Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

2023/11/28


Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol kas tokia praktia mūsų krašto dar nepasiekė.

Mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros kompanijos lenktyniauja su laiku. Išsijuosę darbuojasi mokslininkai ir genetinių sprendimų kompanijos, ne vieną produktą jau siūlo pašarų gamintojai. Ūkininkai svarsto: ar tai finansiškai apsimoka?..

Keliose šalyse veikianti ir keliomis kryptimis dirbanti mokslinių tyrimų bei technologijų plėtros kompanija „DSM-Firmenich“ sukūrė metano išsiskyrimą mažinantį pašarų priedą „Bovaer“, kurio, atrodo, laukia neprasta sėkmė. Naujasis pašarų priedas yra mokslinių tyrimų, kuriuos atliko keli mokslinių tyrimų institutai ir universitetai, įskaitant Prancūzijos INRAE, Nyderlandų Wageningeno ir JAV „UC Davis“, objektas.

DSM pateikiamais duomenimis, gyvuliui su pašarais per dieną duodant vos ketvirtadalį arbatinio šaukštelio produkto, pieniniai galvijai išskiria apie 30 proc., o mėsiniai – iki 45 proc. mažiau metano nei įprastai. Produktas prieskrandyje slopina fermentą, atsakingą už metano išsiskyrimą, o atlikęs savo darbą – saugiai suskaidomas į natūralius junginius. Teigiama, kad efektas įrodytas atlikus daugiau nei 50 gamybinių bandymų 15 šalių, yra pagrįstas daugiau nei 50 recenzuojamų mokslinių tyrimų.

Prie metaną mažinančio pašarų priedo sėkmės istorijos nutarė prisidėti kompanija „Bel Group“. Ji skatins novatoriško produkto diegimą Slovakijoje, kur iš vietos ūkių per metus patiekiamo apie 70 tūkst. l pieno gaminami „Babybel“ sūriai, skirti Vidurio Europos ir Jungtinės Karalystės rinkoms.

„Bel Group“ deklaruoja, kad yra revoliucinių sprendimų paieškos pradininkė ūkių lygmeniu sprendžiant tiek CO2, tiek metano dujų išmetimo problemas ir siekia prisidėti, kad visuotinis atšilimas neperžengtų 1,5°C ribos.

Kompanija apskaičiavo, kad novatoriškas produktas Slovakijos pieno tiekėjų ūkiuose leistų juose metano išmetimą per metus sumažinti apie 400 tonų, arba 11 tūkst. t CO2 ekvivalento. „Šio revoliucinio sprendimo diegimas pas Slovakijos pieno tiekėjus yra įrodymas, kad imamės ryžtingų žingsnių link mažai metano turinčios pieno produktų ateities“, – pranešime cituojamas „Bel Group“ atstovas Simonas Bonnetas. Pasak jo, įdiegus šią praktiką Vidurio Europoje, mažai metano turintis pienas turėtų tapti realybe ir kitose rinkose.

Pieno tiekėjams, kurie nuo 2024 metų antrojo pusmečio savo karvėms skirs pašarų priedą „Bovaer", „Bel Group“ ketina mokėti kainos priedą – po euro centą už kilogramą pieno.

Naujieną apsvarstęs Šveicarijos žemės ūkio žurnalas Schweizer Bauer pastebėjo, kad pavyzdžiui, pieno ūkių, kurie yra skatinami naudoti metano išsiskyrimą mažinančius produktus, esama ir toje pačioje Šveicarijoje.

Vienas jų – pieno gamintojų kooperatyvas „Mooh“, kuris vienija apie 3,9 tūkst. ūkių, tiekiančių apie 1,5 mln. kg pieno. Ši gamintojų grupė dar 2022 m. pradėjo klimato programą, skatinančią metano susidarymą mažinančio pašarų priedo (šveicariško produkto „Agolin“) naudojimą. Kooperatyvo nariai pašarų priedą gali gauti iš patvirtintų tiekėjų; „Mooh“ už vienos tonos CO2 sumažinimą moka 100 frankų premiją.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
Verslas