Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

2024/02/22


Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventojų virtuvės atliekos bus pradėtos maitinti naminių musių lervoms, iš kurių vėliau bus gaminami baltymai pramonei, biokuras ir trąšos.

Pakeičia daug naftos produktų

Vilniečiai – vieni pirmųjų pasaulyje, diegiantys šią Nyderlandų bendrovės „Amusca“ sukurtą technologiją maisto atliekų tvarkymui.

„Dėl šios technologijos įsigijimo susitarėme dar praėjusiais metais, šiuo metu jau vyksta paskutiniai pasirengimo darbai, o gegužę planuojame pradėti lervų auginimą ir perdirbimą. Tai itin pažangus maisto atliekų apdorojimo būdas, sukuriantis didelę pridėtinę vertę visai šaliai, nes didina žiedinės ekonomikos dalį, taip pat leidžia pakeisti iškastinių medžiagų naudojimą ir įsijungti į naujas žaliąsias tiekimo grandines, prie ko pereina visi išsivysčiusių šalių gamintojai“, – sako Algirdas Blazgys, UAB „Energesman“ vadovas.

Skaičiuojama, kad gyventojams pripratus prie naujosios maisto rūšiavimo tvarkos, per metus bus surenkama apie 40 000 tonų maisto atliekų vien Vilniaus regione. Iš tiek atliekų be papildomo gautų žaliavų apdirbimo iš viso galima pagaminti iki 4 800 tonų baltyminių produktų, aliejaus ir žaliavos trąšoms.

Baltyminiai produktai vėliau gali būti naudojami dažų, skiediklių, klijų, baldų ir šviestuvų gamyboje, taip pakeičiant iki šiol naudojamus iškastinius naftos produktus ir sumažinant poveikį aplinkai.

Aliejai naudojami kaip biokuras ir jais pakeičiami iškastiniai degalai, kurie išskiria kenksmingas šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Perdirbus ant vilniečių maisto atliekų užaugintas lervas, per metus galima pagaminti iki 800 tonų pramonei parengtų naudoti baltyminių produktų ir apie 400 tonų aliejaus.

Vabzdžių lervų atliekose taip pat lieka daug naudingų medžiagų: azoto, fosforo, kalio, kurios gali būti naudojamos kaip trąšos žemės ūkyje. Po apdirbimo proceso kasmet būtų galima gauti apie 2 000 tonų žemės ūkiui tinkamų trąšų.

Algirdas Blazgys
Algirdas Blazgys: "Gegužę planuojame pradėti lervų auginimą ir perdirbimą".

Sukūrė Nyderlandų mokslininkas

Maisto atliekų apdorojimo naminių musių lervomis automatizuotą technologiją per 15 metų sukūrė ir išvystė Nyderlandų mokslininkas Walter‘is Jansen‘as. Per šį laiką technologija tapo tinkama pramoninėje gamyboje. Mokslų daktaras tyrimus vykdė įvairiuose mokslinių tyrimų centruose ir Nyderlandų universitetuose, tarp jų gerai žinomas Vageningeno universitetas, kuris laikomas vienu lyderiaujančių agrokultūros, maisto ir mitybos mokslinių tyrimų centrų pasaulyje.

„Kūrėme šią technologiją kaip tvarią alternatyvą dabartiniam maisto atliekų tvarkymui. Atlikę daug įvairių bandymų pastebėjome, kad būtent naminių musių lervos puikiai susidoroja su šia užduotimi ir padeda sukurti naujų produktų. O taip pat ir pačios vabzdžių lervos turi savyje itin daug vertingų medžiagų, kurias išgavę galime naudoti pramonės ir žemės ūkio sektoriuose“, – pasakoja W. Jansen’as, neseniai lankęsis Vilniuje.

Specialiuose įrenginiuose laikomos vabzdžių lervos valdomos specialiai sukurta technologija, todėl nereikalauja daug žmogaus priežiūros. „Energesman“ taps viena pirmųjų gamyklų pasaulyje, pritaikiusių šią inovaciją maisto atliekų apdorojimui ir baltyminės kilmės bei kitų naudingų produktų gamybai.

Technologijoje pasitelkiamos naminių musių (Musca Domestica) (žr. titulinę nuotr.) lervos, kurios yra natūralios skaidytojos ir gali vartoti beveik visas organines medžiagas, maisto atliekas. Naminė musė yra labiausiai paplitusi musių rūšis pasaulyje, gyvenanti žmonių namuose ir aplink juos. Jų galima rasti daugelyje šalių.

Valteris Jansenas
Technologiją sukūręs Nyderlandų mokslininkas Walter‘is Jansen‘as.

Svarbu rūšiuoti maisto atliekas

Nuo šių metų visi gyventojai Lietuvoje turi laikytis naujos atliekų etiketo taisyklės – atskirti maisto atliekas nuo kitų šiukšlių. Vilniaus miesto ir rajono gyventai jas turi mesti į specialius oranžinius maišelius, o šiuos sandariai užrišus – į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.

Taip išrūšiuotos ir išmestos maisto atliekos atvežamos į atliekų rūšiavimo gamyklą, kur „Energesman“ darbuotojai oranžinius maišelius atskiria nuo bendro atliekų srauto.

Šių maišelių turinys iškratomas, peržiūrimas ir jau netrukus juo bus maitinamos vabzdžių lervos – būtent jos rūpinsis tolimesniu vilniečių maisto atliekų apdorojimu ir pavertimu naudingais produktais.

„Labai svarbu, kad vilniečiai atskirtų maisto atliekas į tam skirtus oranžinius maišelius. Taip pat – kad ten mestų tik maisto atliekas, atskirtų jas nuo pakuočių, plastiko, stiklo ir kitų priemaišų. Tik tokias atliekas galėsime atiduoti vabzdžiams. Tos maisto atliekos, kurios nebus išrūšiuotos į specialius oranžinius maišelius, nepateks į tolimesnį apdorojimą vabzdžiais – todėl labai prašome gyventojų atsakingai rūšiuoti ir ruošti maistą vabzdžiams“, – pasakoja A. Blazgys.

Pasak jo, teisingas maisto atliekų rūšiavimas taip pat padės sumažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekius, kas yra aplinkai kenksmingiausias atliekų tvarkymo būdas. O naujų produktų gaminimas iš atliekų – labiausiai skatinamas, nes kuria žiedinę ekonomiką. Dar naudingiau, jei naujai sukurti produktai gali pakeisti iki šiol naudojamas iškastines medžiagas, tokias kaip nafta ir jos produktai, kurie iki šiol buvo plačiai naudojami chemijos ir kitose pramonės srityse.

„Energesman“ jau aštuntus metus rūšiuoja ir tvarko mišrias komunalines atliekas, atvežamas iš visos Vilniaus apskrities, kuriai priklauso 8 savivaldybės: Vilniaus miestas ir Vilniaus rajonas, taip pat Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Švenčionių, Šalčininkų bei Širvintų rajonai. Nuo šių metų gamykla taip pat pradėjo atskirti ir apdoroti maisto atliekas iš Vilniaus regiono.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Medžiotojų bilietai bus skaitmeniniai, reglamentuojamas naktinių taikiklių naudojimas

Aplinkos ministerija (AM) parengė Medžioklės taisyklių ir susijusių kitų teisės aktų pataisas, kuriose būtų atsisakyta šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo, o juos pakeistų skaitmeniniai.
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...