Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023
Ashburn +17,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 30 Geg 2023

Mahonijos magija

2023/05/17


Kone visą gegužę geltonomis kekėmis šviečia mahonijų krūmai. Žiemą, priešingai nei daugelis lapuočių, jie aplinką puošė sodriai žaliais, blizgiais lapais. Jie mėgstami ir dėl pakantumo ne pačiam geriausiam dirvožemiui. Tačiau botanikai nesutaria, kaip vadinti šiuos puošnius elegantiškus augalus, sodybose sodinamus pavieniui, grupėmis ar laisvo tipo žemose gyvatvorėse. Su mahonijų rūšimis, jų auginimu supažindina VDU Botanikos sodo vyresnioji specialistė Jolanta Šabūnaitė.

Randama naujų rūšių

Mahonijos (Mahonia) – lapuočiai augalai, priklausantys raugerškinių (Berberidaceae) šei­mai, tad tikėtina, kad kvepės kaip raugerškiai, paprastai gana nemaloniai, tačiau yra ir aro­matingai kvepiančių veislių. Nukirpus šakelę pasimato geltona žievė ir mediena, o lapai sudėtiniai (nuo 3 iki 41), todėl mahonijos nederėtų vadinti raugerškiu.

Pasaulyje žinoma apie 60–70 rūšių, kai kurie botanikai įsitikinę, kad jų yra daugiau. Visos visžalės, rudenį pasipuošia mėlynais, kartais su pilkšvu atspalviu vaisiais, turinčiais daug vitamino C. Mahonijos paplitusios Šiaurės ir Centrinėje Amerikoje, šiek tiek vakarinėje Pietų Amerikos dalyje, Azijoje, Himalajuose, Kinijoje. Mioceno laikais mahonijos augo ir Europoje, jų iškasenų rasta Turkijos teritorijoje.

Dyglialapės mahonijos žiedynai.

Nors mahonijos botanikams oficialiai žinomos nuo XIX a. pr., tačiau ir dabar at­randama naujų rūšių. Štai Kinijoje 2009 m. rasta M. jingxiensis, M. lushuiensis, M. mo­nodens, o 2015 m – M. repens varietetas scopulatilis. Jos skirstomos į rytines, kurioms priskiriamos visos azijinės ir viena amerikinė rūšis, ir vakarines.

Europoje mahonijos pradėtos auginti prieš 200 metų, plinta miestų viešosiose erdvėse, miškuose. Lietuvoje šis augalas kol kas gana retas.

Auga ir kalnuose

Mahonijos – ne tik krūmai, bet ir ne­dideli medžiai, pavyzdžiui, M. oiwakensis užauga iki 7 m aukščio. Jų galima aptikti kalnuose, 400–3 400 m aukštyje. Tokiame aukštyje puikiai jaučiasi japoninė mahonija (M. japonica), paplitusi Taivano miškuose ir išauganti iki 1 m aukščio.

Spėjama, kad šie augalai gali būti vieninteliai, žydintys visais metų laikais. M. duclouxiana lapkritį–balandį, M. pumila – kovą–gegužę, M. shenii – balandį–lapkritį, spalį–sausį – M. taronensis, M. bealei, liepą–rugsėjį žydi M. fordii.

Dyglialapės mahonijos uogos.

Mahonijos auga upių šlaituose, lapuočių ir mišriuose miškuose, jų pakraščiuose, ren­kasi kadagių, pocūgių draugiją. Daugumos žiedai šviesiai ar ryškiai geltoni ar beveik sieros spalvos, yra rūšių, žydinčių raudonai.

Dyglialapė mahonija

Dyglialapė mahonija (Mahonia aqui­folium) buvo aprašyta 1814 m., tačiau minima Berberis aquifolium vardu. Vėliau dėl sudėtinių, plunksniškų lapų priskirta mahonijų genčiai. Amerikiečiai ją vadina Oregono vynuoge. Savaime paplitusi Šiaurės Amerikos vakaruose (Vašingtono, Oregono, Montanos, Kalifornijos, Britų Kolumbijos, Aidaho valstijose), net tapo Oregono valstijos simboliu. Kalnuose aptinkama iki 2 100 m aukštyje.

Amerikos čiabuviai jos šaknis naudojo liaudies medicinoje nuo tuberkuliozės, odos ligų. Europoje pradėta auginti nuo 1823 m., bet apdovanojimą už grožį iš Karališkosios sodininkų draugijos gavo tik 1930 m. Dygliuotoji mahonija – daugelio mahonijos veislių protėvis. Paminėtinos kelios veislės: ‘Atropurpurea’ (sukurta Olandijoje 1915 m., aukštis 60 cm, lapai žiemą bronziniai), ‘Donewell’ (sukurta JAV, užauga iki 1 m aukščio, lapų koteliai raudoni), ‘Forescate’ (sukurta Olandijoje 1975 m., ant kotelio septyni gana dideli lapeliai, žiemą bronziniai, raudonai rudi, augalo aukštis apie 1 m), ‘Orange Fla­me’ (60 cm aukščio, 5–7 lapeliai, jauni lapai geltonai žali, sukurta 1965 m. JAV), ‘Apollo’ (sukurta 1973 m. Olandijoje, iki 60 cm aukščio, didokais lapais, auginama Lietuvos sodybose).

Lengvo šerkšno padengti lapai.

Dyglialapė mahonija užauga iki 200 cm, Lietuvoje – apie 150 cm ir kiek aukštes­nė. Lapai 10–25 cm ilgio, plunksniški, sudaryti iš 5–9 lapelių, pailgo kiaušinio formos, dažniausiai lyg nukirsta apačia, rečiau ovalia, kiek primena bugienio lapus, su 5–21 dygliuku. Žydi nuo ba­landžio iki gegužės, savaiminiame areale žiedais puošiasi kovą–birželį, nelygu, ko­kioje valstijoje auga. Vienoje kekėje būna 30–60 ryškiai geltonų žiedų, o vasaros pabaigoje krūmas pasipuošia stambokomis apie 1 cm pilkai mėlynomis pailgomis uogų kekėmis. Jos ne tik gražios, bet ir skanios, nors aitrokos, valgomos virtos.

Dyglialapė mahonija priskiriama 5 ištver­mingumo zonai. Dauginama dalijant kerą, žaliais ūgliais vasarą, sėklomis, atžalomis. Skeliant atžalas verta atkreipti dėmesį į šaknis – geriau prigyja atžalos su daugiau šaknų. Šis augalas žiemai mulčiuojamas.

Gulsčioji mahonija

Botanikų aprašyta 1828 m., nors į Eu­ropą gulsčioji mahonija (Mahonia repens) introdukuota 1822 m. Tai Šiaurės Amerikos augalas, paplitęs beveik 20-yje JAV valstijų. Užauga iki 50–60 cm. Lapai 3–9 cm ilgio iš 3–7 kiaušinio formos gana lanksčių lapelių su 9–18 dygliukais. Žydi nuo balandžio iki gegužės, Amerikoje – ir birželį. 3–10 cm ilgio kekėje 25–50 žiedų. Uogos 6–10 mm ilgio. Kalnuose gulsčioji mahonija aptinkama nuo 200 iki 3 000 m aukštyje. Auga atviruose miš­kuose, krūmynuose, pievose. Ištvermingumo zona – 6. Paminėtina veislė ‘Rotundifolia’.

Mahonija žiemą.

Mahonijos mėgsta tiek saulėtas vietas, tiek dalinį pavėsį ar net pavėsį. Tinka molingas dirvožemis, priemolis, net smėlis, tačiau geriausia vidutinė drėgmė. Nors toleruoja sausrą, augalus reikėtų palieti. Ruošiant mahonijas žiemai, rudenį galima užpilti kompostinės žemės, ji ne tik apšiltins augalą, bet ir duos daugiau maistinių medžiagų.

Amerikiečiai siūlo sėjinukus metus paau­ginti, tada sodinti į nuolatinę vietą. Sodinti galima ir pavasarį, ir rudenį, o pirmaisiais metais būtina nuolat laistyti. Pažeistas, nušalusias šakas pavasarį reikia nukirpti. Genėti galima bet kada, svarbu mahonijas palikti ramybėje žydinčias ir apklotas sniegu. Kad būtų kompaktiškesnės, nukerpamos jų viršūnės, iškerpamos šoninės ar vidinės šakos, tačiau to nereikėtų daryti dažnai. Seni stiebai trumpinami iki 15 cm ilgio.

Tiek dyglialapė, tiek gulsčioji maho­nijos atsparios juodosios rūdės (Puccinia graminis) infekcijai.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Prasidėjo ritininkų vasara

Ritinio sporto bendruomenei šios dienos kupinos įtemptų treniruočių prieš artėjančias varžybas. Lietuviško ritinio tradiciją, kuri 2021-aisiais yra įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, pala...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...