Šiaulių rajone esantis Šakynos miestelis šiais metais tapo mažąja Lietuvos kultūros sostine. Visus metus čia plevėsuos kultūros sostinės vėliavos, vyks daugybė įvairių renginių. Nedidelis miestelis tapo traukos centru.
Mena garbingą praeitį
Šakynos bendruomenės pirmininkė Saulė Kreimerienė.Šakynos miesteliui pavadinimą davė nedidelis Švėtės upės kairysis intakas Šakyna. Iki XVII a. pabaigos gyvenvietė vadinta Naujamiesčiu. Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad 1775 m. Šakyna buvo prie dvaro įsikūręs miestelis, neturėjo turgaus ir prekymečio (mugių) privilegijos. Abiejų Tautų Respublikos valdovas Stanislovas Augustas Poniatovskis 1792 m. birželio 12 d. Šakynai suteikė laisvojo miesto teises ir herbą. Net ir po kelių šimtmečių miestelio gyventojai didžiuojasi savo herbu: šarvuotas riteris laiko skydą, kuriame užrašyti patriotiški žodžiai „Pro Lege et Libertate“ („Už teisingumą ir laisvę“). Istoriniai šaltiniai tvirtina, kad Šakynai Magdeburgo teises išrūpino ir daug lėšų skyrė kilmingasis Vincentas Laucevičius, mat privilegijai išpirkti ir pačiai savivaldai kurti reikėjo pinigų. 1792 m. įkurta Šakynos savivalda veikė trumpai.
Stiprybės simbolis – bažnyčia
Šiuo metu miestelyje gyvena daugiau nei 300 gyventojų. Jų patriotiškumas ir vienybė pranoksta bet kokį didelį miestą bei yra puikus pavyzdys, kaip reikia veikti išvien dėl gyvenimo kokybės ir jaukios aplinkos. Savotišku stiprybės simboliu Šakynos gyventojams yra akmeninė Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia, kurią iš lauko riedulių 1790 m. pastatė klebonas, Livonijos garbės kanauninkas Juozapas Varanavičius ir valstietis Žvirblis. Jie dar ir senosiose kapinėse 1802 m. sumūrijo koplyčią, kuri įtraukta į kultūros vertybių sąrašą. Iš kartos į kartą vietiniai perduoda smagias istorijas, kaip Varna ir Žvirblis iš laukų rideno akmenis, statė maldos namus. Prie bažnyčios durų yra sumūryti du dideli akmenys, tik neaišku, kuris statytojas bus atridenęs didesnį.
Tęsia pirmtakų darbus
Šakynos bendruomenės pirmininkė, socialinė darbuotoja Saulė Kreimerienė jau penkerius metus tęsia pirmtakų pradėtus darbus. Bendrai veiklai ji sugebėjo sutelkti ne tik jaunimą, bet ir vyresnio amžiaus žmones. Pasak pirmininkės, bendruomeniškumas – stipri jėga. Miestelyje bendruomenė darniai sutaria su seniūnija ir visuomeninėmis organizacijomis. Sutelktomis visų pastangomis pavyko įgyvendinti keletą svarbių projektų: sutvarkytos viešosios erdvės, organizuojami įspūdingi renginiai. Visus vienija bendras tikslas – ateinančioms kartoms išsaugoti istorinio laisvojo miesto tradicijas, kultūros savitumą ir papročius.
Bendruomenės lyderės teigimu, didžiausi jos pagalbininkai – jaunimas, kuris aktyviai dalyvauja sportinėse varžybose, mielai susirenka į talkas, patys aktyviausi susibūrė į šiuolaikinių šokių kolektyvą „Šiaurės Vakarai“ (pavadinimui pasirinko miestelio himno žodžius). Veikliosios moterys įkūrė tautinių šokių kolektyvą „Šakynėlė“, kuriam vadovauja pedagogė Alma Arvasevičienė.
Išnykusiems kaimams atminti
Istorinis Šakynos miestelis yra įsikūręs prie magistralinio kelio Naujoji Akmenė–Šiauliai, todėl visi, kas važiuoja šiuo keliu, pastebi, kaip Šakyna vis gražėja. Netoli kultūros namų yra įrengta Išnykusių kaimų alėja, tolėliau pastatytas koplytstulpis Šakynos knygnešiams atminti.
Bendruomenė, įgyvendindama tęstinį projektą „Žydėk, brangi Šakyna“, įrengė dekoratyvinių augalų labirintą. Vasarą nuostabiomis spalvomis sužydėjo daugybė hortenzijų. Gavę finansinę paramą, užsakė ir įrengė originalius medinius suoliukus, kuriuos padarė meistras Kęstutis Žiogas.
Pernai visa bendruomenė entuziastingai kūrė rekordinę velykinę vištą: iš 4 320 siūlų kamuoliukų buvo padaryta spalvinga 2,20 m aukščio ir 2,93 m ilgio suvenyrinė višta, kuri įrašyta į Lietuvos rekordų knygą.
Padeda rėmėjai
Šakynos gyventojams ir svečiams praėjusią vasarą patiko renginių ciklas „Šeimos vakarai“, kurį suorganizavo bendruomenės pirmininkė. Birželio penktadienio vakarais ir suaugusieji, ir vaikai buvo kviečiami į renginius. Uždegti simbolinį šeimos židinį buvo patikėta Kanišauskų, Alejūnų šeimoms. Didžiuliame lauko ekrane buvo demonstruojami kino filmai, vyko susitikimai su aktoriais ir dainų atlikėjais.
Pirmininkė padėkos žodžius skyrė visiems geradariams ir rėmėjams – Griškų ūkiams, Snaiguolei ir Jurgiui Mažeikoms, Rolandui Kirtikliui, Raimondui Radzevičiui, Loretai ir Arūnui Gedaminskams, UAB „Maudis“ bei kitiems.
Šakynoje daug aktyvių šeimų. Bendruomenės lyderė džiaugėsi puikiu Šakynos jaunimu – auga gera pamaina, tikri savo krašto patriotai ir nuolatiniai pagalbininkai.
Laukia daug renginių
Šoka jaunimo šokių kolektyvas „Šiaurės Vakarai“.Daug trenksmo, koncertų, pramogų ir linksmybių mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje bus visus metus. Kovo mėnesį pakvies į renginį „Dainų pynė Lietuvai“, gegužės mėnesį paminės Šakynos bibliotekos 70-metį, birželio mėnesį Šakynoje į sąskrydį susirinks rajono bendruomenės, liepos 6-ąją vyks iškilmės laisvojo miesto teisių suteikimo 230 metų sukakčiai paminėti, didelė šventė – tituliniai Žolinės atlaidai, rugpjūčio 14–15 d. visus užburs bažnyčių naktys, skambės klasikinė ir sakralinė muzika. Istoriniame miestelyje bus rengiamos poezijos popietės, įvairūs susitikimai, spalio mėnesį bus surengta Šviesų šventė, o gruodžio mėnesį – finalinis koncertas ir mažosios kultūros sostinės uždarymo šventė.
2022.03.05
Parengė Aldona SIREIKIENĖ Susijusios temos - skaitykite: bendruomenių rūpesčiai; bendruomenė; bendruomenių ir verslininkų ryšys;