Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Mėnesio eksponatas – europinis maldininkas

2023/11/20


Keičiantis klimatui, Lietuvoje atrandama vis daugiau pietų kraštams būdingų vabzdžių. Vienas tokių – europinis maldininkas (Mantis religiosa).

Pasaulyje yra apie 2 400 maldininkų rūšių, gyvenančių daugiausiai tropinio ir subtropinio klimato kraštuose. Europinis maldininkas – viena labiausiai pasaulyje išplitusių šių vabzdžių rūšių, gyvenanti ne tik Europoje. Šis vabzdys introdukuotas Šiaurės Amerikoje, Afrikoje, Azijoje ir Australijoje.

Pirmą kartą europinis maldininkas Lietuvoje pastebėtas 2008 metais. Pastaraisiais metais šie vabzdžiai Lietuvoje stebimi kasmet, nors paplitę nevienodai – dažnesni pietinėje dalyje ir vidurio Lietuvoje. Europinį maldininką Lietuvoje jau galime laikyti vietine rūšimi, nes jie čia sėkmingai dauginasi ir peržiemoja. Tai nėra invazinė rūšis, europinis maldininkas – natūraliai plintantis vabzdys, o jo plitimą lemia klimato kaita. Maldininkai skrenda į šviesos šaltinius, tad neretai jų galima aptikti miestuose, gyvenvietėse ant pastatų sienų, įvairių vitrinų, kartais jie įskrenda į patalpas.

Tai plėšrūs vabzdžiai, kurie medžioja įvairius už save smulkesnius vabzdžius. Nereti ir kanibalizmo atvejai. Dažnai patelė poravimosi metu suėda patiną, todėl gamtoje europinio maldininko patinų randama gerokai mažiau.

Dažniausiai europiniai maldininkai būna žalios spalvos. Tai jiems padeda likti nematomais augalų žalumoje ir lengviau sumedžioti grobį. Rečiau pasitaiko ir rusvų ar gelsvų individų.

Daugelyje Europos šalių šis vabzdys yra saugomas. Lietuvoje ši rūšis nesaugoma, tačiau, radus maldininką, nereikia jo gaudyti, bandyti auginti namuose ar sunaikinti. Tai nėra invazinė, naikintina vabzdžių rūšis.

 

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...