIS savo suvažiavimo rezoliucijoje pateikia aiškią nuorodą, koks turėtų būti Melioracijos įstatymas ir Melioracijos fondo, apie kurio reikalingumą kalbama bene dešimtmetį, mechanizmas. 1990-aisias Lietuvai atkūrus nepriklausomybę netrukus atsikūrusi ir LŽHIS startavo kaip profesinė organizacija, atstovaujanti savo narių interesams. Tačiau šiandienos situacijoje ji turėtų tapti politine organizacija, kuri modeliuoja ir kuria ateitį“, – linkėjo prof. dr. V. Pranckietis.
Verslo remiamos inžinerijos klasės, ministerijų skiriamos stipendijos
LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko mintį pratęsęs Seimo narys, VDU ŽŪA alumnas Jonas Varkalys priminė, kad buvo metas, kai siekti inžinieriais melioratoriais ir žemėtvarkininko diplomo į Akademiją kasmet įstodavo atitinkamai 125 ir 25-50 pirmakursių.
„Dabartinė situacija skatina labai sunerimti. Džiugu, kad verslus vystantys mūsų žemės ūkio inžinerijos alumnai konsolidavosi su VDU ŽŪA vadovais dėl inžinerijos klasių steigimo aukštesniųjų klasių moksleiviams. Akivaizdu, kad šis projektas pasitvirtino ir jį tikslinga plėsti. Džiugu ir tai, kad pavyko susitarti su Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijomis dėl stipendijų visą studijų laikotarpį mokėjimo studentams, pasirinkusiems studijų programas, susijusias su veikla agrosektoriuje“, – visiems drauge ieškoti priemonių motyvuoti moksleivius rinktis studijas VDU ŽŪA ragino J. Varkalys.
LR Seimo narys, VDU ŽŪA alumnas Justinas Urbanavičius pasakojo, kad grupelė skirtinguose komitetuose dirbančių Seimo narių – VDU ŽŪA alumnų – yra vienas kumštis, periodiškai susirenkantis padiskutuoti bei priimantis kolegialius sprendimus. „Mes sugebame kitaip, nei „žmonės nuo asfalto“ identifikuoti agrosektoriui aktualias problemas ir jas spręsti“, – už įskiepytą „žemišką“ pasaulėvaizdį savajai Alma Mater dėkojo J. Urbanavičius, ragindamas ir LŽHIS narius, ir visą VDU ŽŪA alumnų bendruomenę bendradarbiauti dar glaudžiau.
Turime sulaužyti stereotipus apie žemės ūkį
VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, kreipdamasi į LŽHIS suvažiavimo dalyvius bei svečius, taip pat ragino alumnus aktyviai dalyvauti bendruomenės gyvenime bei artėjančiuose renginiuose ir projektuose, skirtuose VDU ŽŪA veiklos šimtmečiui paminėti.
„Akademija išgyvena pokyčių ir iššūkių laikotarpį bei metą, kuomet studentų pritraukimu į aktualias studijų programas ėmė rūpintis verslas ir pačios aukštosios mokyklos. Rokiškio verslo klubo idėja bendradarbiaujant su VDU ŽŪA įsteigti inžinerijos klasę, kurioje savo rajono moksleiviai galėtų pasirengti studijuoti inžinerinėse programose, šiuo metu jau išsiplėtė po visą šalį. Ir tai tik vienas pavyzdžių, kad drauge mes galime nuveikti iš tiesų daug. Visų pirma drauge turime sulaužyti tebegajų stereotipą apie žemės ūkį, nes iš tiesų transformacija ir modernizacija jame vyksta ypač sparčiai“, – būti VDU ŽŪA ir viso agrosektoriaus ambasadoriais LŽHIS narius ragino prof. dr. A. Miceikinė.
Suvažiavimo dalyvius sveikinęs VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika dėkojo LŽHIS už įsteigtas stipendijas motyvuotiems Vandens ir žemės inžinerijos programos studentams bei teigė, kad tokio gausaus aktyvių narių būrio šiandien LŽHIS galėtų pavydėti ne viena visuomeninė profesinė organizacija.
Suvažiavimo metu LŽHIS atstovai turėjo galimybę išgirsti Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijose pastaruoju metu vykdomų pertvarkų aktualijas. Žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis kalbėjo apie planus ir jų įgyvendinimo terminus steigiant melioracijos fondą, aplinkos viceministrė Monika Juodvalkė pristatė žemės administravimo ir naudojimo pertvarkos eigą, aktualiausius Nacionalinės žemės tarnybos ateities darbus atskleidė šios tarnybos direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas Saulius Mockevičius, naujai rengiamą Statybos kodeksą komentavo Lietuvos statybos inžinierių sąjungos direktorius Robertas Encius, teigęs, kad tikrasis raktas sektoriaus problemoms spręsti yra jame dirbančių specialistų vienybė.
VDU ŽŪA informacija