Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Miežiškius garsins eglutės žaisliukų muziejus

2014/12/19

muziejus2Kalėdų Senelio misija – dalyti dovanėles, linksminti vaikučius ir kantriai pozuoti fotografams. Kalėdos jam – pareiga ir darbas. O gal ir jis džiaugtųsi dovana? Miežiškių miestelio (Panevėžio r.) bendruomenė nutarė ištaisyti klaidą: gruodžio 13 dieną tiesiai iš Laplandijos atvykusiam Kalėdų Seneliui jie įteikė... Kalėdinių žaisliukų muziejų.

Atrišo muziejų Kadangi muziejus – dovana, per jo atidarymą niekas raudonos juostelės neperkirpo: suėmę vienas už vieno, o kitas už kito kaspino galo dovaną atrišo pats Kalėdų Senelis ir Panevėžio rajono savivaldybės vicemeras Antanas Pocius. „Miežiškiečiai mane labai nustebino, paglostė širdį. Tokio muziejaus nėra nei Lietuvoje, nei artimiausiose šalyse, todėl dovana – unikali ir vertinga. Esu laimingas, kad manęs nepamiršote“, – džiaugėsi Kalėdų Senelis. Miežiškių gyventojai muziejaus atidarymą pavertė gražia ir didele švente. Tiksliau, į vieną sujungė net tris progas: Kalėdinių žaisliukų muziejaus atidarymą, miestelio eglutės įžiebimą ir šv. Liucijos – Šviesos dieną, nuo kurios senovės lietuviai jau pradėdavo švęsti saulėgrįžą ir nekantriai laukdavo sugrįžtančios saulės. Prie Miežiškių kultūros namų susibūrusiems žmonėms – vietiniams gyventojams, svečiams iš Panevėžio ir kitų Lietuvos kampelių nuotaikos nesugadino nei tą dieną išdykavęs žvarbus vėjas, nei įkyrus šaltukas: merginų šokis su žibintais, teatralizuotas vyresnio amžiaus šokėjų pasirodymas, linksmas žvėrių karnavalas, į kurį įsijungė ir pats Kalėdų Senelis, sulaukė jūros aplodismentų, tačiau svarbiausia – nuoširdūs renginio vedėjų žodžiai visų širdis pripildė šilumos ir šviesos.

Ant ūkinio pastato pamatų Šventės organizatoriai ragino neišsiskirstyti ir visiems drauge eiti iki Kalėdinių žaisliukų muziejaus – metas jį atidaryti! „Muziejus pastatytas ir įrengtas vykdant teritorinio bendradarbiavimo projektą „Mažieji bendruomenių muziejai“. Jis iškilo ant bendruomenei priklausančio ūkinio pastato pamatų ir nėra labai didelis, tačiau kiek stebuklų jame telpa! – viliojo Miežiškių kultūros centro meno vadovė Jurga Švagždienė ir sakė, kad muziejų jau spėjo aplankyti Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos atstovai. – Muziejus kol kas neturi savo darbuotojo, todėl dėl ekskursijų reikia tartis iš anksto. Apie lankymo mokestį dar negalvojame, bet natūralu, jog ateityje jis atsiras: juk reikia lėšų muziejui išlaikyti, ekspozicijai gausinti. Juolab kad ketiname klasėje prie pagrindinės salės rengti edukacines pamokas ir vaikams, ir suaugusiesiems: mokysime daryti kalėdinius žaisliukus.“ Edukacinių dirbtuvėlių mokytojais jau sutiko būti Miežiškių seniūnijos kultūros centro Nevėžio padalinio vadovė Stasė Eigirdienė, tautodailininkas, medžio drožėjas Eduardas Titas, kuris su savo bičiuliu tautodailininku, kalviu Sauliumi Kroniu išpuošė ne tik Miežiškių miestelį, bet ir pasidarbavo statant muziejų.

kaledinis muziejusIšskirtinė ekspozicija Visi iš karto muziejuje netilpo, todėl žmonės išsirikiavo vorele ir iš lėto judėdami ėjo vidun, apžiūrėjusieji ekspoziciją išeidavo pro kitas duris. Tvarkingai išdėlioti vitrinose eksponatai traukė akį, vyresnius lankytojus nukėlė į vaikystę, o paauglius maloniai stebino. „Kai sužinojau, kad miestelyje bus Kalėdų eglutės žaisliukų muziejus, pamaniau: „Kokia nesąmonė.“ Dabar matau, kaip čia gera ir įdomu, be to, dėl jo Miežiškiuose visada bus Kalėdos“, – juokėsi jauna muziejaus lankytoja. 1930–1950 metų žaisliukai iš popieriaus, kartono, daugiausia – rankų darbo, 8-ojo dešimtmečio stikliniai žaislai iš Vokietijos, 7-ojo dešimtmečio kolekcija „Čipolinas“, stiklinės tarybinių laikų figūrėlės, viršūnės, kaukės, lietučiai, girliandos, serpantinai, išskirtinė eglučių puošmena – vėliavėlių girliandos, kuriose pavaizduoti pasakų, pasakėčių veikėjai, skirtingų metų Kalėdų Senelio ir Snieguolės skulptūrėlės, Vokietijoje ir Prancūzijoje spausdinti senoviniai lietuviški atvirukai, žvakės, Miežiškių gyventojų projekto „Kurkime stebuklą kartu“ piešinių ant šilko paroda... Unikaliausi muziejaus eksponatai: praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio vatinis, blizgučiais papuoštas zuikis, sėdintis ant kopūsto, 1936 metų žaisliukai iš medvilnės ir Antrojo pasaulinio karo metais Rusijoje iš perdegusios elektros lemputės pagamintas žaislas. Muziejaus salėje malonų miško kvapą skleidžia gyvos eglutės: viena jų papuošta 5–6, kita – 7–8 dešimtmečio žaisliukais, o trečia – pagal senas šio krašto tradicijas. „Atrodo, viskas buvo visai neseniai: prieš dvejus metus per susitikimą su „Šeimininke“ rodžiau dėžę eglutės žaisliukų ir atskleidžiau svajonę Miežiškiuose įkurti jų muziejų. Dabar raginu visus: sakykite garsiai – svajonės pildosi! Esu labai laiminga“, – netvėrė džiaugsmu muziejaus sumanytoja, projekto autorė, ekspozicijos sudarytoja, pagrindinė visų darbų talkininkė ir vykdytoja Panevėžio rajono Miežiškių bibliotekos vadovė Violeta Kark­lytė ir pakvietė į kultūros centrą pabendrauti prie arbatos puodelio.

muziejusMamos neperkalbėjo Šios energingos moters teko palaukti: ją sveikino garbūs svečiai, teikė dovanėles naujai įkurtam muziejui ir ragino įvairiais būdais uoliai gausinti kolekciją. O Violetos dukra Dainora prisipažino: „Neslėpsiu, iš pradžių mamos sumanymo nepalaikiau ir visaip ją atkalbinėjau – ir taip paskendusi darbuose, prisigalvojo rūpesčių. Iki paryčių kas vakarą naršo internete ieškodama originalių žaislų, juos plauna, valo, dažo, lakuoja. Negana to, išleido apie tūkstantį litų savo pinigų, kad muziejaus kolekcijoje nebūtų spragų – yra kiekvieno dešimtmečio eksponatų. Perkalbėti nepasisekė. Supratau, kad kalėdiniai žaislai – naujas mamos pomėgis, tad protingiausia bus nusileisti ir padėti jai.“ Dabar Dainora džiaugiasi savo sprendimu ir nenustebs, jei greitu laiku žaisliukus pradės daryti ir pati mama – pasirodo, V. Karklytė labai gražiai piešia.

Darbas nesibaigė Violeta džiaugiasi, kad sulaukė paramos iš viso miestelio: žmonės rausėsi savo sandėliukuose, dėžėse, nešė žaisliukus, pasakojo jų ir kartu savo gyvenimo istorijas. Daug eksponatų ji gavo įdėjusi skelbimą į „Facebooką“, įvairių kalėdinių puošmenų atsiuntė ir paprasti žmonės, ir eglutės žaisliukų kolekcininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. „Mūsų kalėdinių žaisliukų muziejuje jau yra daugiau kaip 1500 eksponatų, kuriuos gavome net iš 140 rėmėjų. Kol kas jis – vienintelis Baltijos šalyse, o apskritai tokių muziejų yra daug, artimiausi – Vokietijoje, Čekijoje, net keli – Rusijoje, šioje šalyje ypač populiaru rinkti eglutės žaisliukus“, – pasakoja V. Karklytė. Jos asmeninės žaisliukų kolekcijos pradžia – rausvas laikrodis, kurio rodyklės rodo 23.55 val., močiutė jį visada kabindavo pačioje eglės viršūnėje. Pasak pašnekovės, žaislai ją patys suranda: vieną dieną eidama pasiimti korespondencijos ant žemių krūvos pamatė originalios formos akmenį, kuriuo ketino papuošti savo alpinariumą, o priėjusi arčiau ir nuvaliusi aptiko baltutėlaitį Kalėdų Senelį – jis dabar puikuojasi muziejaus lentynoje. V. Karklytės laukia naujas projektas: tikimasi ne tik gauti lėšų muziejaus aplinkai sutvarkyti, nutiesti taką link jo, bet ir padidinti, patobulinti patį pastatą. „Europos Sąjungos projektai reikalauja labai daug atsakomybės, jėgų ir laiko juos įgyvendinant, todėl visiems sakau: leiskite trumpai atsikvėpti, tikrai neišduosiu savo idėjos, juk labai mėgstu senoviškus kalėdinius žaisliukus. Juos apžiūrinėdamas žmogus tampa jautresnis, mielesnis, šiltesnis“, – tiki V. Karklytė. O mes jos vardu kviečiame visus peržiūrėti savo eglutės žaisliukų ir naujametės atributikos dėžutes ir originaliausius egzempliorius padovanoti Miežiškių muziejui. Gal sugalvosite sukurti ką nors unikalaus, verto atsirasti jo lentynoje?..

Eglės Leonovienės tekstas Laimučio Brundzos nuotraukos

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...