Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Minaičiuose paminėtos 1949 m. Vasario 16 d. Deklaracijos paskelbimo 75-osios metinės

2024/02/19


Minaičiuose (Radviliškio r.) prasmingai paminėtos Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. Vasario 16 d. Deklaracijos paskelbimo 75-osios metinės.

2024 m. vasario 15 d. Lietuvos partizanų memoriale, Radviliškio rajone, Minaičių kaime, vyko iškilmingas Valstybės atkūrimo dienos ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos paskelbimo 75-ųjų metinių minėjimas. Renginyje dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys ir LGGRTC Istorinių tyrimų programų skyriaus vyriausiasis istorikas Gintaras Vaičiūnas.

„Aš manau, kad Rusijos karas prieš Ukrainą dar labiau suaktualino partizanų pasipriešinimo, partizanų karo reikšmę. Ir šiandien Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos pasirašytos Deklaracijos nuostatos atspindi daugybę ne tik moralinio pobūdžio, bet istorinio teisingumo aspektų. Deklaracija turi aiškias sąsajas su vasario 16-osios Aktu. Ir tas LLKS lozungas „Atiduok tėvynei, ką privalai“ šiandien kaip niekad yra labai aktualus“, – sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

Pasak istoriko dr. A.Bubnio, prieš 75 metus, čia, Minaičiuose, susirinkę Lietuvos partizanų vadai, sukūrė centrinę kovojančios Lietuvos vadovybę ir 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Taryba priėmė istorinę reikšmę turinčią Deklaraciją, išreiškusią pagrindinius Tautos tikslus sovietų okupuotoje Lietuvoje. Ši ypatingą svarbą turinti politinė Deklaracija pabrėžė demokratinius principus ir visų piliečių lygiateisiškumą, siekį racionaliai spręsti socialines problemas bei ginti Lietuvos reikalus tarptautinėse institucijose, įsitraukti į tautos laisvinimo darbą.

Deklaracija buvo parengta, suredaguota ir pasirašyta tamsiame bunkeryje, aplinkui siautėjant čekistų daliniams. Deklaracijos priėmimo metu nebuvo kitos institucijos, kuri taip plačiai atstovautų okupacijai besipriešinančiam tautos judėjimui ir išreikšti tautos valią. Priėmus Deklaraciją buvo centralizuotas visos Lietuvos partizaninis judėjimas. Įkurta LLKS vienijo ir atstovavo visoms su sovietinėmis represinėmis struktūromis kovojančioms lietuvių tautos karinėms ir visuomeninėms formuotėms. LLKS Taryba, priimdama Deklaraciją, atspindinčią tautos siekį – atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę, turėjo visišką teisinį pagrindą reikšti šį siekį visos tautos vardu. Deklaracijoje skelbiama, kad LLKS Taryba okupacijos metu yra aukščiausias tautos politinis organas, vadovaująs politinei ir karinei tautos išlaisvinimo kovai, kad Sąjūdžio tikslas – laisva ir nepriklausoma demokratinė Lietuvos Respublika.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas Gintaras Vaičiūnas pristatė iškilmingo renginio dalyviams LLKS Tarybos vadavietės ekspozicijas, fotografijų parodą.

„Šiandien kaip tik mes ir minime 75 metų Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio politinės deklaracijos priėmimo dieną. Ir tai vienas pamatinių Konstitucijos teisės aktų pas mus, sulyginamas su 1918 metų vasario Nepriklausomybės Aktu, su 1990 metų kovo Nepriklausomybės Atkūrimo Aktu. Pamatinius dokumentus priėmė partizanai. Svarbiausia, jie pirmą kartą sukūrė tokią organizaciją, kuri apėmė visą Lietuvos partizanų judėjimą, 5 metus to buvo siekiama labai sudėtingomis sąlygomis“, – gausiai susirinkusiems apžiūrėti partizanų bunkerio ekspozicijos sakė LGGRTC istorikas Gintaras Vaičiūnas.

Renginyje dalyvavo LR krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus ir ministerijos darbuotojai, Lietuvos kariuomenės vadovybės atstovai, Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, rajono Tarybos nariai ir administracijos atstovai. Renginyje taip pat dalyvavo gausus būrys Laisvės kovotojų – partizanai, Lietuvos kariuomenės veteranai, šauliai, rajono mokyklų mokiniai ir mokytojai, gyventojai ir svečiai.

Prisiminti 1949 metais Deklaraciją pasirašę partizanai: Bronius Liesis-Naktis, Aleksandras Grybinas-Faustas, Juozas Šibaila-Merainis, Petras Bartkus-Žadgaila, Leonardas Grigonis-Užpalis, Vytautas Gužas-Kardas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Jonas Žemaitis-Vytautas. Deja, nė vienas jų nesulaukė Lietuvos nepriklausomybės. Šie devyni didvyriai ir visi Laisvės gynėjai, partizanai, Laisvės kovotojai ir šiandien žūstantys už savo Tėvynę, jos laisvę ir nepriklausomybę, didvyriškai kovojantys už savo ir mūsų visų laisvę buvo pagerbti tylos minute. Po tylos minutės nuaidėjo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių išautos trys salvės. Jos buvo skirtos atkurtai Lietuvos valstybei, Laisvei ir Nepriklausomybei; 1918 metų vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams ir trečioji – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos 1949 metų vasario 16-osios Deklaracijos signatarams. Skambant Baisogalos šaulių vadės atliekamai dainai prie paminklo buvo padėtas trispalvis gėlių vainikas.

Renginį organizavo LR krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kariuomenė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Radviliškio rajono savivaldybė, Radviliškio rajono Baisogalos kultūros centras.

 

Partnerio turinys

Radviliškio r. sav. nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...