Columbus +30,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +30,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Mažieji ‘Dwarf‘ pomidoriukai pirmieji keliaus į daigyklas

2024/02/08


Žiemai vos persiritus į antrąją pusę, norom nenorom į galvą lenda mintys apie artėjantį daržų sezoną, ranka taip ir tiesiasi prie rašiklio ir popieriaus lapo, kuriame nugula ir ilgas pomidorų veislių sąrašas. Bet patyrę daržininkai perspėja – nereikia skubėti pradėti sėją. Vis tik savaitė kita ir jau galėsime į žemę berti pamėgtųjų ‘Dwarf‘ serijos pomidorų sėklas.

Vilma Žukienė daržininkams labiau pažįstama kaip arbūzų ir melionų augintoja, tačiau jos sodyboje kasmet auga gausus daržovių asortimentas, visiškai patenkinantis šeimos poreikius. Tad nieko nuostabaus, kad šiltnamyje ir lauke noksta pomidorai, o jų sėjos pavasarį pašnekovė imasi dukart. Teiravomės kodėl?

‘Dwarf‘ serijos pomidorus šiemet auginsite jau ketvirtą sezoną. Juos sėjate anksčiau nei įprastas veisles. Kodėl?

Turime paprastą nešildomą šiltnamį, tad mažaūges ‘Dwarf‘ veisles sėju vasario 15–20 d. ir sudygusias paauginu ant palangės. Žinoma, jeigu šiltnamis būtų šildomas, šiuos pomidorus būtų galima sėti ir vasario pradžioje – daigams jame pakaktų šviesos, tačiau namuose, net ir ant palangės jos kol kas mažoka.

‘Dwarf‘ pomidorų daigai mažaūgiai, nėra linkę išstypti kaip aukštaūgių veislių, užauga tvirti ir gražūs. O štai įprastas veisles sėju gerokai vėliau, kovo viduryje. Kartais daržininkai galvoja, kad anksčiau pasėję ir ilgiau kambaryje paauginę daigus, anksčiau sulauks derliaus. Deja, tai didelė klaida. Per anksti užauginti daigai patalpoje vargsta, indelyje šaknims trūksta erdvės augti, daigai išstypsta, silpsta.

Vilma Žukienė
Vilmos Žukienės sodyboje ne tik gausus daržas ir šiltnamis, čia pat auga ir egzotiškosios paulovnijos.

Paprastai nykštukiniai pomidorai auginami lauke, terasoje ar balkone. Jie ne tik užima mažiau vietos, bet ir papuošia erdvę. O jeigu terasos nėra, balkone ankšta, ar galima šiuos mažylius vasarą auginti namuose ant palangės?

Tokia galimybė tikrai yra, tik reikėtų atidžiai pasirinkti veisles. Kai kurių veislių augalai užauga apie metrą ir daugiau, tokios auginti vazone ant palangės netiks. Reikėtų rinktis žemesnes veisles, pavyzdžiui, kompaktiška, 80–150 g svorio vaisius užauginanti ‘Antho Striped‘ ar iki metro užauganti ‘Tennessee Suited‘. Šios veislės pomidorai užauga gana dideli, iki 200 g, primena šiltnamyje augančius vaisius. Ant palangės auginti tiktų ir veislė ‘Aftershock‘ – labai derlinga, vaisiai saldūs ir gerokai mažesni, iki 80 g.

Tik nereikėtų pamiršti, kad kambaryje auginant net ir žemaūges veisles, teks paieškoti bent 10 l vazonų, nes ir šaknims reikia vietos augti, ir maisto medžiagų augalams turi užtekti visą sezoną.

Pradedančiuosius arbūzų augintojus mokote, kad jie nepakenčia persodinimo. O kaip į šią procedūrą reaguoja pomidorai?

Pomidorai, priešingai nei arbūzai, persodinimą itin mėgsta. Kuo daugiau kartų perpikuoji, tuo geriau auga. Pavyzdžiui, ‘Dwarf‘ pomidorus prieš pasodindami į gruntą arba didelį vazoną persodiname tris kartus. Pradedame nuo mažiausio indelio, po to perkeliame į litro, dar vėliau – į 2 l talpos indelius. Tai darome, kai matome, kad šaknys jau užpildė indelį.

Todėl pomidorų sėklas nesibaimindami daiginame bendrame inde, o daigams ūgtelėjus išpikuojame į atskirus. Taip dar net geriau, nes kai viename inde auga daugiau daigų, jie ima konkuruoti, stipresni auga veržliau, tad nesunku pamatyti, kurie iš jų turi daugiau potencijos, ir juos pasilikti. Visi daržininkai žino, kad kuo sveikesnis, stipresnis daigas, tuo ir derlius geresnis.

dwarf pomidorų veislės
‘Desperado‘ ir ‘Mint Streak‘

Vis tik daiginti rekomenduoju kitokį būdą – vadinamąją sraigę. Kiekvieną pavasarį daržininkai sprendžia tą pačią problemą – kaip namuose sutalpinti visus daigelius. Sėklas susukus į sraigę bent jau kuriam laikui šios problemos nelieka. Be to, ritinėlyje sėkloms, o vėliau ir prasikalusioms šaknelėms gerokai šilčiau nei žemėje, ir tai itin aktualu daiginant paprikas ir arbūzus. Šaknys užauga gražios, sveikos ir tvirtos.

Tai visai nesunku padaryti. Sudrėkinu maždaug 2 mm storio grindų pašiltinimo atraižą, ant jos išdėlioju sėklytes, susuku ir įstatau į indą su vandeniu. Susukta medžiaga laikosi tvirčiau ir šildo geriau nei sėklas susukus į plėvelės ir popieriaus ritinėlį. Tokią sraigę galima kas antrą, trečią dieną atsukti ir patikrinti, ar sėklos dygsta. Šaknelėms pasirodžius, uždedu šiek tiek žemių ir, vėl susukusi ritinėlį, įstatau į indelį su vandeniu. Tada jau galima neskubėti persodinti daigų į indą su žemėmis, dar porą savaičių leisti augti tokiuose pataluose. Pro ritinėlio kraštą išlindusios šaknys pasiekia vandenį ir daigas saugiai stiebiasi.

Šis daiginimo būdas puikus dar ir dėl to, kad daigai nesuserga diegavirte arba juodosios kojelės liga, atsirandančia perlaisčius jaunus daigelius. Jos pažeistas daigo šaknies kaklelis pradeda pūti, lapeliai vysti, o šaknelėms nustojus augti, augalas žūsta.

Be to, vadinamoji sraigė puikiai tinka ne tik daržovėms, bet ir gėlių sėkloms daiginti.

sėklų daiginimas
Į vadinamąją sraigę įsukant sėklas, skirtukais nesunku pažymėti ir veisles.

Į indelius su žeme susodinti daigai galiausiai keliauja ten, kur daugiau šviesos, dažniausiai ant palangės. Ar pakaitinus kovo saulei jiems ten nebūna per šilta?

Ant palangės daigai jaučiasi labai gerai. Tiesa, reikėtų stebėti šviesos ir šilumos santykį: jeigu bus labai šilta, bet saulėtų dienų pasitaikys mažai, daigai ims sparčiai stiebtis. Jiems visiškai pakanka 17–18 °C temperatūros, o šiltesnė patalpa jiems gali ir pakenkti.

Kaip paruošiate žemę, sodindama pomidorus į nuolatinę vietą?

Ruošiant žemės mišinį ‘Dwarf‘ pomidorams, reikia būti atidiems. Įmaišius per daug komposto ar trąšų granulių, derliaus galima ir nesulaukti. Geriau tegul jie lieka šiek tiek „alkani“. Šiltnamyje pasodinti pomidorai leidžia šaknis gilyn į žemę, tad juos sunku pertręšti, o vazone augantiems augalams taip galima ir pakenkti.

Nykštukinių pomidorų žemės mišiniui dedu komposto, durpių, žuvų miltų, šiek tiek pelenų, žemei palengvinti įberiu smėlio arba perlito.

Vazonų žemėmis neužpildau iki pat viršaus, palieku kelis centimetrus laisvus, nes vėliau uždedu nupjautos žolės – ji neleidžia drėgmei greitai išgaruoti.

dwarf pomidorų veislės
‘Tennessee Suited‘

Auginant įprastus pomidorus, reikia nepamiršti išskabyti ūglius iš pažastėlių, pasirūpinti atramomis, dalis daržininkų nuskina apatinius lapus. Gal ‘Dwarf‘ pomidorams pakanka mažiau dėmesio?

Žinau, kad kai kurie daržininkai ir šiuos nykštukus apgeni, palieka 2–3 pagrindinius stiebus, bet mes jiems duodame laisvės, leidžiame augti taip, kaip nori. Todėl išbujoja vešlūs krūmai, šakos tankiai apkibusios vaisiais, tenka pasirūpinti atramomis. Pirmuosius pomidorus susodinome į 30 l kubilus ir auginome lauke, nes šiltnamyje neliko vietos. Jie atrodė nuostabiai, šakelės linko nuo vaisių – iškart sužavėjo!

Auginant ‘Dwarf‘ pomidorus lauke, nereikia dairytis nei užuovėjos, nei saugoti jų nuo pietų saulės. Mūsiškiai veši greta kitų daržovių. Tik daugiau dėmesio reikia skirti, kai sumažėja kritulių. Net ir dideliuose induose žemė išdžiūsta greičiau nei šiltnamyje, tad negalima pamiršti dažniau palieti.

Kurios iš praėjusį sezoną augintų ‘Dwarf’ veislių labiausiai patiko ir nusprendėte pasisėti šiemet?

‘Purple Heart‘ – vidutinio ankstyvumo, labai derlinga veislė, pomidorai užauga 150–300 g, mėsingi, saldūs, juodai purpurinės spalvos. Augalas kompaktiškas, lauke užauga 70–90 cm.

‘Romanian Red‘ – tai vyšninių pomidorų veislė, itin derlinga, jokio tuščio žiedelio, vieno krūmo tikriausiai užtektų visai šeimai. Pomidorai raudonai oranžiniai, saldūs.

‘Pink Passion‘ – vidutinio ankstyvumo, taip pat labai derlinga veislė. Augalas 50–60 cm aukščio. Vaisiai šiek tiek pailgos formos, mėsingi, raudoni, be žalios dėmės prie vaiskočio, skanūs, užauga iki 200 g.

‘Desperado‘ – tai tikriausiai visiems pomidorų augintojams žinoma veislė. Taip pat pasižymi derlingumu, augalas užauga iki 70 cm, vaisiai – iki 100 g, primena avietinių pomidorų skonį.

‘Antho Striped‘ – tai žemaūgė, gausiai vaisius mezganti veislė, vaisiai saldžiarūgščiai, geltoni su tamsiais petukais, ant krūmelio kabo kaip kalėdiniai žaisliukai.

Pernai auginau tik aštuonias ‘Dwarf‘ veisles, šiemet kolekcija bus gerokai didesnė. Į sąrašą jau pateko ‘Orange Cream‘, ‘Maralinga‘, ‘Summertime Wine‘, ‘Babylon‘s Glow‘.

Ieškodama naujų pomidorų veislių savo daržui, pirmiausia pasidomiu vaisių skoniu, renkuosi senovinius pomidorus primenančio skonio veisles. Po to pasižiūriu, kaip atrodo, nes norisi, kad būtų ir gražūs – įdomesnės formos ar margumo.

dwarf pomidorų veislės
‘Romanian Red‘ ir ‘Antho Striped‘

Kai pomidorai auga ir šiltnamyje, ir lauke, šeima gali rinktis, kuriuos valgys šviežius, kurie keliaus konservuoti, džiovinti. Kaip dažniausiai naudojate mažųjų veislių vaisius?

Valgome ir šviežiu, ir spaudžiu sultis, ir padažus gaminu. Viskam jie puikiai tinka. Smagiausia tai, kad jie dera iki pat rudeninių šalnų. Šiltnamyje pasodinti pomidorai apšalo, o greta augę vyšniniai ‘Dwarf‘ pomidoriukai ir toliau noko.

 

Vilmos ŽUKIENĖS nuotraukos

Dalintis

2024/05/02

Patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai

Aplinkos ministras pasirašė Medžioklės taisyklių pakeitimus, kuriuose atsisakoma šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo juos keičiant į skaitmeninius bei numatomi atvejai, kada bus galima naudoti medžioklėje na...
2024/05/02

VMVT užtiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir parduodantį lesalus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai Telšių rajone aptiko ūkininką, nelegaliai gaminantį ir pardavinėjantį vištoms skirstus pašarus. Nustatyta ir tai, kad nebuvo laikomasi higienos reikalavimų ir sa...
2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdami, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. Dė...
2024/05/02

Dėl deginamų laužų ugniagesiai per dieną kviečiami net po kelis kartus

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Sušilę orai žmones kviečia tvarkytis gyvenamųjų namų, sodybų, sodų aplinką. Ne visi lapus, žoles ar šakas kompostuoja, tad tarp kaimynų dėl deginamų gamtinių atliekų dažnai kyla nesusip...
2024/05/02

Prokuroras M. Sinkevičiui prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, draudimą eiti pareigas

Piktnaudžiavimu, dokumento suklastojimu ir turto pasisavinimu kaltinamam Jonavos rajono merui Mindaugui Sinkevičiui prokuroras prašo skirti 30 tūkst. eurų baudą, penkerius metus atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje.
2024/05/02

Pirkdami daigus, ūglius ir mikrožalumynus – saugokitės pelėsio

Pastebėta, kad keičiantis vartotojų mitybos įpročiams, vis daugiau žmonių domisi sveika mityba, stengiasi racioną papildyti naudingomis medžiagomis, tad vis dažniau į kasdieninę mitybą įtraukia įvairių daigų, ūglių ar mikrožalumynų.
2024/05/02

Keliai bus saugesni ir vairuotojams, ir gyvūnams

Kiekvieną pavasarį šalies keliuose fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija. Siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, „Via Lietuva“ plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių bei primena vairuotojams, j...
2024/05/02

Paslaptingieji eozinofilai: kaip juos suvaldyti sergant astma

Astmos paplitimas pasaulyje įgauna epidemijos mastą. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys rodo, jog šia nepagydoma liga serga apie 339 mln. žmonių, kasdien ji nusineša apie 1 tūkst. gyvybių.