Netradicinėje erdvėje
Iš tolo šviečiančiame didžiuliame kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ grūdų elevatoriuje karaliavo menas – muzikos garsai buvo girdimi net lauke, o viduje, per septynis pastato aukštus, buvo eksponuojami įvairūs meno kūriniai. Nors grūdų elevatoriaus erdvė dėl permatomų pertvarų ir laiptų atrodė dar didesnė ir trapesnė, negu yra iš tikrųjų, daugybei lankytojų nebuvo paprasta tilpti trečiajame aukšte surengtame renginio atidaryme.
Prie kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ kūrimo ištakų buvęs, jam vadovavęs dabartinis Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius kalbėjo apie renginyje patiriamas emocijas. „Kai projektavome šį grūdų elevatorių, tikrai nenumatėme, kad jame kada nors bus galima surengti parodą. Todėl labai nustebino šiandienos renginys, akivaizdžiai parodantis, kad elevatoriaus erdvės menui labai tinka. Kodėl taip nutiko? Manau, viskas susiję. Ūkininkai augina grūdus, be kurių nebūtų duonos ir pyragų. O sotūs žmonės yra laimingi žmonės, galintys kurti ir kuriantys meną. Džiugu. Belieka pamąstyti, ką dar ir kaip elevatoriuje būtų galima parodyti“, – svarstė R. Juknevičius.
Renginyje dalyvavo ir daugiau svečių. Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Eimantas Kirkutis prisipažino nustebęs, kuomet kvietime perskaitė nurodytą renginio vietą – grūdų elevatorių. Nuostabos vicemeras neslėpė atvykęs į renginį. Meno švente grūdų elevatoriuje sakė susižavėjęs ir Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Juozas Pabrėža.
Viskas susiję
Renginio iniciatoriai, organizatoriai prieš renginį teigė nežinoję, kaip jų idėjos atrodys tikrovėje. Panašiai yra ir su pasodintais, pasėtais augalais – nežinia, ar visi sudygs, o sudygusieji – pražys ir vaisius subrandins. Taip ir organizatoriai, pasodinę savo minties grūdą, augino iki pražydėjimo gražiausiomis spalvomis ant elevatoriaus sienų.
Ūkinė veikla, kaimas, pasak organizatorių, visada yra lyg priešingos pasaulio pusės kultūrai ir menui. Kaip ir kultūros traukos objektu pasąmoningai laikomas miestas, o ne kaimas. Renginio organizatoriai labai norėjo šiuos pasaulius sujungti ir parodyti, kad tai, kas rodos nesuderinama, gali puikiai derėti. Ūkis, pramonė gali būti nuostabios vietos menui prasiskleisti. Parodos pavadinimas „Nuo grūdo iki meno“ simbolizuoja pirmiausia pačios idėjos gimimą. Netyčia mintyse išsprūdęs žodis „paroda“ sudygo kaip grūdas...
Renginys sulaukė didžiulio susidomėjimo. Pasak kooperatyvo valdybos pirmininko Virgilijaus Ivoškevičiaus, idėja ir buvo pabandyti susieti, atrodytų, labai nutolusias sferas – kaimą, ūkinę veiklą ir kultūrą. Administracijos direktoriaus Roko Mažulio teigimu, tai, kas vyko elevatoriuje, jį labai maloniai nustebino.
Organizatoriai džiaugėsi, kad kooperatyve „Šiaulių aruodas“ dirbantys žmonės ne tik užsiima ūkine veikla, bet ir mėgsta kūrybiškai pašėlioti. Šis grūdų elevatorius modernumu nenusileidžia Paryžiaus ar Vilniaus moderniesiems muziejams.
Ir moksleiviai
Projekte menas subūrė Šiaulių miesto Gegužių progimnazijos 4–8 kl. mokinius ir mokytojus, o netradicinė eksponavimo erdvė leido atsiskleisti kūriniams visiškai naujais pojūčiais, naujomis šviesomis ir matymo kampais. Paveiksluose daug gamtos spalvų, realistinių ir abstrakčių vaizdinių, įdomių meninių sprendimų – nuo tapybos ant drobių iki – ant statybinių plokščių, jaukios ir spalvingos keramikos.
Parodoje savo kūrybą pristatė 60 moksleivių, kuriems padėjo mokytojos Lina Lušienė bei Aušra Lučinskienė, ir mokytojai Ilmaras Oss, Jurgita Januškevičienė, Jūratė Šlitė-Brazė, Laima Perminienė. Nuotraukas eksponavo fotografė Ž. Bytautienė. Vaikų kūryba labai spalvinga ir įdomi – ant putplasčių lakštų mokiniai tapė peizažus, kuriuose matyti laukai, slėniai, augantys javai, gyvūnai. Yra abstrakčių kompozicijų, kuriose mirga spalvų pasteliniai deriniai. Ant drobių tapytuose darbuose – balandžių gyvenimas. Keli darbeliai klijuoti iš kruopų ir makaronų – tai mokinių koliažo eksperimentai.
Šiaulietė Ž. Bytautienė fotografija pradėjo domėtis dar vidurinėje mokykloje. Baigusi vadybos bakalauro ir ekonomikos magistro studijas Kauno technologijos universitete, dirba banke. 2016 m. kartu su bendraminčiais įkūrė asociaciją „Fotografijos namai“. Pernai baigė fotografijos studijas Šiaulių profesinio rengimo centre. Aktyviai dalyvauja įvairiuose Lietuvos ir tarptautiniuose konkursuose. Mėgsta kurti portretus tiek gamtos, tiek griuvėsių fone ar miesto gatvėse. Fotografuoja sporto, kultūros renginiuose bei asmeninėse šventėse.
Fotografijų tema „Aplink“ sukurta pagal ispanų fotomenininko Pep Ventos fotografijų apdirbimo metodą, kuris autorę sužavėjo savo fotografinių vaizdų perteikimu kitaip – vaikščiojimu apie objektą, fotografuojant ir šimtus kadrų sujungiant į vieną. Tai lyg tapybos darbas, naudojant ne dažus ir teptuką, o fotoaparatą.
Ir profesionalūs menininkai
Renginio organizatoriai visiems – ir ūkininkams, auginantiems įvairiausias kultūras, ir parodos svečiams, ir kiekvienam mažajam dailininkui, kolegai, dainininkui – linkėjo nepritrūkti saulės širdyje, su spalvomis ir muzika gyventi kiekvieną dieną. I. Oss yra šiaulietis, savo gimtajame mieste baigęs vidurinę mokyklą, po to Šiaulių pedagoginiame institute (ŠPI) įgijo dailės mokytojo specialybę. Nuo 1991 metų dirba Šiaulių Gegužių progimnazijoje, turinčioje gilias dailės dėstymo tradicijas. Laisvalaikiu užsiima kūrybine veikla – tapo aliejumi, pastele ar akvarele. I. Oss kūrybos temų diapazonas platus – nuo realistinio iki abstraktaus vaizdinio, alegorinio pasakojimo, parodijos. Dailininko darbai žaismingi, ryškiaspalviai, laiko ir vietos paradigmos juose dažnai susipynusios, personažai išgyvena savotišką metamorfozę. I. Oss darbų yra įsigiję privačių galerijų kolekcionieriai iš Lietuvos, Estijos, Švedijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Kanados, JAV.
L. Perminienė – irgi šiaulietė. Baigė dabartinę Šiaulių Didždvario gimnaziją, mokėsi Šiaulių universitete, turi dailės ir darbų mokytojo kvalifikaciją nuo 1998 m., Vytauto Didžiojo universitete 2001 m. įgijo menotyros magistro kvalifikacinį laipsnį. 20 metų mokytojavo Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre. Dabar dirba Šiaulių Gegužių progimnazijoje. Parodai „Nuo grūdo iki meno“ pristatė akrilu atliktus peizažus: Dubysos slėnis, seno malūno, svirno fragmentai. Seni ir griūnantys pastatai kalba apie mūsų istoriją ir praeitį. O tapybos darbuose, nors ir fragmentiškuose urbanistiniuose peizažuose įamžinti senieji Bazilionų miestelio pastatai.
J. Januškevičienė, baigusi ŠPI Dailės fakultetą, jau 25 metus dirba dailės mokytoja, yra išbandžiusi tapybos, keramikos, tekstilės technikas. Pedagogei labai patinka kruopštus rankų darbas, taip gimė lėlyčių-sagių kolekcija, keramikinių indų kolekcija atsirado po ,,Cerami lipdomanai“ studijos pamokų. Tapyba – sielos atgaiva.
Šiaulietė J. Šlitė-Brazė yra baigusi ŠPI Dailės fakultetą, įgijo braižybos, dailės ir darbų mokytojos specialybę. 1999 m. baigė Šiaulių universiteto tapybos studijų programą, jai suteiktas socialinių mokslų, edukologijos kvalifikacinis magistro laipsnis ir gimnazijos dailės mokytojos kvalifikacija.
J. Šlitė-Brazė teigė, kad žmogaus gyvenimas – kaip keturi metų laikai: ryškus ar bespalvis, kvepiantis ar beskonis, žvarbus ar saldžiai ramus. Bėgantys metai mus keičia, transformuoja, grūdina. Kiekvienas autorės paveikslas – tartum spalvotos tiesos, kurias kiekvieno žiūrovo akys įvertina savaip, žvelgdamos iš savo išgyvenimų ir patirties varpinės. Dirbdama dailės ir technologijų mokytoja, kūrėja vis dar eina kūrybos keliu. Ir kiekvieną kartą nežino, kur pasuks. Žino tik tiek, kad eis ten, kur kvies širdis nuspalvinti savo mintis.
Tik dvi savaites
Per parodos atidarymą, siekiant papildyti vaizdinius eksponatus garsų pojūčiais, grojo ir dainavo Šiaulių miesto Gegužių progimnazijos mokiniai, skambėjo saksofono, trimito, kanklių muzika.
Renginį kuravo Jurgita Olonovienė („Gėlėta istorija“), mecenatas – kooperatyvas „Šiaulių aruodas“. Netradicinį renginį rėmė „Zelbukis“ (Zelbų šeimos ūkis), Broniaus Noreikio ūkis, parduotuvė „Elektros spalvos“, Šiaulių krašto ūkininkų sąjunga, UAB „Mikera“, UAB „Ferroc“.
Kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ grūdų elevatoriuje veikiančią parodą iš anksto susitarus bus galima aplankyti dar dvi savaites.
Autorės ir kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.