Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024
Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024

Mahonijos magija

2023/05/17


Kone visą gegužę geltonomis kekėmis šviečia mahonijų krūmai. Žiemą, priešingai nei daugelis lapuočių, jie aplinką puošė sodriai žaliais, blizgiais lapais. Jie mėgstami ir dėl pakantumo ne pačiam geriausiam dirvožemiui. Tačiau botanikai nesutaria, kaip vadinti šiuos puošnius elegantiškus augalus, sodybose sodinamus pavieniui, grupėmis ar laisvo tipo žemose gyvatvorėse. Su mahonijų rūšimis, jų auginimu supažindina VDU Botanikos sodo vyresnioji specialistė Jolanta Šabūnaitė.

Randama naujų rūšių

Mahonijos (Mahonia) – lapuočiai augalai, priklausantys raugerškinių (Berberidaceae) šei­mai, tad tikėtina, kad kvepės kaip raugerškiai, paprastai gana nemaloniai, tačiau yra ir aro­matingai kvepiančių veislių. Nukirpus šakelę pasimato geltona žievė ir mediena, o lapai sudėtiniai (nuo 3 iki 41), todėl mahonijos nederėtų vadinti raugerškiu.

Pasaulyje žinoma apie 60–70 rūšių, kai kurie botanikai įsitikinę, kad jų yra daugiau. Visos visžalės, rudenį pasipuošia mėlynais, kartais su pilkšvu atspalviu vaisiais, turinčiais daug vitamino C. Mahonijos paplitusios Šiaurės ir Centrinėje Amerikoje, šiek tiek vakarinėje Pietų Amerikos dalyje, Azijoje, Himalajuose, Kinijoje. Mioceno laikais mahonijos augo ir Europoje, jų iškasenų rasta Turkijos teritorijoje.

Dyglialapės mahonijos žiedynai.

Nors mahonijos botanikams oficialiai žinomos nuo XIX a. pr., tačiau ir dabar at­randama naujų rūšių. Štai Kinijoje 2009 m. rasta M. jingxiensis, M. lushuiensis, M. mo­nodens, o 2015 m – M. repens varietetas scopulatilis. Jos skirstomos į rytines, kurioms priskiriamos visos azijinės ir viena amerikinė rūšis, ir vakarines.

Europoje mahonijos pradėtos auginti prieš 200 metų, plinta miestų viešosiose erdvėse, miškuose. Lietuvoje šis augalas kol kas gana retas.

Auga ir kalnuose

Mahonijos – ne tik krūmai, bet ir ne­dideli medžiai, pavyzdžiui, M. oiwakensis užauga iki 7 m aukščio. Jų galima aptikti kalnuose, 400–3 400 m aukštyje. Tokiame aukštyje puikiai jaučiasi japoninė mahonija (M. japonica), paplitusi Taivano miškuose ir išauganti iki 1 m aukščio.

Spėjama, kad šie augalai gali būti vieninteliai, žydintys visais metų laikais. M. duclouxiana lapkritį–balandį, M. pumila – kovą–gegužę, M. shenii – balandį–lapkritį, spalį–sausį – M. taronensis, M. bealei, liepą–rugsėjį žydi M. fordii.

Dyglialapės mahonijos uogos.

Mahonijos auga upių šlaituose, lapuočių ir mišriuose miškuose, jų pakraščiuose, ren­kasi kadagių, pocūgių draugiją. Daugumos žiedai šviesiai ar ryškiai geltoni ar beveik sieros spalvos, yra rūšių, žydinčių raudonai.

Dyglialapė mahonija

Dyglialapė mahonija (Mahonia aqui­folium) buvo aprašyta 1814 m., tačiau minima Berberis aquifolium vardu. Vėliau dėl sudėtinių, plunksniškų lapų priskirta mahonijų genčiai. Amerikiečiai ją vadina Oregono vynuoge. Savaime paplitusi Šiaurės Amerikos vakaruose (Vašingtono, Oregono, Montanos, Kalifornijos, Britų Kolumbijos, Aidaho valstijose), net tapo Oregono valstijos simboliu. Kalnuose aptinkama iki 2 100 m aukštyje.

Amerikos čiabuviai jos šaknis naudojo liaudies medicinoje nuo tuberkuliozės, odos ligų. Europoje pradėta auginti nuo 1823 m., bet apdovanojimą už grožį iš Karališkosios sodininkų draugijos gavo tik 1930 m. Dygliuotoji mahonija – daugelio mahonijos veislių protėvis. Paminėtinos kelios veislės: ‘Atropurpurea’ (sukurta Olandijoje 1915 m., aukštis 60 cm, lapai žiemą bronziniai), ‘Donewell’ (sukurta JAV, užauga iki 1 m aukščio, lapų koteliai raudoni), ‘Forescate’ (sukurta Olandijoje 1975 m., ant kotelio septyni gana dideli lapeliai, žiemą bronziniai, raudonai rudi, augalo aukštis apie 1 m), ‘Orange Fla­me’ (60 cm aukščio, 5–7 lapeliai, jauni lapai geltonai žali, sukurta 1965 m. JAV), ‘Apollo’ (sukurta 1973 m. Olandijoje, iki 60 cm aukščio, didokais lapais, auginama Lietuvos sodybose).

Lengvo šerkšno padengti lapai.

Dyglialapė mahonija užauga iki 200 cm, Lietuvoje – apie 150 cm ir kiek aukštes­nė. Lapai 10–25 cm ilgio, plunksniški, sudaryti iš 5–9 lapelių, pailgo kiaušinio formos, dažniausiai lyg nukirsta apačia, rečiau ovalia, kiek primena bugienio lapus, su 5–21 dygliuku. Žydi nuo ba­landžio iki gegužės, savaiminiame areale žiedais puošiasi kovą–birželį, nelygu, ko­kioje valstijoje auga. Vienoje kekėje būna 30–60 ryškiai geltonų žiedų, o vasaros pabaigoje krūmas pasipuošia stambokomis apie 1 cm pilkai mėlynomis pailgomis uogų kekėmis. Jos ne tik gražios, bet ir skanios, nors aitrokos, valgomos virtos.

Dyglialapė mahonija priskiriama 5 ištver­mingumo zonai. Dauginama dalijant kerą, žaliais ūgliais vasarą, sėklomis, atžalomis. Skeliant atžalas verta atkreipti dėmesį į šaknis – geriau prigyja atžalos su daugiau šaknų. Šis augalas žiemai mulčiuojamas.

Gulsčioji mahonija

Botanikų aprašyta 1828 m., nors į Eu­ropą gulsčioji mahonija (Mahonia repens) introdukuota 1822 m. Tai Šiaurės Amerikos augalas, paplitęs beveik 20-yje JAV valstijų. Užauga iki 50–60 cm. Lapai 3–9 cm ilgio iš 3–7 kiaušinio formos gana lanksčių lapelių su 9–18 dygliukais. Žydi nuo balandžio iki gegužės, Amerikoje – ir birželį. 3–10 cm ilgio kekėje 25–50 žiedų. Uogos 6–10 mm ilgio. Kalnuose gulsčioji mahonija aptinkama nuo 200 iki 3 000 m aukštyje. Auga atviruose miš­kuose, krūmynuose, pievose. Ištvermingumo zona – 6. Paminėtina veislė ‘Rotundifolia’.

Mahonija žiemą.

Mahonijos mėgsta tiek saulėtas vietas, tiek dalinį pavėsį ar net pavėsį. Tinka molingas dirvožemis, priemolis, net smėlis, tačiau geriausia vidutinė drėgmė. Nors toleruoja sausrą, augalus reikėtų palieti. Ruošiant mahonijas žiemai, rudenį galima užpilti kompostinės žemės, ji ne tik apšiltins augalą, bet ir duos daugiau maistinių medžiagų.

Amerikiečiai siūlo sėjinukus metus paau­ginti, tada sodinti į nuolatinę vietą. Sodinti galima ir pavasarį, ir rudenį, o pirmaisiais metais būtina nuolat laistyti. Pažeistas, nušalusias šakas pavasarį reikia nukirpti. Genėti galima bet kada, svarbu mahonijas palikti ramybėje žydinčias ir apklotas sniegu. Kad būtų kompaktiškesnės, nukerpamos jų viršūnės, iškerpamos šoninės ar vidinės šakos, tačiau to nereikėtų daryti dažnai. Seni stiebai trumpinami iki 15 cm ilgio.

Tiek dyglialapė, tiek gulsčioji maho­nijos atsparios juodosios rūdės (Puccinia graminis) infekcijai.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Birželį žvejybos įmonės jau galės teikti paraiškas dėl pasitraukimo iš verslo

Aplinkos ministras pakeitė Išmokų ūkio subjektams už perleidžiamas teises į žvejybos kvotą apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašą, kuris buvo patobulintas, atsižvelgus į suderintas su Europos Komisija pasitraukimo iš žvejybo...
2024/05/29

Prasideda šaltsriubių sezonas – nustebinkime šeimą naujais skoniais

„Rožinę sriubą“ jau ima atpažinti ir kavinėse jos teirautis net užsieniečiai. Mūsų vasariniame meniu tradiciniai šaltibarščiai, žinoma, yra populiariausi. Tačiau kas norėtų atsisakyti išbandyti ir ką nors naujesnio...
2024/05/29

Ūkininkai priblokšti: margarinas geriau nei sviestas?

Vengrijoje kilo nemažas skandalas, kai viena didžiausių pasaulyje margarino gamintojų pradėjo ūkininkus šokiruojančią savo produkto reklamos kampaniją. Nacionaliniai žemės ūkio rūmai ir Pieno produktų taryba paragino bendrovę...
2024/05/29

Kauno pietrytiniam aplinkkeliui ir Vandžiogalos plentui – daugiau kaip 4 mln. eurų KPPP lėšų

Šiais metais Kauno miesto savivaldybė toliau įgyvendina du valstybei svarbius vietinės reikšmės kelių projektus – tiesiamas Kauno pietrytinis aplinkkelis (Ateities plento tęsinys) ir tęsiama šiaurės vakarinėje miesto dal...
2024/05/29

Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai 24 mėn. siūlomų fiksuotos kainos planų tarifus mažino skirtingai

Per savaitę, gegužės 28-ąją palyginti su 21-ąją, 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifus vienas tiekėjas mažino 1–2 proc., o kitas mažino 0,3–0,4 proc. Tuo tarpu siūlomų 12 mėn. fiksuotos kainos planų tarifai per savaitę kito skirtingai...
2024/05/28

Žaliąjį kursą sudirbo patys žalieji?

Dešimtys tūkstančių Lenkijos žemdirbių neseniai vėl sukilo protestuoti prieš Europos Sąjungos bendrąją žemės ūkio politiką ir kėlė radikalius šūkius – „Šalin žaliąjį susitarimą“, „Tegul Briuselis...
2024/05/28

Alytaus padangų gaisro byla: pažeidėjai sulaukia griežtos bausmės už žalą aplinkai

Alytaus apylinkės teismas pirmadienį priėmė nutartį Alytaus padangų gaisro byloje ir UAB „Ekologistika“ vadovui skyrė daugiau nei trejų metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant, taip pat priteisė per 6,6 mln. eurų žalos atlyginimo, bau...
2024/05/28

Žemaičių vyskupystės meno, istorijos ir memorialinis paveldas saugomas Varniuose

Šią savaitę Varniuose (Telšių r.) po rekonstrukcijos duris plačiajai visuomenei atveria Žemaičių vyskupystės muziejus. ŪP portalas turėjo išskirtinę galimybę čia apsilankyti dar iki tol. Varnių miestelis Žemaitijos krik&s...